Wiadomości z Świętochłowic

Bezpieczne wakacje z świętochłowickimi policjantami

  • Dodano: 2021-07-07 06:15, aktualizacja: 2021-07-07 06:32

Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są młode osoby. Dlatego miejscowi mundurowi korzystają z każdej okazji, by promować szeroko pojęte bezpieczeństwo. Regularnie odwiedzają dzieci biorące udział w półkoloniach i wakacyjnych zajęciach. Prowadzą prelekcje w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo...nad wodą” oraz „Bezpieczne wakacje 2021”. Podczas spotkań przypominają najmłodszym o tym, co jest najważniejsze dla ich bezpieczeństwa w trakcie letniego wypoczynku.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wypoczywającej w naszym mieście to w okresie wakacyjnym priorytet dla miejscowych mundurowych. W ramach działań „Bezpieczne wakacje 2021” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo...nad wodą” świętochłowiccy policjanci regularnie spotykają się z młodymi mieszkańcami miasta. Odwiedzają najmłodszych w trakcie zajęć wakacyjnych. Tak tez było wczoraj podczas spotkania policyjnej profilaktyk z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Świętochłowicach. Z kolei dzisiaj młodych mieszkańców miasta w miejscowym MDK odwiedzili dzielnicowi oraz policjantka na co dzień reprezentująca świętochłowicką policję w kontaktach z mediami. Oba spotkania miały na celu promowanie szeroko pojętego bezpieczeństwa w trakcie trwających wakacji w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Policjanci rozmawiali z dziećmi o tym, jak unikać zagrożeń i bezpiecznie spędzać czas wakacyjny podczas zabawy na podwórku, podczas wypoczynku nad wodą czy na wsi. Mówili o odpowiednim zachowaniu podczas kąpieli i przebywania w rejonie akwenów oraz reagowaniu na sygnały dawane przez ratowników wodnych. Nawiązali do prawidłowego zachowania w lesie, czy na szlaku górskim wskazując poprawne zachowania podczas takiej formy wypoczynku. Zachęcali również do wzięcia udziału w konkursie plastyczno – filmowym pn. „Artystyczny przeWODNIK”, którego celem jest promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających nad wodą oraz poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności związanej z naruszeniem obowiązujących przepisów. W trakcie spotkań poruszono również temat ataku niebezpiecznego zwierzęcia. Policjantki omówiły jaką postawę należy przyjąć przy spotkaniu z groźnym czworonogiem. W szczególności jednak przypomniały dzieciom o tym, jak zachowywać się podczas kontaktu z obcymi, zwracając głównie uwagę na ostrożność i ograniczone zaufanie.

Dzielnicowi z Świętochłowic przypomnieli również o zasadach korzystania z drogi, chodnika oraz ścieżek rowerowych. Mówili o bezpiecznym poruszaniu się na rowerze, hulajnodze i deskorolce w terenie miejskim. Omówili kwestię zwiększenia przez dzieci ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię, wykorzystując przy tym zmysł wzroku i słuchu, a także najważniejszą zasadą: „popatrz w lewo, popatrz w prawo i ponownie w lewo”. Szczególnie zaś kładli nacisk na konieczność i znaczenie używania odblasków. Oprócz wiedzy teoretycznej dzieci miały możliwość zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce na specjalnie przygotowanym mini miasteczku ruchu drogowego. Młodzi mieszkańcy miasta chętnie uczestniczyli w ćwiczeniach. Stróże prawa zaprezentowali im także radiowóz policyjny. Wszyscy z dużym zaangażowaniem wzięli udział w prelekcji. Dzieci pomimo młodego wieku „popisywały się” swoją wiedzą, chętnie odpowiadając na pytania mundurowych. Okazało się, że doskonale wiedzą co to „zebra” i jak po niej przechodzić.

Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki ilustrujące m.in. omawiane w trakcie spotkania sytuacje, z jakimi mogą się spotkać i jak sobie z nimi radzić, ulotki z zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz elementy odblaskowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również