Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

38-letni świętochłowiczanin odpowie za przywłaszczenie znalezionego telefonu

 • Dodano: 2020-05-15 07:15, aktualizacja: 2020-05-15 07:25

O tym, że hasło „znalezione – (nie) kradzione” to nieprawdziwe twierdzenie, przekonał się 38-letni mieszkaniec Świętochłowic.

Świętochłowiccy kryminalni zatrzymali wczoraj złodzieja telefonu komórkowego. Mężczyzna podczas przejazdu taksówką znalazł zgubę, którą przywłaszczył. Do zdarzenia doszło pod koniec kwietnia br.

Świętochłowiczanin usłyszał już zarzut. Grozi mu do roku więzienia. O jego losie zadecyduje sąd

Śledczy miejscowej komendy prowadzili dochodzenie w sprawie przywłaszczenia telefonu komórkowego. Do zdarzenia doszło pod koniec kwietnia br. Z ustaleń wynikało, że pokrzywdzony najprawdopodobniej zgubił swój telefon podczas przejazdu taksówką. Intensywna praca stróżów prawa doprowadziła do ustalenia okoliczności zdarzenia oraz wizerunku i danych sprawcy. Wczoraj mężczyzna wpadł w ręce świętochłowickich kryminalnych, dzięki ich spostrzegawczości. Jadąc przez śródmieście, przy jednym z budynków dostrzegli mężczyznę odpowiadającego rysopisowi złodzieja. Okazał się nim być 38-letni świętochłowiczanin. Śledczy potwierdzili ustalony wcześniej przebieg wydarzeń. Okazało się bowiem, że mężczyzna podróżował tą samą taksówką co pokrzywdzony. Tam znalazł telefon komórkowy, który zabrał. Mężczyzna przekonał się na własnej „skórze”, że hasło znalezione — niekradzione jest nieprawdziwym twierdzeniem. Zatrzymany mieszkaniec miasta został przewieziony do miejscowej komendy policji, a przywłaszczony telefon odzyskany. Zebrany w sprawie materiał dowodowy, pozwolił na przedstawienie 38-latkowi jeszcze tego samego dnia zarzutu. Za przywłaszczenie telefonu komórkowego o wartego ponad 2 tys.zł grozi mu do roku więzienia. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Pamiętaj!

Żadna rzecz, której nie jesteśmy właścicielami, nie jest nasza. Kiedy stajesz się sprawcą czynu karalnego? Gdy zabierasz i nie oddajesz znalezionego np. na ławce telefonu czy portfela. Znaleziony przedmiot należy oddać w urzędzie albo na policji. W przeciwnym przypadku „znalazca” dopuszcza się przestępstwa lub wykroczenia. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których, na podstawie miejsca i okoliczności znalezienia, można domniemywać, że właściciel wyzbył się prawa własności, np. gdy rzecz leży w śmietniku.

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Kefir

  A co z dronem, laptopem i telefonami które zginęły z urzędu czy delfin, bartuś i benio za to odpowiedzą ?

 • Marcinmarcin

  Mógł ktoś nie pić i nie gubić, znalazł to znalazł.

 • Kn

  Super, że się udało odzyskać telefon

 • sąsiad

  A sędzia znalazł 50 zł na stacji benzynowej i co i nic uniewinniony - ciekawe czy musiał te 50 zł oddać. Natłok pracy zawodowej. Tutaj rok więzienia. A podobno wszyscy są równi.

 • hmm

  Z jednej strony Cię rozumiem, bo masz rację. Z drugiej jednak strony 50 zł to chyba wykroczenie, a 2000 zł to przestępstwo?

 • ogarniasz ?

  ale ten sedzia nie znalazł tylko UKRADŁ je starszej kobiecie , która płaciła banknotem 50 zł. Do tego to był SĘDZIA !!

 • A Ty ogarniasz?

  No ogarniam, sprawy nie znam, więc proszę pretensje do pierwszej osoby, która pisała o ZNALEZIENIU 50 zł.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.