Dzielnicowy ze świętochłowickiej komendy spotkał się z miejscowymi seniorami w ramach realizowanej kampanii „A kto tu się podszywa?” zorganizowanej przez PZU przy współpracy z Policją. Głównym jej celem kampanii jest zwiększenie świadomości w zakresie cyfrowego bezpieczeństwa.
Seniorzy a cyfrowe bezpieczeństwo
Dzielnicowy z miejscowej komendy odwiedził Świętochłowickich seniorów by uświadomić ich o zagrożeniach wynikających z działalności oszustów w ramach kampanii pod hasłem "A kto tu się podszywa" zorganizowanej przez PZU przy współpracy z Policją.
Metody działania przestępców
Mundurowy przybliżył sposoby działania przestępców oraz poinformował w jaki sposób bronić się przed ich atakami. Omówił między innymi metody oszustw na wnuczka, na policjanta oraz z wykorzystaniem kodu BLIK. Policjant ostrzegał przed oszustami, którzy bez żadnych skrupułów stosują techniki manipulacji i odbierają oszczędności całego życia.
Zasady ostrożności według mundurowych
Mundurowi przypominają:
- nigdy nie podawajmy danych osobowych ani haseł przez telefon czy e-mail. Prawdziwe instytucje nigdy nie proszą o powyższe informacje,
- sprawdzajmy wiarygodność wiadomości. W przypadku podejrzanych wiadomości z linkami lub załącznikami należy nie wchodzić w ich zawartość. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z daną instytucją, lub firmą i zweryfikować przesłane wiadomości i ich treści.
- zwracajmy uwagę na adresy e-mail i numery telefonów. Fałszywe wiadomości często przychodzą z adresów łudząco podobnych do oryginalnych, ale zawierających prawie niewidoczne, drobne różnice np. literówki lub dodatkowe litery i cyfry.
- nigdy nie instalujmy aplikacji ani nie klikajmy w linki podane przez nieznane osoby. Takie działania w większości doprowadzają do zainstalowania złośliwego oprogramowania na urządzeniu, które "ukradnie" nasze hasła i dane wrażliwe pozwalając na kolejne oszustwa.
- nie ulegaj presji czasu. Oszuści często wywierają presję, twierdząc, że trzeba działać natychmiast. Warto zachować spokój i dokładnie zweryfikować sytuację.
Apel o rozmowę w gronie rodziny
Dzielnicowy podczas spotkań zwrócił szczególną uwagę na konieczność rozmowy z rodziną i ostrzeganiu bliskich przed tego typu przestępstwami. Mieszkańcy otrzymali ulotki informacyjno-edukacyjne, które dzięki współpracy Komendy Głównej Policji i Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń mogą służyć jako informator.