Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Abolicja czynszowa dla przedsiębiorców

 • Dodano: 2020-03-19 08:15, aktualizacja: 2020-03-19 06:56

Prezydent Świętochłowic, Daniel Beger, podpisał zarządzenie, które wprowadza zwolnienie i zmniejszenie czynszu najmu lokali użytkowych będących w zasobach komunalnych Gminy prowadzących działalność gospodarczą, które były zmuszone zawiesić działalność w związku z koronawirusem.

Zwolnienie obejmuje lokale, w których przedsiębiorcy zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, i obowiązuje na okres zamknięcia lokalu.

Z kolei obniżenie czynszu najmu lokali użytkowych może nastąpić do 50% obowiązującej stawki czynszu w stosunku do restauracji, które zajmują się przygotowaniem i podawaniem żywności na wynos i nie zaprzestały prowadzenia działalności.

Aby skorzystać ze zwolnienia z czynszu przedsiębiorca składa oświadczenie o zamknięciu lokalu i wysłać je za pośrednictwem e-mail abolicja@mpgl.pl.

W związku z bardzo trudną sytuacją jaka dotknęła naszych przedsiębiorców postanowiłem zadziałać szybko i zdecydowanie. Dla każdego przedsiębiorcy zamknięcie działalności nawet na krótki okres to spore koszty, które specjalnym zarządzeniem obniżamy. Dziś fryzjerzy, kosmetyczki czy bary i puby otrzymują realne wsparcie od miasta, które pozwoli im przetrwać ten trudny czas. Chcę także docenić wszystkie restauracje, które postanowiły dalej prowadzić swoją działalności i dla nich zostanie przygotowana obniżka stawki za czynsz – mówi Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice.

Oświadczenie będzie do pobrania od 19 marca 2020 roku ze strony mpglswietochlowice.pl

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • długi

  Czyta ktoś rejestr umów? Robiłem różne wyceny techniczne dot. różnych projektów, ktoś za to beknie, który gospodarz pozwala wyłudzić pieniądze z własnego budżetu. Kostempski był chojny, obecny wyrzuca pieniądze mieszkańców w błoto, zarobiłby choć złotówkę sam wiedziałby co ile kosztuje, coś czuję, że Beger wykrakał bankructwo, nawet podejrzewam celowe działanie, stąd ta rozrzutność.

 • Patrycja

  A co z osobami takimi jak ja, prowadze działalność gospodarczą u nas w mieście ale wynajmuje lokal prywatnie. Na chwile obecna skrocilam godziny pracy, ale nie wiadomo co dalej. A czynszu mam 2600zl. Kto nam pomoże?

 • Mieszkaniec

  Retorytcznie pytasz.Sam kiedyś prowadziłem DG ale dzisiejszych czasów wam nie zazdroszczę.A co do właścicieli lokali pod wynajem to są ludzie oderwani od rzeczywistości.Wezmy pod uwagę właścicieli kamienic wraz z lokalami pod wynajem w ścisłym centrum dużych miast tacy ludzie z wynajmu razem co miesiąc mogą mieć kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy złotych miesiąc w miesiąc także tacy ludzie mają gdzieś czy masz kryzysu czy nie..

 • zefel

  Zwolnienie z opłacania czynszu przedsiębiorców, którzy musieli zamknąć swoje lokale jest jak najbardziej słuszna ale obniżanie czynszu tym którzy dalej prowadzą działalność pomimo że poza lokalem to już niekoniecznie. Przecież oni nadal zarabiają a może i nawet zwiększą się ich dochody.

 • referendum

  Skoro miasto radziło sobie bez prezydenta miasta bo ten uciekł po za miasto, zostawiając mieszkańców na pastwę losu, to teraz tym bardziej jest zbędny.

 • afisz

  Czyli kapitan pierwszy opuścił tonący okręt? Dobrze, że służby zrobiły swoje, z definicji wynika, że prezydent uważa przedsiębiorców za kryminalistów. Zastosowanie słowa abolicja w tym kontekście jest karygodne, prezydent może umorzyć zaległości czynszowe lub zwolnić przedsiębiorców z opłat czynszowych, dwa zaległości podatkowe jak to zwykle umarza się w ważnym interesie publicznym i społecznym. Wiele narzędzi prezydent ma zablokowanych przez RIO czyli Świętochłowiccy przedsiębiorcy mogą w większości liczyć tylko na rządowe programy.Abolicja (z łac. abolitio – zniesienie, umorzenie)[1] – decyzja z dziedziny polityki prawa karnego polegająca na odstąpieniu od ścigania określonej kategorii przestępstw. Może odnosić się do przestępstw o charakterze politycznym. Obejmuje nakaz niewszczynania postępowania karnego lub umorzenia postępowania już wszczętego. Jest to więc darowanie i puszczenie w niepamięć zarówno tych przestępstw, których sprawcy zostali ujawnieni, lecz jeszcze nie osądzeni, jak i tych, których sprawcy są nieznani (lub nie ujęci). Abolicja uchwalana jest przez parlament w formie zwykłej ustawy, zgodnie z procedurą obowiązującą w postępowaniu ustawodawczym[2].Abolicja nie zmienia kwalifikacji czynu jako czynu zabronionego, wykazuje ona tylko moc co do skutków procesowych, wyłączając ściganie.

 • mieszkaniec

  Przejezdni są niebezpieczni, są realnym zagrożeniem dla porządku publicznego i bezpieczeństwa, zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców.

 • zuzanna

  A co z lokalami w zasobach spółdzielni mieszkaniowej ?

 • Przedsiębiorca

  Jesteście chorzy z teym hejtem w dobie tak sporego kryzysu. Dziękuję Prezydentowi za szybką decyzję wsparcia przedsiębiorców.

 • precz z obłudą

  Ależ nie mam nic przeciwko wsparciu przedsiębiorców,oraz firm działających w tak trudnym czasie! Lecz dłużników żerujących na miejskim garnuszku nie trawię i nie mam ochoty być ich sponsorem. I gdzie ten hejt? Prawda teraz nazywa się hejt?

 • Normalny

  Jak zarabiają na nas ceny z kosmosu to jest ok ale teraz mają krzywde bo na wczasy nie poleca

 • PrzyjaźniWyZłodzieje.... .

  To już mało śmieszne, przyjaźni dłużnicy zatrudnieni po znajomości w budżetówce w celu hejtowania, kupują minusy na portalu, czyli dalej hejtują, bezczelnie zwracają uwagę komentującym, że hejtują. Jedyni hejterzy w Świętochłowicach to przyjaźni.

  • PrzyjaźniWyZłodzieje.... .
   2020-03-20 13:36
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • mieszkaniec

  Po co płacić cokolwiek jak za niepłacenie zostaje się prokurentem w jednostce podległej lub wiceprezydentem, co zrobi prezydent lub prezes ? Najwyżej dostaniesz nowy, drugi lokal.

 • precz z obłudą

  A w razie czego kolega może umorzyć dług i po sprawie,prosto uczciwie i transparentnie! Opcja dla wyjątkowo zasłużonych obywateli tego miasta.

 • Czeski metal

  Zbiera się zbiera aż się uzbiera

 • mieszkaniec

  Efekt Begera, uciec z miasta zostawiając mieszkańców samych sobie, później kreować się na bohatera narażając się na bezpośrednie zakażenie wirusem. Tytani intelektu to już zakaźna choroba psychiczna wśród przyjaznych. Głupota tych ludzi jest niebezpieczna. Nazbierało się już sporo ich głupota jest przerażająca.

 • ???

  Gdzie uciekł?

 • mieszkaniec

  Zobacz na fb jak śmieje się mieszkańcom Świętochłowic w twarz. Bo sam s........ł z miasta.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.