Wiadomości z Świętochłowic

Były prezydent Świętochłowic Dawid K. stanie przed sądem. Postawiono mu 11 zarzutów

 • Dodano: 2023-02-03 09:15

Były prezydent Świętochłowic Dawid K. oraz część jego współpracowników stanie przed sądem. Prokuratura przedstawiła im m.in. zarzuty nadużyciem, czy przekroczeniem uprawnień, czy przywłaszczenia mienia.

Pierwsze zatrzymania w 2021 roku

Przypomnijmy, że 17 listopada 2021 roku, policjanci z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, zatrzymali czterech podejrzanych w sprawie nieprawidłowości w Urzędzie Miasta w Świętochłowicach. Wśród zatrzymanych znalazł się były prezydent Świętochłowic Dawid K., jego zastępca Bartosz K., a także dwóch byłych urzędników Urzędu Miejskiego.

Policjanci najpierw zatrzymali byłego prezydenta Świętochłowic w jego domu. Bartosz K. został zatrzymany w Warszawie i przewieziony do prokuratury w Gliwicach. Antykorupcyjni policjanci przywieźli tam także dwóch byłych urzędników świętochłowickiego Urzędu Miasta, którzy odeszli z urzędu po przegranych przez Dawida K. wyborach.

Śledztwo zakończone. Były prezydent stanie przed sądem

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Gliwicach oraz Gazeta Wyborcza zakończyło się śledztwo w tej sprawie. Głównym oskarżonym w tej sprawie jest były prezydent Dawid K. Prokuratura przedstawiła mu 11 zarzutów związanych z:

 • nadużyciem, czy przekroczeniem uprawnień,
 • fikcyjnym zatrudnieniem w urzędzie asystentek,
 • przywłaszczeniem służbowego sprzętu elektronicznego,
 • fikcyjnego meldunku w mieście,
 • czy też bezpodstawnego przyznania współpracownikom premii i dodatków.

Oprócz byłego prezydenta Świętochłowic, w stan oskarżenia postawiono także: Bartosz K., byłego wiceprezydenta Świętochłowic, a obecnego przewodniczącego Rady Miasta; Beniamina B., który był wyborczym pełnomocnikiem Dawida K.; Kamila W., byłego dyrektora Centrum Integracji Społecznej; Ewę J., byłą sekretarz Urzędu Miasta w Świętochłowicach oraz sześcioro innych powiązanych z byłym prezydentem osób.

Nieprawidłowości w Urzędzie Miasta Świętochłowice

Śledczy zebrali dowody przeciwko byłemu prezydentowi Świętochłowic. Ten dopuścił się szeregu nadużyć w trakcie trwania swojej kadencji. Na łamach Gazety Wyborczej możemy przeczytać m.in. że magistrat na podstawie fikcyjnej umowy płacił opiekunkom dzieci prezydenta K. Kobiety miały pełnić funkcję jego asystentek.

- Zdaniem śledczych asystentki prezydenta tak naprawdę opiekowały się w Katowicach jego dziećmi. A magistrat zapłacił im za to ponad 24 tys. zł - czytamy na stronie GW. 

Zdaniem policji prezydent Świętochłowic bezzasadnie przyznawał też swoim najbliższym współpracownikom wysokie dodatki oraz nagrody. Jak twierdzi prokuratura, podstawą przyznawania nagród było... wykonywanie podstawowych obowiązków. Wiceprezydent miasta miał dostać w ciągu kilku lat z tego tytułu ponad 800 tys. zł, dyrektor CIS ponad 200 tys., a pełnomocnik prezydenta ponad 65 tys. zł.

Kolejnym z zarzutów przedstawionych Dawidowi K. jest fikcyjny meldunek w mieście. Według śledczych w 2014 r. były prezydent zawarł fikcyjną umowę najmu mieszkania w Świętochłowicach, a następnie na jej podstawie dokonał meldunku w mieście. Zrobił to, aby zostać wpisanym na listę kandydatów na radnych w Świętochłowicach. 

Prokuratura dowodzi także, że tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich, w 2018 roku w Urzędzie Miasta w Świętochłowicach, z polecenia byłego prezydenta tego miasta, drukowano listy z podziękowaniami za głosy oddane na rzecz Stowarzyszenia "Razem dla Świętochłowic". 

- Zawarto w nich agitację wyborczą na Dawida K. Kiedy na miejscu pojawili się wezwani przez kogoś policjanci, w jednym z gabinetów na siedem godzin zamknięto kilka kobiet zajmujących się drukiem listów. Współpracownicy prezydenta zabronili się im odzywać i zgasili światło - informuje Gazeta Wyborcza

"Przed niezależnym i niezawisłym sądem będę dowodził swojej niewinności"

Były prezydent Świętochłowic opublikował na jednym z portali społecznościowych swoje oświadczenie w tej sprawie. Twierdzi, że "przed niezależnym i niezawisłym sądem będzie dowodził swojej niewinności". 

- O absurdalności postawionych mi zarzutów, świadczy fakt, że przez wiele miesięcy został na mnie nałożony zakaz informowania osób trzecich o treści postanowionych zarzutów, co miało charakter precedensu ogólnokrajowego. Chyba o tej absurdalności wiedziała prokuratura, nakładając na mnie ten zakaz, ale znowu niezależny i niezawisły sąd zdjął ten zakaz oraz większość nałożonych na mnie środków zapobiegawczych - mówił Dawid. K. 

W dalszej części swojej wypowiedzi były prezydent twierdzi, że zarzuty, które na nim ciążą nie mają charakteru korupcyjnego. 

- Chcę mocno podkreślić, że postawione zarzuty nie mają charakteru korupcyjnego, a raczej urzędniczy o zabarwieniu formalnym, który powinna rozpatrywać Regionalna Izba Obrachunkowa, a nie prokuratura. Sprawa od początku miała i ma charakter polityczny i właśnie chcę przed niezależnym i niezawisłym sądem dowodzić tego, że jestem niewinny. Będę składał materiały dowodowe i wyjaśnienia, po to, aby sprawiedliwości stało się zadość. Proszę, trzymajcie za mnie kciuki, bo teraz tego potrzebuję. Wszystkiego dobrego - podsumował były prezydent Świętochłowic. 

Komentarze (68)    dodaj »

 • Ii

  On się śmieje z Waszych wpisów. Ludzie zrozumcie to że więzienia są dla zwykłych, słabych ludzi bez znajomości i układów.

 • Qwerty

  Szkoda że politycy mają zerową odpowiedzialność karną jako funkcjonariusze publiczni

 • Kostempski do wiezienia

  Czlowiek haruje kazdego dnia a taki wulc przyjdzie I okradnie Cie w bialy dzien... Mysli pewnie ze mu wolno bo jest wybrancem...

 • Czekający na wyrok

  Kostempski wraz z małżonką Barbi dawno powinien oglądać świat zza krat , niestety esbeckie konotacje matki i ojca nadal mają się dobrze a 3 prokuratury pomimo 11 zarzutów nabrały wody w usta. Taka prawda...

 • Kiki18

  Zal mi tylko dzieci co takiego ojca maja.

 • Wyborca

  Kostempski złodziejstwo , kłamstwo i obłudę wyssał z mlekiem matki. To geny tej komunistycznej rodziny z Kielc.

 • Poldei789

  To geny

 • Cierpliwy

  Łatwo stawia się zarzuty - szczególnie w czasie kampanii przedwyborczych! Poczekajmy na prawomocny wyrok sądu! Wtedy przyjdzie czas na oceny i komentarze.

 • Amiga

  Nareszcie go dorwali. Tylko żeby to nie było tak że sąd orzeknie małą szkodliwość czynu.

 • Stolarz

  Oby sprawiedliwości stało się zadość. Dla tego człowieka pazernego na pieniądze i władzę najgorszą z kar byłby przepadek całego mienia i dożywotni zakaz sprawowania jakichkolwiek funkcji publicznych.

 • żenada i wstyd

  Świony jak to Świony, miasto historycznie robotnicze czyli ludzi po podstawówkach (czy dawniej po szkole powszechnej) bez obrazy ale nawet nie ćwierćinteligentów, to nikogo wina ale stwierdzenie faktów, zatrudnionych do pracy w kopalniach i hutach. Oni z kolei wychowali swoje potomstwo, już po liceach, studiach (z punktami za pochodzenie !) ale umysłowo ograniczone (pewne rzeczy wynosi się z domu, tego nie zastąpi szkoła czy uczelnia). I tak to jest. Głupota tu króluje i będzie królować, dają się mamić kolejnymi ,,kandydatami" na kolejnych ,,prezydentów" którzy tylko ,,kasa, misiu, kasa".

 • Dosterges

  Zenada i wstyd czytac komentarze inteligencji umyslowo oswieconej. Czuje sie dobrze kiedy moze sie przeniesc na piedestaly i splunac na ludzi pracy. A moze to tylko entelegencja domniemana?

 • Dosterges

  Zenada i wstyd czytac komentarze inteligencji umyslowo oswieconej. Czuje sie dobrze kiedy moze sie przeniesc na piedestaly i splunac na ludzi pracy. A moze to tylko entelegencja domniemana?

 • Mieszkaniec

  Przecież większość tu wpisów to z obozu begera pewnie myśląc że tym sposobem tematem zaćmi nieudolność begera bo zrobi wszystko aby zostać przy korycie .które oferuje przeogromne pieniądze Całe szczęście ten profil nie i nie będzie mieć wpływu na wyniki wyborów..

 • ...

  Odezwała się "klasa wyższa" , może jakiś potomek możnowładców, może nawet potomek książąt?... Człowieku, 95 procent ogółu polskiego społeczeństwa ma pochodzenie chłopskie, ale niektórzy tacy jak ty, podbudowują swoje ego rojeniem o tym, iż z całą pewnością oni właśnie są potomkami szlachty hehe...

 • ogrodnik

  Wsioki przybyłe do miasta mają wielkie mniemanie o sobie! Chcieli by Ślązaków uczyć jak mają żyć hahaha, tylko że człowiek ze wsi wyjdzie ale wieś z człowieka nigdy. Oczywiście są wyjątki jak wszędzie ale większość z nich myśli że są lepsi i bardziej cwani , a to cwaniactwo zazwyczaj polega na drobnych kradzieżach typu woda , prąd, wynoszenie co popadnie z roboty bo może się przydać. A w większości dziady nawet nie potrafią w zgodzie żyć z sąsiadami taka jest prawda.

 • Oburzona

  Nie rozumiem "zwolenników" Pana Kostempskiego. Fakty są faktami, nie ma tu mowy o jakiejś prowokacji przecie.. Kradli przez całe swoje kadencje i uważam, że powinni za to zapłacić. Trudno uwierzyć w to, że ktoś jest tak ślepy i naiwny, że wierzy że to nie jest prawdą, że ci panowie wpędzili miasto w ogromne długi. A Pan Kostempski jeszcze sili się na FB że taki to dobry i uczynny jest i pomaga ludziom. Szkoda że nie myślał o tym jak był prezydentem. Strasznie to żenujące i żałosne taki wstyd robić z siebie ...

 • KOSTEMPSCY TO ZŁODZIEJE

  Dlaczego ten pseudo prawnik jeszcze nie siedzi , 4 letnie śledztwo , 11 zarzutów z 3 prokuratur kilkudziesięciu świadków , dowody , dokumenty , nagrania , nośniki elektroniczne i co kaucja. Paranoja BUZEK i Marian tata z kopeksu kombinuja jak z delfina zrobic niepoczytalnego dobrego duszka

 • Wyborca

  FAKT ŻE PIASTOWAŁ FUNKCJĘ ZAUFANIA PUBLICZNEGO , KTÓRA TO WIELOKROTNIE ZWIĘKRZA JEGO ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNĄ PRZED TEMIDĄ ORAZ OPINIĄ PUBLICZNĄ - SPRAWIA , ŻE WYROKI POWINNY BYC BARDZO SUROWE ...

 • Wŕrrrrrrrrrrrr

  Za kraty z rozwydrzonym dziadem. Zlicytować mu majątek. Niech oddaje miastu za wycieczki krajoznawcze, limuzyny, drony , nianie i iPhone itd....

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również