Wiadomości z Świętochłowic

Czy można zwrócić kupiony samochód?

  • Dodano: 2020-01-22 08:45, aktualizacja: 2020-01-22 08:51

Zakup samochodu, to zwykle bardzo angażująca nasz czas transakcja. Nawet, gdy wiemy już jaki model auta chcemy nabyć, to wciąż sporo czasu może zająć znalezienie używanego auta w nienagannym stanie technicznym. Niestety, często w momencie zakupu jesteśmy tak podekscytowani, iż przeoczymy istotną informację lub szczegół. Zdarza się, też że wady auta wyjdą na jaw dopiero w trakcie jego użytkowania. Jedne z nich jesteśmy w stanie zaakceptować i naprawić, inne sprawiają, że „nowe” auto staje się dla nas rozczarowaniem. Zwykle w umowach zakupu podpisujemy oświadczenie, że znany jest nam stan techniczny samochodu. Stad też wielu z nas myśli, że nie ma prawa, które pozwoliłoby im dochodzić swoich roszczeń od byłego właściciela. Musimy jednak pamiętać, że nawet w takiej sytuacji sprzedawcę obowiązuje rękojmia za wady, która daje nam możliwość odstąpienia od umowy.

Co to jest rękojmia?

Na straży interesu nabywcy stoi w tym przypadku Kodeks cywilny, który daje nabywcom instrument jaki jak rękojmia. Jest to regulacja, która nakłada na sprzedawcę odpowiedzialność za wady fizyczne i prawne przedmiotu transakcji. Co szczególnie ważne, dla dochodzenia rękojmi nie musimy posiadać dodatkowej umowy.

Wady prawne a wady fizyczne samochodu

Czym są wady prawne samochodu? Sformułowanie to odnosi się do stanu prawnego samochodu, który uniemożliwia Ci korzystanie z niego w pełnym zakresie. W dalszym ciągu brzmi tajemniczo? Wadą prawną auta będzie np. sytuacja, w której do transakcji sprzedaży samochodu przystępuje jeden ze współwłaścicieli. Zbycie przedmiotu pozostającego we współwłasności jest możliwe tylko za zgodą obu współwłaścicieli. Inną wadą prawną samochodu będzie zastaw, zabezpieczenie lub zajęcie komornicze, ustanowione na danym aucie. Właściciel takiego przedmiotu nie może go bowiem zbywać.

Dużo łatwiej zobrazować wady fizyczne auta. Musimy jednak pamiętać, że postrzegać je musimy w ujęciu kodeksowym. Jako wadę fizyczną z całą pewnością określać możemy auto powypadkowe, także to naprawione w niewłaściwy sposób, auto popowodziowe, wady silnika, wady skrzyni biegów, niekompletne auto. Za wadę fizyczną uznaje się także sytuację, w której deklarowany przez sprzedawcę stan pojazdu, jego historia, zużycie i sposób dotychczasowej eksploatacji okazały się nieprawdziwe. Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia między innymi, gdy nasze auto będzie miało „cofany” licznik. Jeśli natomiast sprzedawca poinformował Cię o wszystkich wadach auta, które zaakceptowałeś, to nie obowiązuje Cię rękojmia.

Odstąpienie od umowy

Zasadniczo, odstąpienie od umowy możliwe jest tylko w przypadku gdy wada samochodu jest istotna. Zwykle jednak możliwe roszczenia, jakie kierować może nabywca pod adresem kupującego, to żądanie obniżenia ceny (czyli zwrotu części wpłaconych pieniędzy) lub naprawy auta. Jak zatem rozumieć ową „istotność” wady? Kiedy wada będzie na tyle „istotna” byśmy mogli odstąpić od umowy? Niestety, nie ma definicji istotnej wady samochodu. W ocenie stopnia „istotności” wady pomóc może opinia biegłego, a także adwokat doświadczony w tego rodzaju sprawach, który powoła się na orzecznictwo w tym zakresie.

Odstąpienie od umowy odbywa się poprzez złożenie oświadczenia woli. Sugeruje się by oświadczenie woli było złożone w formie pisemnej. Winno ono zawierać jasne sformułowanie, intencję odstąpienia od umowy, wskazanie konkretnej wady, dowód jej istotności oraz żądanie zwrotu pieniędzy.

Rękojmia obowiązuje 2 lata od daty wydania rzeczy nabywcy. Można skrócić okres obowiązywania rękojmi do roku. Niezbędne jednak jest by taki zapis znalazł się w umowie.

Źródło: https://kancelariaea.pl/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.