Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Coraz większe problemy na Ajsce

 • Dodano: 2015-12-14 08:45, aktualizacja: 2016-08-25 14:55
Trująca rozbierana hałda Ajska to jedne z największych obecnych problemów ekologicznych w mieście wraz ze stawem Kalina. Mieszkańcy walczą, aby zrobiono coś co pozwoli im normalnie żyć.
 
Już po raz kolejny poruszamy temat szkodliwej hałdy Ajska w Chropaczowie. Pierwsi opisywaliśmy sprawę już we wrześniu 2013 roku oraz niedawno w sierpniu tego roku. Tym razem okazją do poruszenia temu była wizyta programu telewizji publicznej nadawanego na żywo z Świętochłowic. 
 
- Od dwóch lat walczymy tu z hałdą i tu nie da się żyć. Co druga osoba ma już problemy z płucami lub ma astmę. Nie da wyjść się na dwór – mówiła jedna z mieszkanek.
 
Zdaniem mieszkańców cała sytuacja rozpoczęła się odkąd konsorcjum firm, a obecnie firma Haldex naruszyło całą hałdę i zaczęło z niej wybierać różnego rodzaju skamieniałości. Firmie, która obecnie działa na Ajsce umowa dzierżawy wygasa za 3 lata. 
 
- Cały czas próbujemy coś z tym tematem zrobić. My staramy się zrobić wszystko, aby pomóc mieszkańcom. Wystąpiliśmy do WiOŚ i do Urzędu Marszałkowskiego o wstrzymanie eksploatacji hałdy w tej części. Niestety usłyszeliśmy, że nie ma podstaw do cofnięcia decyzji ponieważ pomiary, które zostały tutaj wykonane nie wykazały żadnych przekroczeń. Prowadzimy rozmowy z firmą Haldex, aby prace na Ajsce były jak najmniejsze szkodliwe dla mieszkańców – mówiła Beata Grzelec-Spektruk, naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami UM. 
 
- Decyzję w sprawie eksploatacji hałdy początkowo wydał urząd prezydenta miasta Świętochłowice, następnie urząd marszałkowski. Ostatnia decyzja w sprawie hałdy i obecnie obowiązująca należała do urzędu marszałkowskiego – mówił Michał Tchorz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. 
 
Czy obecna metoda jest najlepsza dla rozwiązania problemu hałdy Ajska? Jak można było usłyszeć niestety jest to jedyna obecnie możliwa metoda na zlikwidowanie hałdy. Zdaniem eksperta z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dra Grzegorza Dziubanek: „Sposób likwidacji hałdy powoduje ogromne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, niekoniecznie te pogorszenie zdrowia może mieć miejsce teraz, ale na pewno skutki za kilka lat będą zauważalne. Im dłużej ten proces likwidacji hałdy będzie trwał tym zagrożenie dla mieszkańców będzie większe”. Mieszkańcy Chropaczowa zarzucali władzom miasta, że nie pomagają im. Dużą konsternację wzbudził także fakt postawienia tzw. „busa mierniczego” na ternie Szkoły Podstawowej Nr 17, czyli około 600-700m od eksploatowanej hałdy, a nie tuż przy niej i mieszkaniach. 
 
Marek Palka, przewodniczący Rady Miasta, zadeklarował iż na najbliższej sesji Rady Miasta zostanie powołana komisja doraźna do spraw zagrożeń ekologicznych. Komisja ta zajmie się dwoma śmierdzącymi problemami miasta, czyli hałdą Ajska oraz stawem Kalina i będzie miała za zadanie ustalenie stanu faktycznego w oparciu o badania i opinie ekspertów oraz wypracowanie skutecznego rozwiązania.
 
Jak dalej będzie wyglądała sytuacja niestety nie dowiedzieliśmy się. Mamy ogromną nadzieję, że już w najbliższym czasie mieszkańcy poczują ulgę. Na obecną chwilę wszystko jednak wygląda bardzo niekorzystanie dla zdrowia okolicznych mieszkańców. 

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • Jan

  Niestety racja. Podobnie, jak z Kaliną UM bierze wodę w usta i milczy. Nie wierzę by Palka i ta niby komisja coś w tych sprawach zrobiły. To mydlenie oczu. Miejska koalicja nie liczy się z faktami. Spotkania prezydenta i niektóre inwestycje to tylko lep dla ludzi.

 • Lola

  Palka ściamnia tylko po to żeby "błysnąć" przed kamerami (jak woda w klozecie)!!Przecież na ostatniej sesji jego koledzy z koalicji powiedzieli mu wyraźnie, że to poroniony pomysł. Palka jak typowy PiSior nic tylko by komisje powoływał! O dziwo może liczyć na wsparcie radnego Nowaka, który tak się zapiera że nie współpracuje z Palką. Co za obłuda.

 • mieszkanka Chropaczowa

  Pamiętam Ajskę z dzieciństwa... to aż boli jak się patrzy co się tam teraz dzieje...Kiedyś ludzie chodzili tam na spacery,jako dzieci biegaliśmy po górkach,opalać się można było na trawce,festyny sie odbywały ,byli nawet wędkarze..widocznie w tej małej ajskowej smrodawce nawet ryby były.....Zawsze rządzi pieniądz szkoda, że odpowiedzialnych za ten stan rzeczy nikt nigdy nie ukarze

  • mieszkanka Chropaczowa
   2015-12-15 17:02
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • antyPO

  Mieszkańcy (od czasu do czasu Wyborcy) zapewne docenią to, że Władze Miasta tak "poważnie" potraktowały problem, delegując na spotkanie z Mieszkańcami i Telewizją, tak Wysoko Postawionych przedstawicieli UM. Co prawda nie było Pana Prezydenta, ani żadnego z Panów Wiceprezydentów,ale za to była Pani Naczelnik i Pan Wice-Naczelnik [jeśli moje źródła się nie mylą:-)]. Dziękuję w imieniu własnym i zapewne wielu mieszkańców, za "poważne" potraktowanie problemu. Tylko po co było trudzić w to niedzielne południe Panią Naczelnik i Pana Wice-Naczelnika, przecież można było wysłać na spotkanie referenta i pomoc administracyjną :-/

 • Hibernatus

  Czyli prezydent wydał błędną decyzję bez rozeznania jakie mogą być skutki. Brawo Pani Naczelnik. Pani to opiniowała. A potem cisza. Ciemny lud pobuczy a potem przestanie. A do wyborów jeszcze trzy lata. Nie ma sytuacji bez wyjścia. Ale jeżeli pomiary są tak robione jak metanu na niektórych kopalniach to wyjścia brak

 • ruda

  Urząd Marszałkowski wydał a nie Urząd Miejski. Zastanów się co piszesz. Trochę odpowiedzialności za słowo

 • Hibernatus

  - Decyzję w sprawie eksploatacji hałdy początkowo wydal urząd prezydenta miasta Świętochłowice, nastanie urząd marszałkowski. Ostatnia decyzja należała do urzędu marszałkowskiego mówił Michał Tchorz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. Tak jest zapisane i tak powiedział Tchorz.Czytanie tekstu, ze zrozumieniem, nie boli.

 • Siwy

  Pierwsze decyzje wydał urząd czyt. Kostempski. Śmieci, śmieci. śmieci

 • Tubylec od pokoleń

  To Urząd Miasta, prezydent i radni są odpowiedzialni za katastrofalny stan środowiska w Świętochłowicach . Miasto zdegradowane rabunkową kolonialną eksploatacją od dziesięcioleci jest dodatkowo ,,uszczęśliwiane " inwestycjami takimi jak spalarnia śmieci na terenie po kop. Polska bandycką eksploatacją Hałdy w Chropaczowie,utylizacją akumulatorów na Lipinach ,aferą ze stawem Kalina itp. Zadowolone gęby radnych akceptujących działania prezydenta w tym zakresie będę długo pamiętał .

 • Wella

  Możemy się bardzo zdziwić dokąd prowadzą interesy na Ajsce

 • Kukul

  Najlepsze zdanie"A o dalszym grillowaniu mozemy zapomniec nie wyobrazam sobie tego!!" Zastanowilas sie kiedykolwiek czy te twoje "grillowanie" pod oknami tez moze komus przeszkadzac?

 • Z Chropoczowa

  Mistrzuniu, jak będzie przeszkadzać, to sąsiad przyjdzie zwrócić uwagę. Napewno nikomu tym życia nie skróci i do szpitala nie wyśle. No chyba, że sąsiad za zapachem wyleci przez balkon.A naszym władzom, to uwagę można sobie zwracać do woli, i tak ich to... nie interesuje.

 • Przyjaciel

  A Kostempski na wycieczki sobie jeździ. Prezydent to nam się nie udał niestety.

 • klaudia

  Mieszkam zaraz przy Ajsce z okna patrzę na nią, co dziennie muszę scierać parapety bo tyle jest tego pyłu, ale to nic w porównaniu z tym iż najmłodsza moja córka od kilku dni zaczyna kaszlec i przynajmniej przez pół godziny tak to trła a lekaz po badaniu stwierdził ze osłuchowo jest wszystko w pożądku ale co zrobic jak liczy sie kasa a nie zdrowie ludzi, a w lato bedziemy sie dusic z ciepła poniewaz nie bedzie szło okna otworzyc. A o dalszym grillowaniu możemy zapomniec nie wyobrażam sobie tego !!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.