Wiadomości z Świętochłowic

5 milionów w obligacjach komunalnych! Świętochłowice planują kolejną emisję

 • Dodano: 2021-01-26 14:15

Podczas XXXVI sesji Rady Miejskiej w Świętochłowicach radni podjęli uchwałę w sprawie emisji obligacji komunalnych. Po tę formę wsparcia i podreperowania miejskiej kasy sięga regularnie wiele miast.Zgodnie z decyzją rajców miasto wyemituje 5000 akcji o wartości 1000 zł każda. To obligacje na okaziciela. Jak czytamy w uchwale, nie będą w żaden sposób zabezpieczone i nie będą miały formy dokumentu, a ich emisja nastąpi poprzez propozycję nabycia skierowaną do indywidualnych adresatów w liczbie nie mniejszej niż 150 osób. 

Jak precyzują przedstawiciele magistratu, środki, które uda się w ten sposób pozyskać, zostaną przeznaczone na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów, pożyczek czy wyemitowanych obligacji komunalnych. Częściowo pokryją też planowany deficyt budżetu. Co więcej, jak wskazuje rzecznik prasowy UM w Świętochłowicach, pieniądze te w dobie pandemii koronawirusa są niezbędne dla pewności zabezpieczenia środków na wkład własny do dużych inwestycji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Ratusz wyemituje w tym roku akcje w pięciu seriach: A, B, C, D, E, a ich wykup przez miasto nastąpi w latach 2024-2028. To już kolejne obligacje skarbowe wyemitowane przez Świętochłowice. Nie wszyscy radni przyjęli ten pomysł entuzjastycznie i mają ku temu powody.

Nasz klub wstrzymał się w sprawie emisji 5 milionów złotych obligacji komunalnych. Dość lakoniczne było uzasadnienie władz miasta do tej uchwały. Z jednej strony zarządzający miastem mówią o poprawie sytuacji, boomie inwestycyjnym i swoich zasługach, a z drugiej wnioskują do Metropolia GZM o rozłożenie składek na transport publiczny na raty z powodu... trudnej sytuacji finansowej – napisał Łukasz Respondek, jeden z świętochłowickich radnych, w mediach społecznościowych.

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj »

 • Urzędnik

  5 milionow dać skrzatowi, kupił by kamery, podsluchy, wynajął szpiegów i tak wystarczyło by na dlugo składać donosy

 • zefel

  A kto normalny zainwestuje w obligacje bankrutującgo miasta?

 • RioBravo

  Cała nadzieja w tym, że RIO uwali tą uchwałę (,,przecież tam nie siedzą frajerzy" cyt. wiceprezydent miasta na jednej z sesji). Ale z drugiej strony nawet jeśli, to Beger się odwoła, sprawa trafi do sądu, znowu odwołanie itd. stara śpiewka a i tak się zadłuży.

 • Normalny

  Panie Respondek gdzie pan kończył szkoły, wstyd za pana , oby pierwsza i ostatnia pana kadencja. Kadencja wstydu i pokaz arogancji.

 • jorg

  normalny mosz recht z nim coś jest niy tak widziołeś jak mu oczy lotają jak coś godo ? chyba mo niy czyste sumiynie

 • Hajduczanin

  Och a jednak te hejtowane przez prezydenta obligacje sa wykorzystywane. No prosze, prosze

 • Endriu

  A mieliśmy się nie zadłużać.

 • tom91

  No mieli, ale doszli do władzy to się zadłużają

 • z ulicy

  Coś czuję że te obligacje rozejdą się jak świeże bułeczki. Pan Prezydent i jego zastępcy oraz ci entuzjastycznie nastawieni do tego pomysłu radni wykupią je w mgnieniu oka, wszak to złoty interes.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.