Wiadomości z Świętochłowic

Bilans wspólnych działań drogówki i kryminalnych - Stop Drugs

  • Dodano: 2020-08-05 07:00, aktualizacja: 2020-08-05 07:08

Policjanci z miejscowej drogówki i wydziału kryminalnego przeprowadzili wspólną akcji o nazwie „Stop Drugs”.

Działania mają na celu eliminowanie z ruchu kierowców poruszających się po drogach pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. W trakcie akcji w ręce stróżów prawa wpadli dwaj mężczyźni, którzy prawdopodobnie prowadzili auto pod wpływem narkotyków. W związku z tym podejrzeniem pobrano im krew do dalszych badań.

Jeżeli fakt ten się potwierdzi, usłyszą zarzut. Grozi im do 3 lat za kratami

Działania „Stop Drugs”, przeprowadzone w miniony weekend przez świętochłowicką drogówkę oraz kryminalnych miały na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków, spowodowanych przez kierowców na tzw. „podwójnym gazie”. Policjanci skoncentrowali się głównie na udaremnieniu dalszej podróży tym, którzy poruszają się pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W akcji wykorzystano m.in. nowoczesny analizator narkotyków AquilaScan. Urządzenie to służy do wstępnego badania kierowców na zawartość środków odurzających w organizmie. Badanie polega na pobraniu próbki śliny, która następnie wędruje do analizatora i już po kilkunastu minutach można odczytać wynik. Analizator wykryje nawet najmniejsze dawki zabronionych substancji w organizmie osoby badanej. Jeżeli pomiar wykonany przez AquilaScan jest pozytywny, od kierowcy pobierana jest krew, która zostaje następnie poddana specjalistycznym badaniom.


Jazda pod wpływem substancji psychoaktywnych jest zagrożona tą samą karą co jazda pod wpływem alkoholu i jest równie niebezpieczna. Osoby, które decydują się usiąść za kierownicę po zażyciu narkotyków bądź innych substancji odurzających, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami m.in. wysoką grzywną, utratą prawa jazdy, a nawet karą pozbawienia wolności do lat 3.

W sobotę w trakcie działań w ręce drogówki wpadł 25-latek, który wsiadł za kierownicę deawoo, nie mając do tego uprawnień

W związku z podejrzeniem, że kierujący mógł prowadzić auto po użyciu narkotyków, pobrano mu krew do dalszych badań, bowiem badanie alkomatem nie wykazało, że prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Jeżeli okaże się, że mężczyźni dopuścili się jazdy pod wpływem środków odurzających, wkrótce usłyszą zarzut. Postępowanie w sprawie prowadzi świętochłowicka komenda. Z kolei w niedzielę wśród przebadanych kierowców w ręce kryminalnych wpadł mężczyzna z narkotykami. Nieodpowiedzialny kierujący wsiadł za kierownicę forda pomimo 4-letniego sądowego zakazu. Ponadto prawdopodobnie prowadził pojazd, będąc pod wpływem środków odurzających.

Łącznie policjanci skontrolowali 22 kierujących. Ponadto podczas działań mundurowi zatrzymali 3 dowody rejestracyjne, wobec 4 uczestników ruchu drogowego zastosowano represje w postaci mandatu karnego, a wobec 3 skierowano wniosek o ukaranie do sądu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również