Wiadomości z Świętochłowic

Bezpieczni jeszcze przed feriami

 • Dodano: 2022-01-17 05:45, aktualizacja: 2022-01-17 05:53

Wzorem lat ubiegłych policjanci ze świętochłowickiej komendy odwiedzają w szkołach i przedszkolach młodych mieszkańców miasta, by wpajać im podstawowe zasady bezpieczeństwa w ramach akcji „Bezpieczne ferie 2022”. Choć przerwa zimowa w województwie śląskim rozpoczyna się dopiero za miesiąc, mundurowi już rozpoczęli cykl spotkać z dziećmi, które tylko czekają na zmianę pogody i śnieg, aby korzystać z zimowych rozrywek.

Jak co roku przed zimową przerwą szkolną policjanci ze świętochłowickiej komendy odwiedzają młodych mieszkańców miasta w placówkach oświatowych. W ramach działań „Bezpieczne ferie 2022” również w tym roku zaplanowali cykl spotkań. Pierwsze odbyło się dzisiaj. Profilaktyk z miejscowej komendy wspólnie z dzielnicowym odwiedziła dzieci z Przedszkola numer 9. Głównym tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo podczas całego okresu zimowego. Policjanci przypomnieli o niebezpieczeństwach, które mogą zagrażać najmłodszym oraz zasady, które powinny przestrzegać, by odpoczynek m.in. w trakcie zbliżających się ferii był bezpieczny. Mundurowi poruszyli tematykę związaną z bezpiecznym wypoczynkiem w miejscu zamieszkania. Tłumaczyli dzieciom, dlaczego powinny unikać kontaktu z nieznajomymi oraz w jaki sposób mają dbać o swoje bezpieczeństwo, będąc w domu. Omówili także zagrożenia związane z zabawą na zamarzniętych zbiornikach wodnych i tzw. dzikich lodowiskach oraz przekazali porady jak ich unikać nawiązując do akcji „Bezpieczna woda”. Dzieciom została również przekazana wiedza jak unikać zagrożeń i bezpiecznie poruszać się po drodze. Policjanci sprawdzili, czy w razie potrzeby, dzieci potrafią wezwać pomoc i czy pamiętają numer alarmowy 112. W dalszej części spotkania stróże prawa przekazali przedszkolakom kilka porad dotyczących ich bezpieczeństwa i zachowania na stoku podczas jazdy na nartach oraz sankach, również na ogólnodostępnych miejskich górkach, promując jednocześnie założenia kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

Wszystkie dzieci chętnie dzieliły się swoją wiedzą i odpowiadały na zadawane pytania. Na koniec otrzymały edukacyjne kolorowanki, które są swoistym kompendium wiedzy dla najmłodszych.

Policjanci przypominają zasady, które sprawią, że zimowy odpoczynek będzie bezpieczny:

 • Wychodząc z domu, ubierz się ciepło. Załóż kurtkę, czapkę, szalik i rękawiczki. Pamiętaj o odblaskach! Będziesz lepiej widoczny na drodze.
 • Na łyżwach jeździj tylko na lodowisku. Wchodzenie na zamarznięte rzeki czy stawy jest bardzo niebezpieczne. Lód pod Twoim ciężarem szybko może się załamać.
 • Na sankach zjeżdżaj z górki położonej z dala od jezdni i samochodów. Pamiętaj, że przywiązywanie sanek do samochodu jest zabronione.
 • Uważaj, by w trakcie zabawy śnieżkami nie wyrządzić komuś krzywdy. Kulki ze zlodowaciałego lodu i kamieni są zabronione.
 • Nie przechodź pod zwisającymi z dachu soplami ani ich nie strącaj!
 • Kiedy jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi nieznajomym. Nie nawiązuj kontaktu z obcymi, nie podawaj swojego adresu zamieszkania.
 • Zachowaj zasady bezpieczeństwa w sieci. Nigdy nie wiesz, kto siedzi po drugiej stronie.
 • Nie baw się zapałkami. Włączanie kuchenki gazowej czy rozpalanie w piecu pozostaw dorosłym.
 • Nie wbiegaj na jezdnię, ponieważ zimą droga hamowania pojazdu jest znacznie dłuższa.
 • Zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokąd i z kim idziesz oraz o której godzinie wrócisz do domu.
 • W razie zagrożenia i sytuacji niezwłocznego udzielenia pomocy dzwoń na bezpłatny numer alarmowy 112.

Przy okazji tej wizyty policjanci zachęcali do udziału w ogólnopolskim konkursie plastyczno-filmowym o nazwie „Śnieżny Dekalog” zorganizowanym przez Biuro Prewencji KGP w ramach wspomnianej akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

Bezpieczni jeszcze przed feriami

Komentarze (1)    dodaj »

 • Seba

  Fajnie . Szacun dla policjantów .

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również