Wiadomości z Świętochłowic

500 plus dla seniora nie dla wszystkich. Nowy próg dochodowy

 • Dodano: 2023-07-19 14:30

Mimo że o świadczenie 500 plus mogą się ubiegać także seniorzy, nie każdemu się ono należy. Od marca obowiązuje nowy próg dochodowy – jego przekroczenie skutkuje albo zmniejszeniem świadczenia, albo pozbawieniem prawa do jego otrzymywania.

Nowy próg od marca 2023

500 plus dla seniora to świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które ma zapewnić im stabilność finansową. Ważny jest jednak fakt, że nie każdy może pobierać 500 plus – musi zostać spełniony jeszcze jeden, istotny warunek. Świadczenie przyznawane jest osobom, których emerytura bądź renta nie przekraczają progu dochodowego

Od marca 2023 roku próg dochodowy wynosi 2157,80 zł brutto. Co roku 500 plus dla seniora podlega waloryzacji według takiego samego wskaźnika, jak emerytury oraz renty. Oznacza to, że seniorzy, którzy pobierają emeryturę bądź rentę wyższą niż próg dochodowy:

 • otrzymają niższe świadczenie - obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”. 500 plus zostanie pomniejszone o różnicę między emeryturą a progiem dochodowym.
 • nie otrzyma świadczenia – jeżeli różnica między progiem dochodowym a wartością emerytury/renty przekracza 500 zł. 

Jak otrzymać 500 plus dla seniora?

Aby zyskać prawo do świadczenia, należy złożyć wniosek o jego przyznanie w dowolnej placówce ZUS lub bez wychodzenia z domu, poprzez platformę PUE ZUS. Do wniosku należy dołożyć szereg dokumentów, m.in. orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji bądź zaświadczenie o stanie zdrowia oraz dokumentację medyczną. 

Komentarze (9)    dodaj »

 • marian56

  Anno bezrobocie jest najniższe ale nie jest to zasługa tych nieudaczników z PiS , oni potrafią tylko coś spieprzyć a ty Anno pracujesz czy pobierasz PiSowskie bonusy i ci wystarcza ? może pora rozejrzeć się za uczciwą pracą ? pozdrawiam

 • Anna

  oby tylko PiS wygrał wybory bo jak do władzy dojdzie opozycja to znowu na nic piniędzy nie ma i nie będzie a bezrobocie największe w europie

 • marian56

  szanowna pani Polko jak domniemam utrzymuje się pani z 500+ , pragnę pani uświadomić ,że inne kraje które jak to pani ujęła " też dają " są od nas o wiele bogatsze a ponadto dzieci powinno się wychowywać ze swojej pracy a nie liczyć na to co da ta czy inna partia , wysoka ulga podatkowa jest moim zdaniem wystarczającym bonusem dla rodziców ( ale trzeba pracować )

 • marian56

  Staremu choremu się nie należy bo ma za dużo (2157 zł ) prawdziwy bogacz , a młodemu zdrowemu ( przeważnie dwie dobre wypłaty) należy się 500+ na przyjemności itd. patologi na alkohol . O to Polska PiS właśnie .

 • Bierfest

  Szczyńść Boże, korfanciorze! Piykno ta waszo Polska, pra? Miód i mlyko xD

 • Polka

  Wypraszamy sobie . Nie jesteśmy patologią ani pijakami. 500+ inne kraje też dostają...Za PO może lepiej tak zgodzę się ale tylko złodziejom i komuchom

 • Ii

  Tylko jest ta różnica że inne kraje na to stać a Polski nie. Teraz patologia sobie poszaleje a następne pokolenia będą to spłacać

 • gość

  wracaj do polski polko, aktualnie kasę dostają nieroby dotyczy to też emerytów. jak mało i jak źle trzeba było pracować na emeryturę poniżej 2000 pln?

 • gość

  wracaj do polski polko, aktualnie kasę dostają nieroby dotyczy to też emerytów. jak mało i jak źle trzeba było pracować na emeryturę poniżej 2000 pln?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również