Wiadomości z Świętochłowic

Bakelit – co to takiego i jakie ma zastosowanie?

  • Dodano: 2020-04-28 19:00

Bakelit to pierwsze w pełni syntetyczne tworzywo sztuczne, wytwarzane już od początku XX wieku. Stosowany był on w produkcji wielu produktów codziennego użytku, takich jak np. telefony, a także w różnych gałęziach przemysłu. Obecnie płyta bakelitowa jest stosowana głównie w elektrotechnice, jako element konstrukcyjny i elektroizolacyjny. Dowiedz się więcej o bakelicie i jego zastosowaniach!

Bakelit – historia powstania

Bakelit jest jednym z najstarszych tworzyw sztucznych oraz pierwszym tworzywem w pełni syntetycznym – czyli powstałym ze związków wielkocząsteczkowych wytworzonych sztucznie, a nie pochodzących z surowców naturalnych. Bakelit został wynaleziony w 1907 roku i opatentowany w 1909 przez belgijskiego chemika Leo Hendrika Baekelanda. Stworzone przez niego tworzywo miało formę proszku, ulegającego zestaleniu po podgrzaniu i sprasowaniu, a ponadto nie przewodziło prądu ani ciepła. Od nazwiska jego twórcy tworzywo to otrzymało nazwę bakelit.

Zastosowanie bakelitu dawniej i dziś

Bakelit dzięki swoim korzystnym właściwościom oraz łatwości formowania – poprzez odlewanie bądź prasowanie proszku – wykorzystywany był zarówno w warunkach przemysłowych, jak i do produkcji przedmiotów użytku codziennego. Powstawały z niego telefony, radia, suszarki, rękojeści noży, guziki, ustniki saksofonów, a nawet biżuteria.

W późnych latach 40. XX w. bakelit w wielu zastosowaniach został zastąpiony przez nowocześniejsze tworzywa sztuczne. Jednak wykonana z bakelitu płyta jest materiałem wykorzystywanym po dziś dzień w przemyśle elektromechanicznym, jako materiał elektroizolacyjny i konstrukcyjny. Bakelit stosowany jest w rozdzielniach elektroenergetycznych, transformatorach oraz urządzeniach elektrycznych niskich i wysokich napięć.

Właściwości płyt bakelitowych

Bakelit jest tworzywem wyróżniającym się szeregiem korzystnych właściwości fizycznych, chemicznych i elektrycznych. Charakteryzuje się on:

  • niepalnością,
  • nietopliwością,
  • nierozpuszczalnością,
  • dużą odpornością chemiczną,
  • niskim przewodnictwem elektrycznym
  • dobrą wytrzymałością dielektryczną,
  • słabą przewodnością cieplną,
  • możliwością pracy w powietrzu o normalnej wilgotności i w oleju transformatorowym,
  • prostotą formowania i podatnością na obróbkę mechaniczną na zimno i na gorąco.

Płyty bakelitowe w kontakcie z ogniem ulegają zwęgleniu, i, co istotne – utrzymują swój kształt. Do tego są dość wytrzymałe mechanicznie – przykładowo, naprężenie niszczące prostopadle do warstw w przypadku płyty bakelitowej PFCP201 wynosi 300 MPa.

Korzystne parametry bakelitu sprawiają, że niezmiennie pozostaje on jednym z najważniejszych tworzyw stosowanych w elektrotechnice. Mimo że czas jego świetności w zastosowaniach codziennych minął, dzięki zapotrzebowaniu ze strony przemysłu to najstarsze w pełni syntetyczne tworzywo sztuczne jeszcze długo nie odejdzie do lamusa.


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.