Wiadomości z Świętochłowic

16 i 19 sierpnia zawyją syreny, to na pamiątkę rocznicy wybuchu I i II Powstania Śląskiego

  • Dodano: 2020-08-13 10:30, aktualizacja: 2020-09-08 13:13

16 i 19 sierpnia na terenie Świętochłowic zostaną przeprowadzone ćwiczenia Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, polegające na włączeniu wszystkich syren alarmowych. Będzie to jednocześnie upamiętnienie rocznic wybuchu I i II Powstania Śląskiego.

I Powstanie Śląskie

I Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku. Wydarzenie to było – według historycznych opracowań - spontanicznym zrywem polskiej ludności, którego celem miało być przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Upadło po 10 dniach, przygotowało jednak grunt do dwóch kolejnych powstań w następnych latach.

Powstanie rozpoczęło się w nocy z 16 na 17 sierpnia i trwało do 24 sierpnia 1919. Powstańcami niezadowolonymi z terroru i represji niemieckich dowodził Alfons Zgrzebniok. Powstanie objęło powiaty: katowicki, lubliniecki, pszczyński, rybnicki, tarnogórski oraz część raciborskiego.

Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była masakra górników z kopalni "Mysłowice", którzy domagali się zaległych wypłat. Kiedy 15 sierpnia 1919 r. tłum wtargnął przez bramę, niemieckie wojsko otworzyło ogień. Zginęło wtedy siedmiu górników, dwie kobiety i trzynastoletni chłopiec.

Wobec przewagi wroga, 24 sierpnia dowódcy Powstania wstrzymali walki. 26 sierpnia, wobec braku pomocy ze strony państwa polskiego i koalicji, walka mieszkańców Śląska dobiegła końca. Powstańcy uciekli przed represjami na teren Polski.

Pomimo przegranej, powstanie zwróciło jednak uwagę międzynarodowej społeczności na sprawę Śląska. Pod jej naciskiem Niemcy ogłosili amnestię dla uczestników powstania. Rok później, również w sierpniu, wybuchło II Powstanie Śląskie.

II Powstanie Śląskie

Drugie powstanie śląskie było odpowiedzią polskich organizacji wojskowych i plebiscytowych na antypolskie działania niemieckie przed mającym tam się wkrótce odbyć plebiscytem (odbył się w marcu 1921 r.).

Powstanie ogłosiły Dowództwo Główne Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska (na czele którego stał Alfred Zgrzebniok) oraz Polski Komisariat Plebiscytowy (Polskim Komisarzem Plebiscytowym był Wojciech Korfanty).

Rozkaz do walki wydano 19 sierpnia 1920 r. - powstanie zaczęło się w nocy z 19 na 20 sierpnia i objęło praktycznie cały okręg przemysłowy. Bezpośrednim celem powstańców było wyparcie niemieckiej Policji Bezpieczeństwa z obszaru plebiscytowego, a także likwidacja niemieckich organizacji paramilitarnych i bojówek.

Na Górnym Śląsku powstańcy śląscy zdobyli w toku walk m.in. miejscowości: Szopienice, Mikołów, Murcki, Hołdunów, Dąbrówka Mała, Janów, Nikiszowiec, Giszowiec, Ochojec oraz Hutę Baildon, Rozbark, Brzeziny Śląskie, Dąbrówka Wielka, Brzozowice-Kamień, Piekary Śląskie, Miechowice, Bogucice, Bytom (opuszczony wkrótce przez powstańców na żądanie koalicji).

W związku z tym, że 24 sierpnia Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku nakazała rozwiązać niemiecką Sicherheitspolizei, uznano, że należy zakończyć działania powstańcze, co nastąpiło w dniu 25 sierpnia 1920 r. W ten sposób podstawowy postulat strony polskiej został spełniony.

Po II powstaniu Międzysojusznicza Komisja na miejsce policji niemieckiej wprowadziła mieszane jednostki polsko-niemieckie o nazwie Abstimmungspolizei – Apo, czyli "Policja Plebiscytowa" (składająca się po połowie z Polaków i Niemców). Obiecano też ukaranie sprawców napadów antypolskich. Strona polska z kolei oficjalnie nakazała rozwiązać Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska (w rzeczywistości działała nadal pod nazwą Centrala Wychowania Fizycznego) i wydała odezwę do zaprzestania strajku.

Komentarze (7)    dodaj »

  • boluś

    Biercie sie za czytanie' potym pomyślcie' potym piszcie. Na razie wiynkszość z tego co tu stoi to śtraśne [...]y i szczątkowo propaganda z różnych minionych okresów historycznych. Pyrsk.

  • ehh

    No i mieliśmy powstańców "śląskich" takich jak Kiepura ze Sosnowca. A masakra mysłowicka? Może warto wspominać o tym, że kopalnia wypłacała pieniążki,ale znudzony tłum wdarł i siłą chciał pieniążki odebrać jako pierwszy? Dziś też mamy uzbrojoną ochronę na terenie kopalń - jeśli wdarłby się tłum 3000 wzburzonych osób to nikt nie użyłby broni?

  • zbys

    podpinacie POWSTANIA do jakichś GŁUPICH ćwiczeń..Prezydencie Świętocłowic to NIE Polska B,TU MIESZKAJĄ I ŻYJĄ INTELIGENTNI!

  • Hanysek

    Gdybyś był inteligentny, tobyś wiedział, że nie było żadnych powstan śląskich, tylko polskie na GŚ. A to trzecie to w zasadzie nie było powstanie, bo nosiło znamiona polskiej inwazji. Wystarczy poczytać.

  • Jary

    To w końcu to byli Polacy czy Ślązacy, bo to różnica?

  • gość

    mój upa goudoł co to byli obesrańcy , czyli nie hanysy.

  • ehh

    Fajrowanie polskich zrywów wojska polskiego na niyswoich ziemiach i ocyganienie rdzennej ludności. Niy do fajrowanio wojny domowyj!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również