Wiadomości z Świętochłowic

8 mln mniej w budżecie Świętochłowic - miasto jeszcze bardziej zaciśnie finansowego pasa

 • Dodano: 2019-07-31 11:15

Zmiany w podatkach dochodowych coraz bliżej - już w sierpniu ma wejść w życie ustawa o wyłączeniu z opodatkowania dochodowego osób, które nie ukończyły 26 roku życia, z kolei w październiku stawka PIT pierwszego progu zmieni się z 18 na 17 procent. Ta zmiana odbije się na finansach wielu samorządów, w tym Świętochłowic.

W skali państwa po obniżeniu podatku o 1% przychody z PIT w budżecie zmniejszą się o 9,6 miliarda złotych, przy czym trzeba pamiętać, że wpływy te są dzielone pomiędzy samorządy i skarb państwa po połowie. Z kolei 2,5 miliarda złotych mniej wpłynie w związku ze zmianą dla osób przed 26 rokiem życia - tutaj podobnie, koszty będą dzielone. Dla wielu miejscowości jest to poważny problem, bo zmiana będzie skutkowała luką w finansach, którą w jakiś sposób trzeba będzie wypełnić - albo po prostu zrezygnować z części inwestycji.

W Świętochłowicach zabraknie 8 milionów złotych

Sprawa dotyczy również Świętochłowic, które przeżywają obecnie finansowy kryzys. Jeżeli dodać do tego, że od kilku lat zajmujemy pozycję najbiedniejszego miasta na prawach powiatu w Polsce, to wizja kolejnych pieniędzy, jakie nie wpłyną do miejskiego skarbca, musi budzić niepokój. O to, w jaki sposób Świętochłowice poradzą sobie z obniżonymi wpływami mówi rzecznik Urzędu Miasta, Katarzyna Tomczyk:

Zgodnie z obliczeniami Związku Miast Polskich przewidywany ubytek w dochodach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) dla Miasta Świętochłowice wyniesie 7 934 063,72 zł. Należy jednak pamiętać, że ostateczne wyliczenia dla miast członkowskich ZMP, w tym dla Świętochłowic, mogą się różnić o założeń pierwotnych w związku z faktyczną liczbą mieszkańców korzystających ze zmian w PIT, np. osób w wieku do 26 lat.

Samorząd musi zmierzyć się z tą prognozą, jednak na tę chwile trudno mówić o konkretnych decyzjach, które może ona za sobą pociągnąć.

Niepewna, finansowa przyszłość Świętochłowic zaciemniła się zatem jeszcze bardziej, a miasto, które już teraz musi rezygnować z wielu inwestycji, prawdopodobnie czeka jeszcze mocniejsze zaciskanie pasa.

Obniżki PIT o 1% nie odczujemy, ale obniżanie podatków to krok w dobrą stronę

Chociaż obniżenia podatku dochodowego o 1% zapewne specjalnie nie odczujemy, jest to niewątpliwie krok w dobrą stronę, bo - najprościej rzecz ujmując - więcej pieniędzy w naszych portfelach przekłada się na większą zdolność zakupową, a to z kolei jest faktyczną siłą napędową gospodarki. Oczywiście to tylko kropla w oceanie pieniędzy, jakie nieustannie oddajemy państwu.

Często o tym zapominamy, ale realne pieniądze oddajemy w postaci VAT-u i akcyzy, a także do ZUS-u. Jeżeli spojrzymy na to realnie, to kupując cokolwiek zawsze część oddajemy państwu. 8 lat temu rząd Platformy Obywatelskiej, aby zmniejszyć gigantyczną dziurę budżetową, podniósł najwyższą stawkę VAT z 22 do 23 proc. "na rok". PO po roku, ani też w kolejnych latach swoich rządów, nie przywróciło stawki 22%. Nie zrobił tego też rząd Prawa i Sprawiedliwości, chociaż była to jedna z obietnic przedwyborczych w 2015 roku.

Zobacz także

Komentarze (74)    dodaj komentarz »

 • Marian

  Beger zacznij już opowiadać, że będzie mniej kasy - to twój ulubiony temat

 • ???

  Prośba do redakcji o materiał na temat działalności/funkcjonowania fundacji Pomóc Więcej z ul. Chopina.Czy ta organizacja w ogóle funkcjonuje, wszystko tam pozamykane, czy fundacja ujawni publicznie swoje finanse w tym wszelkie dotacje, darowizny i z przede wszystkim informacje na temat zbiórek, rozliczenia każdej zbiórki i akcji na każdego podopiecznego z osobna, co się stanie z środkami zbieranymi na śp. chłopczyka czy przechodzą na leczenie innych dzieci czy też pozostają w fundacji.

 • Resort

  Popieram, warto się zainteresować działalnością tej organizacji

 • Hehe

  Trzebińczyk ze swoim doświadczeniem biznesowo-gospodarczym pomoże miastu. Obecnie organizowane są śniadania za przedsiębiorców zeby głodni nie chodzili. Każdy w Świętochłowicach powinien założyć działalność gospodarczą, a głodny nie będzie

 • voytek81

  a podobno według karcza i stowarzyszenia "razem.." (na tym forum aktywnie się wypowiadają) Nasze Miasto kwitło, rozwijało się za ich rządzenia? teraz widać jak wszystko było robione i w jakim stanie jest, a kasa pusta, Miasto najbiedniejsze wśród wszystkich miast powiatu - dlaczego oni jeszcze w ławach radnych zasiadają?, dlaczego tak aktywnie wytykają teraz swoje zaniedbania i przypisują to innym? dlaczego pobierają pensje za to że doprowadzili nasze Miasto do ruiny? Zaraz pewnie hejt na mnie spadnie od nich na forum ale przyjmę na klatę … byleby mieszkańcy wiedzieli dlaczego tak jest a nie inaczej …

 • Gość

  Niestety voytek twoje pojęcie o finansach publicznych i sposobach finansowania inwestycji jest takie samo jak begera czyli żadne. jedyne czym kierowaliście w życiu to samochód osobowy....

 • długi

  Dałem plus na twój komentarz Gość, na portalu zrobił się automatycznie minus. Przypadek? To już kolejny raz.

 • Kubek

  Bartek wiemy że jesteś w naszym mieście tylko gościem i to dużo nas kosztującym

 • voytek81

  trafny komentarz z Twojej strony ;D - ale jak widać stowarzyszenie "razem.." nie ma czym się chwalić, a do koryta tęsknią, więc próbują rzucać błotem i opluwać mieszkańców którzy są świadomi że to oni doprowadzili do zapaści i ruiny Nasze Miasto swoimi decyzjami, "zarządzaniem", samo się nie stało ehhh ... rzeczowych argumentów u nich brak jak widać

 • [O_o]

  mieszkańców którzy są świadomi że to oni doprowadzili do zapaści i ruiny Nasze Miasto swoimi decyzjami, ciekawe brzmi kontekst tego wyrwanego z konteksu, fragmentu wypowiedzi.

 • Wyborca sprawiedliwy

  http://www.danielbeger.pl/programwyborczy.html poczytajcie te brednie dla poprawy humoru szczególnie te dotyczące mieszkaniówki!

  • Wyborca sprawiedliwy
   2019-08-02 11:08
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • kikki

  usunięte, nie ma tego

 • voytek8l

  A ja sobie porobiłem zrzuty ekranu tych bajerowych - przepraszam" bejgerowych - czarów marów. Nie boli mnie że to ze strony "przyjaznych inaczej" pokasowali. Mam też ten brązowo pisany list przedwyborczy przyjaznego inaczej cudotwórcy.

 • obżarciuch z panamery

  Akurat jest cały czas, wszedłem na podany link i jest program wyborczy pana Begera, po co tak kłamać że go nie ma jak jest?

  • obżarciuch z panamery
   2019-08-05 13:51
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Jaca

  Gdzie są zwolennicy Begera? Leopold, Anna Nowak? To przez takich jak Wy wybrano chłopca w krótkich spodenkach o zerowym pojęciu jak się włada miastem, tylko płacz, to pytam po co się za to brał?Za Kostempskiego miasto kwitło, bardzo dużo zrobiono, bardzo, no cóż żeby korzystac z pieniędzy UE trzeba było niestety mieć własny wkład. Było to zostawić mu , niech on by się martwił długami. Teraz miasto to obraz nędzy i rozpaczy, śmieci, zaniedbane skwery, trawa metrowa, ciemne perony, w UM i innych spółkach bajzel, kumoterstwo, brak profesjonalizmu a pensje tych kolesi Begera niebotyczne jak na tak zadłuzone miasto. Finanse leżą bo pozbywają się dobrych szeregowych specjalistów a w ich miejsce zieloni są przyjmowani. Gdzie jesteście Leopoldy, Nowakówny? Zabierzcie głos.

 • Anula

  Bez komentarza...tych bredni nie idzie słuchać.

 • Mieszkaniec

  Po pierwsze CZYTAĆ,po drugie to prawda bo nie zaprzeczyłas haha.

 • Gość

  To pewnie w ramach tych oszczędności zatrudnili syna sekretarz w urzędzie zamiast awansować pracownika wydziału

 • Natka

  Czy program naprawczy to zwolnienie szeregowych pracowników z UM którzy i tak za grosze odwalali całą robotę a zatrudnienie w ich miejsce tzw specjalistów za 5-7 tysiaków co to tylko siedza i kasę pobierają a nie ma ludzi do pracy. Pracownicy się zbuntowali, dzis zebranie z Begerem, bo pracuja za 3 a pensje głodowe. Nie dziwota ze dobrzy pracownicy szukaja innej pracy.

 • Tiruriru

  Bo to są fachowcy WYSOKIEJ KASY nie mylić z słowem wysokiej klasy !

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.