Z badań przeprowadzonych w kierunku boreliozy (testy potwierdzenia Western-Blot p/c IgG/IgM) w Śląskich Laboratoriach Analitycznych w okresie: od 1 stycznia do 31 sierpnia 2018 roku, aż 12% wyników potwierdziło obecność krętków rodzaju Borrelia we krwi Pacjentów mieszkających w Świętochłowicach.
Problem boreliozy w Polsce monitorowany jest przez Państwowy Zakład Higieny. Z roku na rok obserwuje się wzrost zachorowań. Zwiększenie liczby nowych przypadków boreliozy obserwowane jest również na podstawie bazy danych pacjentów Śląskich Laboratoriów Analitycznych. W ostatnich latach znacznie wzrosła ilość wykonanych testów potwierdzających boreliozę a także nastąpił wzrost wyników pozytywnych, widoczny szczególnie w ostatnich dwóch latach (uwzględniono pacjentów wykonujących pełną diagnostykę serologiczną: test Elisa i test potwierdzenia Western Blot).
Kleszcze występowały w Polsce od zawsze, ale wraz z ocieplaniem klimatu ich liczba stale rośnie. Intensywność rozprzestrzeniania się zakażeń jest procesem zróżnicowanym, zależnym od czynników środowiskowych i klimatycznych. Szczyt zachorowań w cyklu rocznym obserwuje się na wiosnę i jesienią, kiedy to kleszcze poszukują żywiciela.
Letnia pogoda zachęca do odpoczynku na świeżym powietrzu. Wielu z nas jako miejsce krótkiego odpoczynku wybiera parki, lasy, łąki, przydomowe ogrody czy chociażby brzegi jezior i rzek. Miejsca te będące oazą ciszy i spokoju stanowią jednocześnie naturalne środowisko bytowania kleszczy.
Rumień jako wyznacznik zakażenia?
Wbrew powszechnie panującej opinii, brak pojawienia się rumienia w miejscu ukąszenia, NIE jest równoznaczny z brakiem zakażenia. Faktem jest, iż rumień wędrujący występuje w ok. 40% przypadków boreliozy. U dzieci wartość ta spada jedynie do 10%. Jest to jednak widoczny i najbardziej charakterystyczny objaw zakażenia Boreliozą. Z tego względu w świadomości społeczeństwa błędnie urósł on do miana wyznacznika obecności zakażenia lub jego braku.
Doświadczenia kliniczne
Przyjmijmy jednak, iż po ukąszeniu kleszcza pojawia się rumień. Ma on formę zaczerwienienia skóry w miejscu ukąszenia, a także zwiększa się obwodowo, jednocześnie blaknąc od miejsca ukąszenia. Stadium I zakażenia rozwija się zwykle w ciągu dwóch, trzech tygodni. Pojawiają się osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze oraz gorączka. Są to objawy grypopodobne. Pamiętajmy jednak, iż grypa niezwykle rzadko występuje w okresie letnim, zatem powyższych objawów nie należy bagatelizować.
Po okresie kilku tygodni/miesięcy rozwija się stadium II zakażenia. Pojawić się mogą objawy neurologiczne: bóle głowy, sztywność karku, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, bóle korzeniowe, porażenia nerwów obwodowych twarzy, zapalenie stawów, rzadziej zaburzenia rytmu.
Stadium III może rozwijać się nawet latami. Przybiera postać boreliozy przewlekłej. Charakterystyczne są przewlekłe zapalenia stawów, bóle mięśni, stawów, zaburzenia neurologiczne obejmujące niedowłady, zaburzenia koncentracji, pamięci, a nawet zmiany osobowości.
Bądź bezpieczny
Niestety w dalszym ciągu nie ma opracowanej skutecznej szczepionki chroniącej przed zakażeniem. Jedynym skutecznym, prewencyjnym zachowaniem jest unikanie kontaktu z tym pajęczakiem oraz stosowanie środków odstraszających. W przypadku, gdy dojdzie do ugryzienia należy w sposób umiejętny usunąć intruza. Nie należy smarować wazeliną, tłuszczami wokół miejsca wkłucia, gdyż wówczas zwiększa się ryzyko zakażenia.
Jeśli zaobserwowałeś u siebie którykolwiek z powyższych objawów lub po przebytym ukąszeniu kleszcza nie wykonałeś badań laboratoryjnych w kierunku Boreliozy – nie zwlekaj! Przyjętym standardem jest badanie poziomu przeciwciał w klasie IgG oraz IgM metodą ELISA. W przypadku wyniku wątpliwego lub dodatniego, należy wykonać badanie potwierdzające metodą Western-Blot.
We wrześniu 2018 roku Śląskie Laboratoria Analityczne przygotowały specjalną ofertę cenową na wykonanie testów w kierunku boreliozy. Sprawdź szczegóły!
Badania wykonasz w Świętochłowicach!
Zapraszamy Państwa do naszych punktów pobrań. Jeden zlokalizowany jest przy ul. Bytomskiej 5, natomiast drugi znajduje się przy ul. Łagiewnickiej 6.
Nie czekaj, odwiedź nasz punkt pobrań w Świętochłowicach i wykonaj badania!