Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

8 mln mniej w budżecie Świętochłowic - miasto jeszcze bardziej zaciśnie finansowego pasa

 • Dodano: 2019-07-31 11:15

Zmiany w podatkach dochodowych coraz bliżej - już w sierpniu ma wejść w życie ustawa o wyłączeniu z opodatkowania dochodowego osób, które nie ukończyły 26 roku życia, z kolei w październiku stawka PIT pierwszego progu zmieni się z 18 na 17 procent. Ta zmiana odbije się na finansach wielu samorządów, w tym Świętochłowic.

W skali państwa po obniżeniu podatku o 1% przychody z PIT w budżecie zmniejszą się o 9,6 miliarda złotych, przy czym trzeba pamiętać, że wpływy te są dzielone pomiędzy samorządy i skarb państwa po połowie. Z kolei 2,5 miliarda złotych mniej wpłynie w związku ze zmianą dla osób przed 26 rokiem życia - tutaj podobnie, koszty będą dzielone. Dla wielu miejscowości jest to poważny problem, bo zmiana będzie skutkowała luką w finansach, którą w jakiś sposób trzeba będzie wypełnić - albo po prostu zrezygnować z części inwestycji.

W Świętochłowicach zabraknie 8 milionów złotych

Sprawa dotyczy również Świętochłowic, które przeżywają obecnie finansowy kryzys. Jeżeli dodać do tego, że od kilku lat zajmujemy pozycję najbiedniejszego miasta na prawach powiatu w Polsce, to wizja kolejnych pieniędzy, jakie nie wpłyną do miejskiego skarbca, musi budzić niepokój. O to, w jaki sposób Świętochłowice poradzą sobie z obniżonymi wpływami mówi rzecznik Urzędu Miasta, Katarzyna Tomczyk:

Zgodnie z obliczeniami Związku Miast Polskich przewidywany ubytek w dochodach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) dla Miasta Świętochłowice wyniesie 7 934 063,72 zł. Należy jednak pamiętać, że ostateczne wyliczenia dla miast członkowskich ZMP, w tym dla Świętochłowic, mogą się różnić o założeń pierwotnych w związku z faktyczną liczbą mieszkańców korzystających ze zmian w PIT, np. osób w wieku do 26 lat.

Samorząd musi zmierzyć się z tą prognozą, jednak na tę chwile trudno mówić o konkretnych decyzjach, które może ona za sobą pociągnąć.

Niepewna, finansowa przyszłość Świętochłowic zaciemniła się zatem jeszcze bardziej, a miasto, które już teraz musi rezygnować z wielu inwestycji, prawdopodobnie czeka jeszcze mocniejsze zaciskanie pasa.

Obniżki PIT o 1% nie odczujemy, ale obniżanie podatków to krok w dobrą stronę

Chociaż obniżenia podatku dochodowego o 1% zapewne specjalnie nie odczujemy, jest to niewątpliwie krok w dobrą stronę, bo - najprościej rzecz ujmując - więcej pieniędzy w naszych portfelach przekłada się na większą zdolność zakupową, a to z kolei jest faktyczną siłą napędową gospodarki. Oczywiście to tylko kropla w oceanie pieniędzy, jakie nieustannie oddajemy państwu.

Często o tym zapominamy, ale realne pieniądze oddajemy w postaci VAT-u i akcyzy, a także do ZUS-u. Jeżeli spojrzymy na to realnie, to kupując cokolwiek zawsze część oddajemy państwu. 8 lat temu rząd Platformy Obywatelskiej, aby zmniejszyć gigantyczną dziurę budżetową, podniósł najwyższą stawkę VAT z 22 do 23 proc. "na rok". PO po roku, ani też w kolejnych latach swoich rządów, nie przywróciło stawki 22%. Nie zrobił tego też rząd Prawa i Sprawiedliwości, chociaż była to jedna z obietnic przedwyborczych w 2015 roku.

Zobacz także

Komentarze (74)    dodaj komentarz »

 • Mmm

  Dziwne to ... dzis ma sie odbyc zebranie z Begerem? Przecież on jest na urlopie. He he takie to wlasnie [...]y tu sie pisze.

 • Anula

  Miłego urlopu dla pana i rodzinki.Zebranie też będzie.

 • Natka

  No sorki, z jego zastępcą było, co nie zmienia faktów.

 • hanus

  A ja mam w tyle

 • Jan

  Popatrzcie, jak ten oszczędzający Begier robi festyny pod inną nazwą. Już nie festyn dzielnicowy, ale spotkania sąsiadów. I to jest ta zmiana i oszczędzania? Dalej kupuje sobie ludzi!

 • itd

  Kolejna wymówka będzie dla Begera dla następnych cięć, ciekawe czy obniźy pensje dla swoich totumfackich jak Kamiński, Trzebińczyk, Tomczyk itp.

 • Kasia K.

  Innym kroja pensje i degraduja A taka Pani T zarabia po 8 tyś miesięcznie. Jeszcze żeby coś umiała A tu ani me ani be

 • Kkkkl

  Ona by pewnie chciala tyle zarabiac tak jak i pozostali . Z resztą kto by nie chciał. Ale nie maja tyle wiem co mówię.

 • Babcia

  Nawet zabrał dotacje dla żłobków. Chyba na tych malutkich dzieciach miasto sie nie wzbogaci. A dla niektórych rodzin to byla jakas ulga bo złobki wcale nie sa tanie

 • Danka

  Jest 500+ właśnie na dzieci, mało? Z drugiej strony nóż się otwiera kiedy miejsca w miejskich żlobkach w pierwszej kolejności dostają dzieci z rodzin wielodzietnych, matka miała zatrudnienie 10 lat temu i wciąz na urlopach wychowawczych, nie pracuje a dzieci za friko do żłobka. Kobiety które chcą wrócić do pracy nie mają szans.

 • Ala

  Dostajecie 500 zł na każde dziecko.To są pieniądze dla dzieci miedzy innymi na zapłatę za żłobek.BABCIU. Jak można ciągle żądać i żądać. Wstydu nie macie i umiaru.

 • Mariola

  Chyba nie masz pojęcia ile kosztuje żłobek. I po co żłobek komuś kto nie pracuje, a jedynie zajmuje się produkcją następnych uprawnień do 500+.

 • Ala

  Też mam dwoje dzieci i wychowałam je bez 500÷.Zlobki i przedszkola były płatne. Pracowaliśmy ciężko z mężem aby móc opłacić. Tak że mam pojecie ile co kosztuje.

 • Zdrowe miasto.

  Jest uchwała Rady Miejskiej której prezydent nie realizuje. Rada przyznała po 100 zł dotacji na dziecko. Czy to aby nie prezydent ma obowiązek stosowania aktów prawa miejscowego. ? Jakie są konsekwencje gdy nie realizuje się uchwał? Tylko tam czarna dziura i komuś się wydaje że bar z piwem prowadzi.

 • Dk

  Od zmiany prezydenta na nowego juz sie zygac chce tym ciaglym marudzenieniem na brak pieniedzy d kostepski dobrze radzil sobie jako prezydent nie marudzil niezwalnial ludzi nieprzynosil wstydu miastu jak to robi p beger

 • Ala

  Jak były tak sobie dobrze radził to dlaczego jest tak źle. Co się stało moze się dowiem ?

 • Ona

  To jest prawda Beger to nieudaczników życiowy jak wielu innych w awietochlowicacb

 • wons

  Wszystko co piszesz to zdecydowanie to złe przypisz kostempskiemu to on zrujnował miasto, podzielił ludzi

 • Mariola

  Chyba krótko mieszkasz w Świonach, albo masz coś z pamięcią. Może przypomnisz kiedy to Świony były bogate i ludziom w nich żyło się dostatnio?

 • widzę, słyszę i wiem

  Akurat ludzi to podzielił paprykarz swoimi wojenkami i pełną du..ą nienawiści i pogardy. O zatrudnianiu kolesi słabej reputacji nie wspominając!

  • widzę, słyszę i wiem
   2019-08-01 07:27
  • Ocena:
  • odpowiedz

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.