Wiadomości z Świętochłowic

76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W całym kraju o godzinie 17 zawyją dziś syreny

  • Dodano: 2020-08-01 11:15

Dzisiaj obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku do walki o wolność stanęło 40-50 tysięcy młodych mężczyzn i kobiet. W całym kraju o godzinie 17 zawyją dziś syreny.

W całym kraju o godzinie 17 zawyją dziś syreny

Sygnał syren alarmowych rozlegnie się na terenie województwa śląskiego w sobotę o godz. 17 - podało w piątek biuro prasowe wojewody śląskiego. Dźwięk syren ma przypominać o rocznicy rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

Jednocześnie jest to wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. Emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty, oznaczający odwołanie alarmu.

- W tym roku mija 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Test tradycyjnie przeprowadzamy 1 sierpnia, aby sprawdzić działanie systemu i symbolicznie uczcić pamięć Powstańców Warszawskich – mówił wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Na terenie województwa śląskiego procedurę alarmowania uruchamiać będą poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, zależnie od sposobu organizacji systemu w danej lokalizacji.

Powstanie Warszawskie

Godzina "W" była formalnym początkiem Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 rozpoczął się w stolicy Polski zryw niepodległościowy. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. 

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Zbyś

    SORRY,Dla mnIe 1920 to początek NIEBIESKIEJ LEGENDY BEZ KOŃCA i wybuch II POWSTANIA ŚLĄSKIEGOTYLE!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również