Cyberprzestępcy masowo wykradają nasze poufne dane. Jeżeli ktoś proponuje Ci instalację zdalnego pulpitu, prosi o zainstalowanie czegoś w Twoim telefonie, nie daj się nabrać – to próba oszustwa. W dobie rosnącej liczby cyberataków, zachowanie ostrożności i świadomości zagrożeń jest kluczowe dla ochrony prywatnych danych i bezpieczeństwa w sieci.
Cyberprzestępczość na wyciągnięcie ręki – bądź czujny
Wirtualna przestrzeń to szanse, ale też zagrożenia. Na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak bezpiecznie funkcjonować w cyberprzestrzeni. W ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” organizowanej przez Związek Banków Polskich, Fundację Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz banki i Policję, powstał cykl filmów, w których popularni artyści i prezenterzy telewizyjni opowiadają, jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z dobrodziejstw cyfrowej rzeczywistości.
Jerzy Kryszak przestrzega – jak unikać cyberzagrożeń
W jednym z filmów aktor Jerzy Kryszak podpowiada, jak chronić swoją tożsamość i poufne dane:
- Pamiętaj, przestępcy są wśród nas, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zabezpiecz hasłem swój komputer a pinem swój telefon, bo nagle możesz się obudzić bez oszczędności całego swojego życia. Dlatego umawiamy się, że nie klikasz w podejrzane linki. Nie otwierasz podejrzanych załączników – przestrzega Jerzy Kryszak.
Podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa – nie daj się oszukać
Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz banki i Policja apelują:
- Nie podawaj nikomu Twoich danych do logowania.
- Nie daj się nabrać na instalację zdalnego pulpitu na Twoje urządzenia mobilne.
- Zainstaluj program antywirusowy i często go aktualizuj.
- Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie szukaj we własnym banku.