Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Co wiemy o planach inwestycyjnych na Uroczysku?

 • Dodano: 2017-12-30 14:00, aktualizacja: 2018-01-01 13:58

Jaka inwestycja szykuje się na Uroczysku? - pytają nasi Czytelnicy. Magistrat prowadzi negocjacje z deweloperem powierzchni magazynowych-przedsięwzięcie jest warte nawet 80 mln euro.

Świętochłowice mają na Uroczysku blisko 27 hektarów terenów inwestycyjnych, które w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczone są na działalność usługową, produkcję i handel. Od kilku miesięcy gmina prowadzi negocjacje z inwestorem, który planuje na terenie po dawnym osiedlu Martinschacht budowę hal o powierzchni blisko 155 tys. m kw. Mają to być nowoczesne hale magazynowo-logistyczne, w których zatrudnienie znajdzie niemal 500 osób. Mowa o znanym na świecie deweloperze powierzchni usługowych, który ma już swoje inwestycje w m.in. Gliwicach, Sosnowcu czy sąsiedniej Rudzie Śląskiej.

Jak podkreśla Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, warte blisko 80 mln euro przedsięwzięcie, to rekordowa inwestycja w historii Świętochowic-chodzi bowiem nie tylko nowe miejsca pracy.

Przyszły inwestor ma tu też wybudować węzeł komunikacyjny. Docelowo komunikacja będzie odbywać się do i z DTŚ-powstaną dwa nowe ronda oraz droga łącząca ulice Imieli w Lipinach z DTŚ, a w przyszłości z ulicą Sikorskiego. Będzie to, po pierwsze, alternatywa dla ulicy Bytomskiej, po drugie, trasa dedykowana ciężkim samochodom jeżdżącym m.in. z Rudy Śląskiej-wyjaśniał prezydent Dawid Kostempski.

W przyszłości inwestycja ma także generować dochody z tytułu podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste.

A co terenami zielonymi na Uroczysku, które są celem spacerów wielu świętochłowiczan?

Aktualne zabudowania w Piaśnikach zostaną oddzielone od tej inwestycji siedmiohektarowym pasem zieleni, który wpisany jest w Planie Zagospodarowania właśnie jako tereny zielone-wyjaśnia prezydent miasta.

Mieszkańcy mają jednak wątpliwości.

Ale proszę zwrócić uwagę, że na tych 7 hektarach są dwa piękne, duże stawy - Żegnica mniejszy i Zojra większy. Osoby, z którymi my rozmawialiśmy, twierdzą, że taka inwestycja powinna być zlokalizowana na terenach niezabudowanych. Mieszkańcy są przerażeni, co tu się będzie działo - mówi mieszkanka Piaśnik.

A jak Wy oceniacie takie plany inwestycyjne?

Zobacz także

Komentarze (94)    dodaj komentarz »

 • pytacz

  Temat wart jest drążenia dalej i mogłaby redakcja Świony.pl zapytać jeszcze o kilka rzeczy w UM. Na przykład - Dlaczego się nie mówi, że część tego terenu jest już wydzierżawiona (komu, za jakie stawki? gdzie podano informację o dzierżawie, jak dokonano wyboru dzierżawcy), albo dlaczego pani naczelnik Spektruk z ochrony środowiska przed telewizją mówi wprost że zamierzają zmienić plan zagospodarowania przestrzennego tylko po to aby te hale były wyższe (wyższe hale to więcej hałasu i więcej tirów). Sprawa ma więcej wątków niż nam się wydaje, więc może niech redakcja lepiej dopyta

 • Tiruriru

  Coś mi się zdaje że nikt o nic nie będzie pytał bo wszystko już jest ustalone a nawet jak by to i tak zrobią jak im będzie pasowało! Tak jest z wszystkim,mieszkańcy nie maja nic do powiedzenia jedynym odstępstwem od tego są wybory!

 • Autochton

  Wybory i rozliczenie za całą niegospodarność. W życiu za nieudolność się płaci, czasami i kilka lat.

 • Tylko PiS

  Masz rację pogonimy cfaniaczków w listopadzie ! Jarek Kaczyński pomoże !!!!!

 • Xxxx

  Jego i wszystkich jego zwolenników. Będzie wiele miejsc pracy jeszcze tylko 9 m_cy nieszczęścia.

 • Ja

  Był o tym program na tvpinfo. Widać że rozpoczęła się kampania... szkoda że na plecach mieszkańców.

 • Rav

  Chyba was p... ... Przyszły inwestor ma tu też wybudować węzeł komunikacyjny. Docelowo komunikacja będzie odbywać się do i z DTŚ-powstaną dwa nowe ronda oraz droga łącząca ulice Imieli w Lipinach z DTŚ.

 • Xx

  Takimi bzdurami omamia mieszkańców, ale w listopadzie nie pomoże mu ani święconą woda. Trzeba oczyścić dom ze śmieci i zacząć pracować w interesie miasta i mieszkańców, a Ci obcy raus.

 • ???

  Tak? A jak go do tego zmusisz? Naiwniaku przypomnij sobie jak na Kalinie miały być jesiotry i centrum rekreacyjne dla mieszkańców. To mniej więcej podobne obiecanki.

 • Ja

  Był o tym program na tvpinfo. Widać że rozpoczęła się kampania... szkoda że na plecach mieszkańców.

 • Tiruriru

  A tu nadal po staremu! Wolne media filtrują jak mogą! Kiedyś ktoś wam to przypomni!

 • Mariola

  Jak władze chcą coś zrobić dla Świętochłowic to podnosi się wrzask tych samych "obrońców", którzy wytykają im bierność i nic nie robienie by w mieście coś się działo, by była praca dla mieszkańców itp. Ludzie opamiętajcie się i zdecydujcie co jest najważniejsze dla Świętochłowic. Władze mają się starać i robić czy wręcz przeciwnie, bo to co tu nawypisywano to żenada niedouczonego ludku.

 • BUL

  jaśnie oświecony LUDKU piszesz z UM ? Kazali ci ? Czy tak z własnej MUNDROŚCI atakujesz ludzi broniących przyrody ?

 • Mirosław

  To stary dobry zdzichu, nie ma sie co pastwić

 • Macgyver

  Gdyby władza chciała coś zrobić to w pierwszej kolejności zabrała by się za majątek komunalny i ochronę środowiska w postaci walki z smogiem! Wielkie wywody na ten temat były na spotkaniach z dyzmą i skończyło się na tym że łysy z mpgl-u wstał i powiedział że nie ma pieniędzy.Ale samouwielbienie w postaci slajdów i obiecywanie gruszek na wierzbie musiało być na każdym spotkaniu.

 • antyPO

  "Żenada niedouczonego ludku"?. Nie byłeś obecny na Świonach przez ostatnie siedem lat? Najważniejsze dla Świętochłowic są miejsca pracy. Najlepiej przede wszystkim dla miejscowych i dobrze płatne. Więc np. już odpada UM. Ile do tej pory miejsc pracy powstało dzięki staraniom "władzy"? Nie mówię o miejscach pracy ( a raczej miejscach zarobkowania) dla "POdciePOw". Na rok przed zakończeniem drugiej kadencji "władza" po "zwiedzeniu" całego świata, ściąga inwestora z Polski, a może (jak mówią plotki, mam nadzieję, że złośliwe) ze znacznie bliższej odległości. "Niedouczony ludek" świętochłowicki zdążył zauważyć, że na słowie "władzy" nie można polegać jak na Zawiszy. "Niedouczony ludek" nie raz już był zaskakiwany działaniami "władzy". Więc to Ciebie tak dziwi, że ludzie są nieufni?

 • Autochton

  Rozliczenie za całokształt musi nastapic. Co na to powiedzą te trzy nowo przyjęte panie do stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic. Wstyd i hańba , ze tak postępuja nasze dziolchy.

 • sprocket

  Dzisiaj się ukazały informacje że nie tylko Uroczysko ale i Hugoberg został sprzedany xenakisowi pod domki. Zastanawiam się czy w naszym mieście jest w ogóle potrzebna rada miejska i czy mieszkańcy mają jakiekolwiek prawa i zdanie. Wszystko sprzedawane po cichu, informacje wychodzą po fakcie. Niczego nie można się dowiedzieć. Działają jak PZPR ci nasi "gospodarze", do propagandy pierwsi, wszędzie w gazetach i w internecie uśmiechnięte gemby krezusów z PO. Istne "mordo ty moja".

 • Mik

  Hugoberg to użytek ekologiczny i nie można go sprzedać bez uchwały rady miasta.

 • Fikimiki

  No to tak jak by już było sprzedane!

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.