Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

10 tysięcy na walkę z przemocą

  • Dodano: 2008-03-20 11:50
10 tysięcy na walkę z przemocą

10 tys. zł. zdobyły świętochłowickie szkoły w ogólnopolskiej kampani „Szkoła bez przemocy”.

Wśród nagrodzonych projektów znalazł się m.in. program wiele mówiącej nazwie "Ślonzoki, krzoki i ptoki..." stworzony przez Darię Półchłopek, uczennicę świętochłowickiego Gimnazjum nr 5. Jego celem, podobnie jak drugiego nagrodzonego projektu z SP nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej jest zapobieganie przemocy. Projekt Darii zakłada osiągnięcie tego poprzez utrwalanie więzi rodzinnych, uczenie szacunek dla starszych oraz dla własnej i cudzej pracy. Uczennica III klasy stworzyła ten projekt wspólnie z koleżankami, Natalią Zaczek i Karoliną Kłosek.

Program to przede wszystkim sposób na zdobywanie wiedzy o historii Śląska, nie tylko poprzez seanse filmowe i spektakle teatralne, spotkania z wybitnymi osobistościami, zwiedzanie interesujących miejsc, ale również przez wspólne gotowanie śląskich potraw z rodzicami. Dzięki nagrodzie możliwe będzie m.in. sfinansowanie wycieczek dla uczniów oraz biletów wstępu, zakup kamery i aparatu fotograficznego, tematyce także filmów o tematyce regionalnej. Koordynacją projektu zajęły się nauczycielki w Gimnazjum: Barbara Kokoszka, Urszula Piszczan i Katarzyna Piura.

Dzięki programowi grantowemu „Szkoła bez przemocy” w sumie rozdysponowano 400.000 zł dotacji. Fundacja Grupy TP przeznaczyła tak pokaźną kwotę na realizację 80 projektów budujących nowe społeczności szkolne. Konkurs prowadzony był przez dzienniki regionalne grup wydawniczych Polskapresse i Media Regionalne. 903 zgłoszenia obejmowały m.in. projekty z zakresu kultury i sztuki, tolerancji, integracji oraz edukacji regionalnej, informatycznej Internetu i sportu. Każdy projekt oceniany był  nie tylko pod kątem nowatorstwa, ale przede wszystkim skuteczności, możliwości realizacji oraz zaangażowania społeczności szkolnej w jego realizację.

Podsumowaniem tegorocznej edycji programu będzie manifestacja dzieci i młodzieży. 2 czerwca uczniowie w całej Polsce wypuszczą w niebo czerwone baloniki jako symbol sprzeciwu wobec agresji.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.