Wiadomości z Świętochłowic

Bilans działań „Bezpieczny cyklista”

  • Dodano: 2021-08-20 08:30, aktualizacja: 2021-08-20 08:37

Świętochłowicka drogówka przeprowadziła działania o nazwie „Bezpieczny cyklista”. Jak sama nazwa wskazuje, mundurowi przyglądali się zachowaniu osób poruszających się rowerami. Oprócz stanu trzeźwości sprawdzali wyposażenie i stan techniczny jednośladów. Jednocześnie apelowali o rozsądek i przypominali, że alkohol i rower to nie jest dobre połączenie. Najwyraźniej zapomniało o tym aż 4 rowerzystów, którzy wpadli w ręce stróżów prawa. Brakiem odpowiedzialności wykazał się również kierujący hulajnogą elektryczną.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Rowerzyści, zaraz po pieszych to grupa użytkowników dróg szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia w konfrontacji z różnymi pojazdami. Pomimo licznych apeli wiele osób nadal porusza się po drogach, nie stosując się do zasad ruchu drogowego. Aby przeciwdziałać podobnym zdarzeniom i próbować zminimalizować ryzyko ich występowania, wczoraj policjanci z miejscowej drogówki prowadzili w Świętochłowicach działania „Bezpieczny cyklista”. Działania skierowane były do wszystkich uczestników ruchu drogowego ze szczególnym uwzględnieniem osób poruszających się na rowerach. Stróże prawa zwracali uwagę na zachowanie cyklistów, prawidłowe wyposażenie jednośladów, trzeźwość kierujących oraz właściwe zachowanie w relacji pieszy-rowerzysta. Działania miały na celu także wskazanie rowerzystom zachowań, które są zgodne z normami prawa o ruchu drogowym, po to by w przyszłości unikali sytuacji niebezpiecznych na drodze.

Istotnym elementem powodującym zagrożenie dla rowerzystów jest zachowanie kierujących, którzy nie dostosowują prędkości do warunków ruchu, nie ustępują pierwszeństwa rowerzystom oraz nie zachowują wymaganego minimalnego odstępu 1 metra podczas manewru wyprzedzania zwłaszcza w rejonie mostów, wiaduktów i tuneli. Dlatego stróże prawa w trakcie działań zwracali również uwagę na zachowanie kierowców wobec podróżujących jednośladami.

4 nietrzeźwych rowerzystów i ponad 25 mandatów

W trakcie wczorajszych działań mundurowi ujawnili łącznie blisko 35 naruszeń przepisów drogowych, w tym nałożyli ponad 25 mandatów karnych. Nie obyło się bez amatorów jazdy na podwójnym gazie, którzy najwyraźniej zapomnieli, że alkohol i rower to nie jest dobre połączenie. W ręce drogówki wpadło aż 4 nietrzeźwych rowerzystów. Rekordzista miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Brakiem odpowiedzialności wykazał się również kierujący hulajnogą elektryczną, u którego badanie trzeźwości przekroczyło pół promila alkoholu.

Priorytetem prowadzonych działań jest:

  • eliminowanie i ograniczenie zagrożeń na drodze takich jak: kierowanie po spożyciu alkoholu, zły stan techniczny i brak obowiązkowego wyposażenia,
  • promowanie bezpiecznych zachowań,
  • poprawa widoczności uczestników ruchu drogowego, korzystanie z elementów odblaskowych oraz używanie kasków ochronnych przez rowerzystów.

Przypominamy: OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE ROWERÓW

Rower, którym poruszamy się po drogach, musi być zaopatrzony w:

  • z przodu - co najmniej w jedno światło białej lub żółtej selektywnej, które może być migające,
  • z tyłu - co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
  • co najmniej w jeden sprawnie działający hamulec,
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku
  • kierunkowskazy - jeśli tylko w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Jazda po drodze rowerowej, jedni, po chodniku

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

W miejscach, gdzie nie ma wyodrębnionej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, rowerzyści powinni jechać poboczem. W przypadku gdy brak jest pobocza lub jest ono w złym stanie technicznym albo rowerzysta utrudnia pieszym poruszanie się poboczem, wolno mu jechać po jezdni.

Dotyczy to wszystkich rodzajów dróg z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, na których ruch rowerów jest zabroniony.

KIERUJĄCY ROWEREM, A ALKOHOL

Zabronione jest kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu lub podobnie do niego działającego środka (narkotyków, leków). Jadący rowerem w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie) popełnia wykroczenie, za które grozi grzywna do 5 tysięcy złotych oraz fakultatywnie zakaz prowadzenia rowerów. Przepisy zabraniają także przewożenia na rowerze osoby będącej pod wpływem alkoholu.

Przypominamy, że alkohol i rower to nie jest dobre połączenie.

Komentarze (3)    dodaj »

  • marian 53

    A w czasie tej akcji tłumaczyli policjanci rowerzystom o obowiązku poruszania się po drodze rowerowej jeżeli taka jest a nie po jezdni ?

  • P Gravel

    Jadąc rowerem jezdnią od ul. Śląskiej do ul. Metalowców zdarza się jechać przez rondo 30-40km/h to wyjeżdżając z ronda powinno się wjechać na ścieżkę rowerową do której wjazd jest prawie pod kątem prostym, na ścieżkę która się kończy po ok 500m również z niebezpiecznym zjazdem zpowrotem na jezdnię przez tory kolejowe lub krawężnik. Wiecie dlaczego nie ma wypożyczalni rowerów w Świętochłowicach? Ponieważ tym miastem rządzą D_B_LE

  • zatroskany obywafel

    Kiedy akcja trzeźwy milicjant?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również