Wiadomości z Świętochłowic

Bezpieczni w drodze do szkoły ze świętochłowickimi policjantami

  • Dodano: 2021-09-03 06:15, aktualizacja: 2021-09-03 06:21

Po wakacyjnym odpoczynku nadszedł czas powrotu do zajęć szkolnych. W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” świętochłowiccy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci w pobliżu szkół i placówek oświatowych, szczególnie w pierwszym tygodniu nauki. Wszystko po to, aby zminimalizować zdarzenia z udziałem najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

W środę po wakacyjnej przerwie uczniowie wrócili do szkół

Początek roku szkolnego wiąże się zatem z większym ruchem samochodów oraz pieszych. Można to zauważyć głównie w okolicy szkół i przedszkoli oraz na drogach miasta. Dla świętochłowickiej Policji jednym z priorytetów w tym czasie jest zapewnienie uczniom bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” mundurowi bacznie czuwają nad bezpieczeństwem dzieci na terenie miasta. Stróże prawa zapowiadają, że będą dyscyplinować stwarzających zagrożenie kierujących, ale również przypominać najmłodszym podstawowe zasady prawidłowego poruszania się po drogach ze szczególnym uwzględnieniem przechodzenia przez jezdnię. Aby dotrzeć do szkoły, uczniowie niejednokrotnie muszą korzystać z przejść dla pieszych, a także poruszać się poboczem. W pierwszym tygodniu nauki stróże prawa zwracają zatem szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów drogowych w rejonie szkół i placówek oświatowych, zarówno przez kierujących, jak i pieszych. Dodatkowo jeszcze przed pierwszym dzwonkiem, mundurowi sprawdzali oznakowanie dróg w rejonach przyległych do wymienionych placówek. Drogówka podjęła też działania związane z przeglądem oraz oceną dróg i ulic pod kątem bezpieczeństwa w rejonach wszystkich szkół i placówek oświatowych na terenie całego miasta.

Mundurowi nie zapominają także o najmłodszych mieszkańcach miasta

Mali pierwszoklasiści rozpoczęli swoją przygodę z nauką. Z początkiem września również przedszkolaków czeka codzienna drogę do i z przedszkola. Aby ta droga była dla wszystkich bezpieczna, policjanci z miejscowej drogówki spotkali się wczoraj ze świętochłowickimi seniorami. To właśnie oni najczęściej zastępują w opiece nad malcami zapracowanych rodziców. Prelekcja poświęcona była w głównej mierze bezpieczeństwu w ruchu drogowym i odbyła się na terenie Wież KWK Polska.

Powrót do szkoły, szczególnie po długiej przerwie, to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale też dla dorosłych. Dlatego zwracamy się z apelem do rodziców i opiekunów, aby poprzez systematyczne rozmowy z dziećmi na temat zagrożeń i sposobów ich unikania, a przede wszystkim poprzez dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem, odpowiednio przygotowali dziecko do samodzielności. Pamiętajmy, że dla naszych pociech jesteśmy przykładem i autorytetem. To od nas dziecko uczy się najwięcej. Bardzo często najmłodsi, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, zachowują się nierozważnie i niebezpiecznie. Złe nawyki wyniesione z domów rodzinnych, w wielu przypadkach powodują wzrost zagrożenia i niekiedy kończą się tragicznie.

Przypominamy, dzieci do lat 7 nie mogą poruszać się samodzielnie po drogach!

Apelujemy do kierowców, by zachowywali szczególną ostrożność w pobliżu szkół i przedszkoli głównie w okolicy przejść dla pieszych. Przypominamy również, aby w trakcie parkowania pojazdu pamiętać o konieczności zachowania odległości 10 metrów od przejścia dla pieszych i skrzyżowań, oraz minimalnie 15 metrów od tablicy informującej o przystanku komunikacji zbiorowej.

Pieszym przypominamy, że również są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.