Już za nieco ponad miesiąc rozpocznie się nabór projektów do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2026! To doskonała okazja, by bezpośrednio wpłynąć na rozwój naszego miasta. Nowa edycja to także nowe zasady, już teraz warto się z nimi zapoznać i przygotować swój projekt.
Już w marcu rusza nabór projektów!
Budżet Obywatelski to okazja dla mieszkańców na bezpośrednie współdecydowanie o tym, na co zostanie przeznaczona część budżetu miasta. Wybór projektów do realizacji w 2026 roku odbędzie się na nowych zasadach, a cała procedura rozpocznie się 10 marca.
Nowe zasady dla wszystkich mieszkańców
- Jeden projekt, jedna szansa: Każdy mieszkaniec może zgłosić jeden projekt, którego wartość nie przekroczy 500 tys. zł. Projekt musi także uzyskać poparcie co najmniej 20 mieszkańców miasta.
- Wspólny budżet: Pula środków będzie przeznaczona na wszystkie projekty – inwestycyjne i nieinwestycyjne – bez podziału na kategorie. Decyzja, które projekty zostaną zrealizowane, zależeć będzie od głosów mieszkańców!
- Nowość! Projekty na terenach prywatnych: Projekty nieinwestycyjne (np. warsztaty, wydarzenia kulturalne, zajęcia sportowe) mogą być realizowane również na terenach nienależących do miasta, pod warunkiem uzyskania zgody właściciela.
- Głosowanie – Twoje 3 punkty na najlepsze projekty: Po przeprowadzeniu weryfikacji projektów odbędzie się głosowanie, w tym roku także wyłącznie przez internet. Każdy mieszkaniec otrzyma do dyspozycji 3 punkty, które będzie mógł przyznać jednemu projektowi lub podzielić pomiędzy kilka propozycji.
Jak zagłosować?
Dla osób, które nie korzystają z internetu, wyznaczone zostały Punkty do składania wniosków, list poparcia i głosowania:
- Urząd Miejski w Świętochłowicach, ul. Katowicka 54,
- Filia Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Ligonia, ul. Chorzowska 37
Masz pomysł na projekt? Czas działać!
To Twoja szansa, by zrealizować projekt, który zmieni przestrzeń Świętochłowic na lepsze! Daj się poznać i zgłoś swój pomysł już wkrótce. Każda propozycja to krok ku lepszej przyszłości miasta – także tej kulturalnej, edukacyjnej, sportowej czy ekologicznej.