Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Czy nauczyciele w Świętochłowicach dostaną pensje za czas strajku?

 • Dodano: 2019-07-24 08:00, aktualizacja: 2019-07-25 08:37

Strajk nauczycieli 2019 trwał 19 dni. spowodowało to, że wypłaty strajkujących zostały znacznie uszczuplone. Wielu nauczycieli informowało w mediach społecznościowych, ile wyniosła ich pensja. Jedni dostali ok. 350 zł, inni nieco ponad 750. Dlaczego sumy te były tak małe? Czy świętochłowiccy nauczyciele otrzymają brakujące kwoty?


Artykuł 23, ustęp 2 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych precyzuje, że w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy.

Czy świętochłowiccy nauczyciele otrzymają wypłaty za czas strajku?


Prezydent Daniel Beger w swoim cotygodniowym sprawozdaniu, opublikowanym 14 lipca, poinformował, że w ubiegłym tygodniu zaprosił do urzędu dyrektorów placówek oświatowych, by omówić sytuację finansową nauczycieli.


- Dotrzymuję słowa i nadal deklaruję wsparcie kadry pedagogicznej naszego miasta. Teraz dyrektorzy podejmą decyzje, które załagodzą konsekwencje kwietniowego strajku. Mam nadzieję, że odbędzie się to przy wsparciu funduszy ZNP, będącego główną stroną sporu z rządem - wyjaśnił prezydent.


Do spotkania z dyrektorami doszło 12 lipca. Poruszono wówczas kwestię częściowej wypłaty wynagrodzeń dla strajkujących nauczycieli. Nieco wcześniej, bo w pierwszym tygodniu lipca, miało miejsce spotkanie prezydenta z Miejskim Zarządem Oświaty i Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Wtedy też rozmawiano o możliwości częściowego uregulowania wynagrodzeń za okres strajków. Prezydent zaznaczył wówczas, że decyzje w tej sprawie zostały podjęte, a nauczyciele otrzymają wkrótce wyjaśnienia. Jakie będą efekty tych rozmów i czy nauczyciele faktycznie otrzymają wynagrodzenie? Ciągle czekamy na odpowiedź świętochłowickiego magistratu w tej sprawie.

Czy wypłata jest możliwa?


Okazuje się, że pedagodzy mogą otrzymać wynagrodzenie za czas strajku, ale pod jednym warunkiem. Co należy zrobić, aby strajkujący nauczyciele otrzymali brakujące pieniądze? Należy zamieścić stosowny zapis dotyczący wypłaty wynagrodzeń w porozumieniu zawartym między dyrektorem szkoły a związkiem zawodowym organizującym strajk. Porozumienie to powinno zostać podpisane w trakcie albo na koniec sporu. Wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że wypłaty wpłyną na konta strajkujących. 


Wypada też dodać, że 18 czerwca ZNP poinformował, że na koncie Wspieram Nauczycieli zebrano 8 557 955,77 zł. Jak czytamy w oświadczeniu Społecznego Komitetu Wspieram Nauczycieli:


Komitet zdecydował, że zgodnie z regulaminem pomoc otrzymają nauczyciele i nauczycielki, a także inne osoby zatrudnione w szkołach przedszkolach i innych placówkach oświatowych, które:
 

 • przez minimum 9 dni brały udział w kwietniowym strajku;
 • w dniu przystąpienia do strajku nie były członkami związku zawodowego;
 • są w trudnej sytuacji materialnej. Uznaliśmy, że oznacza to zadeklarowane dochody miesięczne w rodzinie mniejsze niż 5 tys. zł;
 • nie otrzymają do końca czerwca 2019 od pracodawcy wynagrodzenia lub rekompensaty wynagrodzenia za udział w strajku.

Przewiduje się, że z uwagi na olbrzymią liczbę wniosków, pomoc ta wyniesie mniej niż 500 zł. Z całym tekstem oświadczenia można się zapoznać TUTAJ!

Zobacz także

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Anka z zaścianka

  Te pieniądze należą się rodzicom, którzy siedzieli z dziećmi przez 3 tygodnie i nadrabiali z nimi zaległości.Niestety tak jak sędziowska kasta nadzwyczajna, tak jak lekarska, tak i nauczycielska zachowuje się nieprzyzwoicie. Lekarz na SORze mówi mi po co Pani przyszła z taką [...]ą (po upadku), sędzia do świadka zwraca się tak jakby był oskarżony, a nauczyciele niedouki do dzieci potrafią mówić debile. Każdy w gębie ma pełno frazesów, szafuje słowem demokracja - nie rozumiejąc co to słowo naprawdę znaczy. DEMOKRACJA drodzy państwo znaczy co mogę zrobić, by moja wolność nie ograniczała wolności drugiej osoby, jak daleko mogę się posunąć i jeśli tego społeczeństwo nie pojmie to będzie tak jak było.

 • Mariola

  Niech im ZNP zapłaci, jak chcą mieć płatny okres kiedy pracy nie świadczyli. O ewentualnej karze za porzucenie uczniów i przedszkolaków nie wspomnę. Nauczyciele sami powinni wyznaczyć sobie pokutę.

 • Robin

  Przecież są wakacje to mogą sobie dorobić w NBP. Tam dobrze płacą.

 • Nauczyciel

  Serdecznie pozdrawiam wszystkich złośliwych i zazdrosnych komentujących z podróży do około świata. Stać mnie, co sobie będę żałować.

 • Świętochłowicka39

  Ty [...]ny nauczycielu jak taki mądry podaj imię i nazwisko niech się ludzie dowiedzą jaki bogatych ludzi mamy...z powodu waszego strajku moje dzieci mieli co nadrabiać... mieliście strajk to [...]o powinniście dostać....dzieci jak nie ma w szkole to tez nie mają frekwencji...

  • Świętochłowicka39
   2019-07-26 09:56
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • uczeń

  Każda inna grupa zawodowa podczas strajku nie pobiera wynagrodzenia, święte krowy

 • Koti

  Zostawili młodzież w najważniejszym i najbardziej stresującym okresie przed egzaminami za marnych pare srebrników JUDASZE, zero kasy za takie postępowanie!

 • Jo

  Ani złotówki z kasy miasta. Niech sobie dorabiają w wakacje .. mają czas

 • Hm

  Urlop a nie wakacje

 • Akumulator

  Jestem za mają 2 miesiące wakacji platnych, mało

 • bebok

  Sami sobie narobiliście bajzlu a przy okazji problemów niektórym rodzicom, o młodzieży nie wspominając! Teraz cwaniaczki radzcie sobie sami, może następnym razem zamiast w swej pazerności odstawiać kolejne szopki najpierw się zastanowicie czy to się opłaca.

 • GAL

  Jak się strajkuje to nie ma się prawa do wynagrodzenia. Więc z jakiej okazji moją dostać. Proste strajkujesz nie masz wypłaty.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.