Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Czy kuchnia w Ośrodku Pomocy Społecznej zostanie zlikwidowana? Znamy stanowisko miasta

 • Dodano: 2019-10-17 13:15

Kilka dni temu lotem błyskawicy Świętochłowice obiegła wiadomość, że prezydent Daniel Beger podjął decyzję o likwidacji kuchni w Ośrodku Pomocy Społecznej. Znamy stanowisko miasta w tej sprawie.

14 października na profilu Facebook'owym "Nasze Świętochłowice" ukazała się informacja, jakoby prezydent Daniel Beger podjął decyzję o likwidacji kuchni w Ośrodku Pomocy Społecznej. Informacja ta wywołała ogromne wzburzenie internautów.

- Niedawno Beger podjął decyzję o wygaszaniu kuchni w Ośrodku Pomocy Społecznej, gdzie od wielu lat przygotowywane są posiłki dla najbiedniejszych mieszkańców miasta, oraz pensjonariuszy Domu Złota Jesień. Miasto zrezygnowało już z przygotowywania posiłków dla ubogich, a z końcem roku kuchnia ma całkowicie przestać funkcjonować. To bardzo dziwna decyzja, ponieważ kuchnia dysponuje olbrzymimi kotłami oraz pełnym wyposażeniem, a produkty kupuje w cenach hurtowych. Dzięki temu mieszkańcy mogli zawsze liczyć nie tylko na ciepłą strawę, ale również na słoik zupy do domu, a często był to ich jedyny posiłek w ciągu dnia! - czytamy na stronie.

Do tych informacji odniosła się rzeczniczka Świętochłowickiego magistratu. W oświadczeniu opublikowanym na Facebook'u Katarzyna Tomczyk zaznacza, że kuchnia funkcjonująca do tej pory w ramach świętochłowickiego OPS nie zostaje zlikwidowana, ale od 1 stycznia 2020 roku będzie przeniesiona do Miejskiego Domu Pomocy Społecznej "Złota Jesień".

W związku z informacją, która pojawiła się na jednym z profili w mediach społecznościowych, informuję, że kuchnia funkcjonująca do tej pory w ramach świętochłowickiego OPS nie zostaje zlikwidowana, ale od 1 stycznia 2020 roku będzie przeniesiona do Miejskiego Domu Pomocy Społecznej "Złota Jesień", a zatrudnieni w niej pracownicy zostaną przeniesieni na zasadach określonych w art. 23 prim kodeksu pracy na takich samych warunkach pracy i płacy - czytamy w oświadczeniu.

Jak informuje rzeczniczka, kuchnia powstała na potrzeby MDPS "Złota Jesień” i dla jego mieszkańców przygotowuje cztery posiłki dziennie w trybie ciągłym (7 dni w tygodniu i w święta). W wyniku wyodrębnienia MDPS ze struktur OPS decyzją ówczesnego kierownictwa OPS kuchnia pozostała w strukturach Ośrodka.

Na rzecz uczestników Domu Dziennego Senior + prowadzonego w ramach zadań OPS zapewnia jedynie 2 posiłki przez 5 dni w tygodniu (bez świąt). Tym samym celowe i zasadne jest przeniesienie kuchni do MDPS, a nie jak do tej pory prowadzenie kuchni w ramach OPS - tłumaczy Katarzyna Tomczyk.

W poście opublikowanym na profilu Facebook'owym "Nasze Świętochłowice" oprócz doniesień o likwidacji kuchni znalazła się także informacja, na temat firmy dostarczającej obecnie posiłki do OPS. Cały post znajdziecie TUTAJ.

- Nie informując mieszkańców - mimo deklarowanej transparentności - Beger ogłosił przetarg na catering, który firma zewnętrzna miała realizować dla podopiecznych OPS. W ofercie wskazano cenę 5 złotych za 0,5 litrową porcję zupy. Prawdopodobnie z niewiedzy, do przetargu nie przystąpił żaden oferent - więc Beger zlecił przygotowanie cateringu firmie należącej do... jego znajomych - czytamy na stronie.

Do tych informacji również odniosła się rzeczniczka świętochłowickiego magistratu.

Firma zewnętrzna przygotowuje gorący posiłek w ramach rządowego programu "posiłek w szkole i domu". Za decyzją tą przemawiają względy racjonalne i ekonomiczne m.in. konieczność właściwego rozliczania się OPS z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz fakt niezależnego od pracodawcy wygaśnięcia stosunku pracy z osobami, które do tej pory brały udział w przygotowywaniu posiłków - czytamy w oświadczeniu.

Konkurs na realizację tego zadania ogłoszony został 10 lipca br. na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie i został unieważniony z powodu braku ofert. Następnie przeprowadzono postępowanie na podstawie regulaminu udzielania zamówień publicznych poniżej równowartości wyrażonych w złotych kwoty 30 tysięcy euro. Postępowanie zostało zamieszczone na stronie BIP Ośrodka.

Przed wszczęciem postępowania przeprowadzono rozeznanie cenowe w kilku firmach. Wpłynęły 2 oferty jedna na kwotę 109 560 zł, a druga na 69 919,20 zł. Wobec powyższego wybrano najkorzystniejszą ofertę - mówi Katarzyna Tomczyk. - Przewidywana oszczędność z uwzględnieniem samodzielnego dowozu posiłków przez OPS to tylko w 2019 roku 24 150 zł, a zmiana w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na dostępność i jakość świadczenia w ramach programu - podsumowuje rzeczniczka.


Źródło: Redakcja

Zobacz także

Komentarze (27)    dodaj komentarz »

 • Były pracownik

  Bardzo dobra decyzja, w końcu ta mafie tam rozgonia i wiem co pisze tam powinna być kontrola za kontrola bo to co się tam działo to zgroza jedna już odeszła która dawała ciche przyzwolenie na to była Pani dyrektor dlatego zależało im żeby kostempski wygrał wybory bo mafia by dalej wynosiła kartonami jedzenie i dalej by robiła mu imprezy tak jak zawsze OPS przygotowywał mu catering na święto miasta itd tam powinien prokurator zajrzeć jako pierwsza powinni zająć się kierowniczka która się wzbogaciła na tym a potem szefem kuchni co owinal sobie kierownicze wokół palca i zrobił sobie prywatny folwark a potem cała reszta

 • Ludwik

  Kto prowadzi tę stronę na FB Nasze Świętochłowice? Czy To jest ktoś z obozu Dawida Kostempskiego?

 • Jo

  To Pan henryk

 • użytkownik

  ja ale chyba na drugie a na pierwsze nowoczesny dariusz aka dark łoter

 • To ja

  Beger oszczędza na wszystkim, na czym tylko może - żeby mieć kasę dla swoich kolesi. Tak to wygląda :)

 • Tomek

  Aleś glupi

 • Michał

  beger to się umie odwdzięczyć, przyjaźni (ale tylko z nazwy) spotkania stowarzyszenia organizowali w barze piwnym Alibi na ul. Żołnierskiej - i co, becnie była właścicielka pracuje w mpgl-u. W Ramzesie również organizowano spotkania przyjaznych oraz strugacz zbysiu robił festyny - i co, okazało się, że ramzesik będzie dostarczał catering do OPS, ponieważ beger musiał unieważnić konkurs a najlepszą ofertę przedstawił Ramzes. Oczywiście wszystko było transparentne

 • 1946

  ... przyjrzyjcie się jak wyglądają osoby, które przychodzą po zupkę. Nie jednokrotnie paniusie wymalowane,w super ciuchach i z super smartfona mi w łapie... Czy takich nie stać na ugotowanie choćby zwykłej zupy? Natomiast żal patrzeć na osoby, których naprawdę nie stać nawet na porządne ubranie a co dopiero na ugotowanie sobie jakiegoś skromnego posiłku... Czy kuchnia powinna istnieć przy OPS? Tego nie wiem... Może powinna zająć się tym jakaś organizacja, która zostanie dofinansowana choć w niewielkim stopniu,tak aby wszyscy byli zadowoleni...

 • ×××

  Te "paniusie"jak je nazwałeś które przychodzą po obiad to Panie które charują od rana do późnego wieczora i przychodzą tam po obiad dla swoich podopiecznych A nie dla siebie!!!!

 • 1946

  ... oczywiście że są takie co przychodzą po posiłek dla podopiecznych ale nie tylko..

 • ui

  niestety byli "właściciele" miasta Świętochłowice nie odpuszczają !!!! Ale zaciekawiło mnie to, że w naszym mieście istnieje kuchnia dla ubogich, bo jeszcze za czasów pana Kostempskiego usłyszałam, że miasto nie chce przeznaczać środków pieniężnych dla ubogich. A tutaj okazuje się, że poprzednia władza tak interesuje się losem biednych ?

 • Anula

  Panie PREZYDENCIE BEGER uprzejmie proszę o wydanie polecenia obydwóm byłym o wyczyszczenie naszego miasta z tych bilbordów na które nie mogę patrzeć .jak długo jeszcze będą zaśmiecać nasze ukochane miasto.Pozdrawiam.Miłego weekendu.

 • mieszkaniec

  Niech to zrobią przyjaźni, ostatnio fajnie posprzątali na Hugonie i tym zaraz się pochwalili na fb. A to im bardzo dobrze wychodzi (chwalenie i sprzątanie)

 • leopold

  Sam artykuł po stylu jest wiadomego pochodzenia. pozwolę sobie zacytować : "Kilka dni temu lotem błyskawicy Świętochłowice obiegła wiadomość, że prezydent Daniel Beger podjął decyzję o likwidacji kuchni ", "Niedawno Beger podjął decyzję", "- Nie informując mieszkańców - mimo deklarowanej transparentności - Beger ogłosił przetarg", " Beger zlecił przygotowanie cateringu firmie należącej do... jego znajomych - czytamy na stronie." W tym krótkim tekście wylano więcej pomyj na Pana Prezydenta Begera niż ugotowano rocznie zupy w tej garkuchni!!Czekam na sensacyjne doniesienia tych zaniepokojonych środowisk,że ten Beger ( dla mnie Pan Prezydent Beger) głośno spuszcza wodę w swoim WC, albo bezczelnie chrapie śpiąc na plecach czego nie skonsultował z mieszkańcami.Panie Prezydencie Beger wzywam Pana do zaprzestania tłumaczenia się z każdej decyzji w imię zasady "psy szczekają , a karawana idzie dalej", bo to nie ma sensu.Podejmowane dobre decyzje obronią się same, a zaślepionych fanatycznych matołów i tak nic , do niczego nie przekona - nic co jest Pana sprawstwem.Robić trzeba swoje!!! A swoją drogą ten jazgot to nie przypadek - wszak kilka dni temu kilku zatwardziałym mitomanom zajętym jeszcze tydzień temu rozdawaniem cukierków, jabłek, pączków,ulotek, breloczków i uścisków brudnych łap przypomniano ich miejsce w szeregu stąd te potępieńcze wycie ,bo z tym nie mogą i nie chcą się pogodzić co" słychać i widać i czuć"!!

 • alfik

  leopold czy jak tam się zowiesz przy[...]asie begera daj se spokój zachowanie twojego guru świadczy o tobie i o nim wyborcy ocenią w swoim czasie im szybciej tym lepiej

 • leopold

  Mam drobną uwagę!!!Nie jestem niczyim "przy[...]asem" i nie mam też póki co swojego guru. Guru - to jak zauważają bardziej kumaci (ja też) jestem ja!!!. Zaś Prezydent zarządza miastem bo został do tego wybrany w demokratycznych wyborach.Masz jednak niezaprzeczalną rację w tym,że to wyborcy ocenią jego pracę, ocenią w kolejnych wyborach za 4 lata po upływie 5 letniej kadencji!!!

 • Robertt

  Leopold.Płaskoziemcom nie wytłumaczysz faktami że się mylą. Tworzą artykuły, w taki sposób aby pasowało do ich wizji. Wiedzą tylko że ma się nie zgadzać. Argumenty podane na tacy od razu są wyparte bo tak musi być. Oskarżają wszystkich o sianie fejków choć sami je tworzą takimi artykułami. Skoro nie można inaczej to sieje się zamęt. Dużo osób niestety łyka te pomyje bez jakiego kolwiek sprawdzenia na wlasna rękę ile jest prawdy a ile fałszu i czym tak naprawdę kierował się autor artykułu.

 • Minister z Poprawczaka

  Uwierz nikt już tego nie łyka, ludzie już wiedzą jak było i jak jest, poprzednik już się przekonał że ludzi nie kupi, spadł na dno a będzie jeszcze głębiej.Jest jeden taki co to rzekomo nie lubi być w rozkroku, Ten co to jeszcze niczego nigdy nie dokonał, Ten co jest ojcem wszelkich porażek, Ten co to raz tu raz tam.Nie rozbije już nic więcej.

  • Minister z Poprawczaka
   2019-10-19 10:22
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • lastrico

  ten przerzedzony?

 • Yhy

  Od kiedy to wiarygodnymi informacjami są hejty Jurczyka? Ktoś to ogarnia w ogóle?

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.