Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Czy Świętochłowice jako miasto przestaną istnieć? Miasto jest w krytycznej sytuacji

 • Dodano: 2019-02-25 09:30

Podczas zwołanej dziś konferencji prasowej prezydent Świętochłowic Daniel Beger poinformował o krytycznej sytuacji finansowej miasta. Zadłużenie wynosi obecnie 102 miliony złotych, w czym niezapłacone faktury to łączna kwota ponad 20 milionów. Jeżeli stan finansów się nie poprawi, w najgorszym scenariuszu Świętochłowice jako miasto przestaną istnieć.

Świętochłowice utraciły płynność finansową - niezapłacone faktury to ponad 20 milionów złotych

Na kwotę 20,5 miliona niezapłaconych faktur składa się przede wszystkim nieuregulowane zobowiązanie względem KZK GOP, a także zapłata za remont budynku Urzędu Pracy, prolongaty ZUS-owskie i remont fontanny. Niestety, zaległości finansowe nie pomogły również miastu w uzyskaniu pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, która po przeprowadzonej kontroli podjęła trzy uchwały negatywnie oceniające projekt budżetu Świętochłowic na 2019 rok, wieloletnią prognozę finansową na lata 2019 - 2037, a także negatywnie oceniając możliwości sfinansowania deficytu budżetowego w 2019 roku.

Prezydent Daniel Beger przygotowuje program naprawczy

Podczas konferencji prasowej prezydent miasta Daniel Beger poinformował o planie naprawczym, który zostanie ze szczegółami zaprezentowany w ciągu najbliższych dwóch tygodni, jednak już teraz wskazał na kilka elementów, które mają poprawić krytyczną sytuację miasta. O godzinie 10 startuje kolejna sesja Rady Miasta, jeżeli radni nie przyjmą proponowanych zmian, wówczas RIO narzuci swoje rozwiązania.

Jak poinformował prezydent, w najgorszej sytuacji Świętochłowice przestaną być samodzielną jednostką samorządową i zostaną wcielone do jednego z miast ościennych jako dzielnica - taki los spotkał już gminę Ostrowice (zachodniopomorskie), jest to zatem realne zagrożenie.

Więcej na temat problemów miasta, konferencji prasowej Daniela Begera oraz dzisiejszej sesji Rady Miasta jeszcze dziś na Swiony.pl.

Komentarze (96)    dodaj komentarz »

 • Wioletta

  A ja myślę że silny powinny być podzielone część powinna być pod Chorzów cześć pod rude ślaska i Bytom ja tak sadze

 • :)

  Miasto na skraju bankructwa, a otwieramy kolejną szkołę podstawową w Chropaczowie. We wszystkich miastach w Polsce szkoły są raczej likwidowane.

 • Mieszkaniec

  Czego die czepiasz?Kto komu zabroni otworzyć szkołę....PRYWATNĄ?

 • mieszkanka

  Zamiast jęczeć, płakać, załamywać ręce i obwie[...] całemu światu, że miasto ma długi i grozi mu likwidacja to może by tak pan prezydent wykazał się jakąś inicjatywą, ruszył głową, ruszył cztery litery i popukał do różnych drzwi, zabiegał o różne dotacje z funduszy europejskich i innych funduszy celowych bo one same nie przyjdą, Wszyscy prezydenci miast tak robią a nie narzekają bo nie ma miasta, które by nie miało długu. Niestety pan prezydent zamiast zabiegać o środki sam powiększa dług miasta, podpisuje jakieś umowy z Politechniką Śl. na nikomu nie potrzebne opracowania, zrywa umowę z inwestorem na remont stadionu narażając miasto na duże koszty wynikające z kar za zerwanie umowy. Najnormalniej w świecie rządzi miastem pan, który nie nadaje się na to stanowisko i tyle, czyli 5 lat stagnacji i bajdurzenia bo pan prezydent nie potrafi sobie poradzić z zadaniami, które przed nim stoją.

 • Werka

  Dlaczego nie było takich zamieszań podczas kadencji byłego prezydenta, a od samego początku kadencji Daniela Begera w naszym mieście cały czas są jakieś problemy?

 • Obiektywny

  Mili Państwo zgodnie z art 304 § 1 k.p.k. ,, każdy, kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie prokuratora lub Policję…”.Więc jeśli obecny Prezydent ma taką wiedzę powinien natychmiast zgłosić ten fakt do Prokuratury (Chorzów, pl. Piastowski)Jeśli chodzi o zadłużenie, to niestety każde miasto w naszym regionie je posiada, gdyż jest to związane z wykorzystaniem środków z UE.Zainteresowanych odsyłam do lektury długoterminowych prognoz budżetowych miast ościennych, i na ich tle nie wyglądamy wcale najgorzej.A niestety przez rozdmuchanie na całą Polskę afery iż Świętochłowice znikną z mapy, raczej nowych inwestorów nie pozyskamy.Co wiąże się z brakiem wpływów z podatków i stagnacją ;(

 • Lulek

  Miły Obiektywny - cytowany przepis dotyczy "społecznego obowiązku", czyli obowiązku zwykłego Kowalskiego. Tobie zapewne chodziło o § 2 art 304 kpk - ale i w tym przypadku strzelasz gafę ... bo nie natychmiast lecz niezwłocznie (to spora różnica) należy powiadomić o przestępstwie. Tak więc jeżeli już koniecznie chcesz udzielać porad prawnych to najsmpierw sprawdź ... a choćby i w google ... o czym piszesz. -/" i na ich tle nie wyglądamy wcale najgorzej"/- Nooo, to jest argument! :-) Co do pozyskiwania (lub nie) ewentualnych inwestorów - ci poważni, zanim zainwestują (lub nie), dokładnie sprawdzają teren inwestycji ... i raczej nie kierują się doniesieniami prasowymi. Moim zdaniem nowy Prezydent prezentuje się obiecująco ... dobry gospodarz, zanim wejdzie do domu, strzepuje błoto z gumiaków i zamiata.

 • mieszkanka Katowickiej

  Bardzo słuszna uwaga. Popieram

  • mieszkanka Katowickiej
   2019-02-27 12:11
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • trasasasasa

  Tak kończą ci, którzy chcieli Polski na Górnym Śląsku.

 • hmm

  Po co Kostempski kupował drona za 16 000 zł ?? i gdzie on jest ?

 • Mmm

  wylądował w kalinie i się rozpuścił

 • niko

  NO tak 47 mln zaległości w MZBM, budowało się przez lata, a o długach szpitala to nie pamiętamy... tez budowane przez lata..kiedyś trzeba za to zapłacić..

 • Byle nie tu

  Winna jest cała Rada Miasta bo to ona zatwierdza budżet itp, starzy ludzie co trzymają się tylko stołka i kasy. Wyborco masz co chciałeś!!!

 • Ślązaczka

  A to nie jest tak, ze obecny Pan Prezydent nie potrafi rządzić miastem, nie mówiąc już o jego zastepcach? Naobiecywal, omamił, a teraz klops...więc najlepiej doprowadzić do upadlosci i włączenia NASZEGO miasta jako dzielnicy do jednego z miast ościennych? On wyjdzie z tego jako bohater bo NAS uratował a miasto przestanie istnieć..ludzie, a co na to nasi przodkowie, Ślązacy , obudzcie się, walczmy i to NASZE biedne miasto...nie będzie nam jakiś Pomorzanin zabieram tego co kochamy, gdzie nadz duch bojowy, gdzie nasza Śląska godność!!! Czy tylko w Świętochłowicach jest tak źle? Wątpię. ..

 • Ślązaczka

  Fajnie byłoby przyłączyć się do Niemiec.....

 • jacek

  tak jest to jest świętochłowicki Gang Olsena, tylko sonia kwaśny do tej wesołej trupy nie pasuje

 • Odbiorca

  W jednym masz rację Sonia nie pasuje, lepiej niech stanie za kamerą

 • kwl

  Ludziska!!!!!!!!!!JAK JA MAM KREDYT NA 30 LAT 200TYS ALE ZARABIAM 5TYS ZŁ I SPŁACAM TO MAM OGŁOSIĆ UPADŁOŚĆ???Weżcie poprawkę na to co oni podają bo niewierze ze to cala prawda jest w tym kredyt ktury jest spłacany regularnie, sa w tym tez zaległości spółek których włascicielem jest miasto np.mpgk i mpgl i sa to zaleglosci dlugoterminowe i splacane i dlatego nierozumie oco oni tak szczekają. Narazieto nic nie zrobili i szczują ludzi.aaa i jeszvcxze 1 przykład jak byłła wielka afera ze utrzymanie auta slużbowego kosztuje rocznie 20.tys. Zastanówcie sie ile was kosztuje utrzymanie auta bo mnie liczac paliwo naprawy oc myjnie ityp przynajmiej 10ty/rok a tylko jezdze do pracy.To czy służbowe niewazne jakiego prazydenta kosztuje 20tys to tak dużo??

 • leokadia

  nic nie wiesz ale pyszczysz, najpierw sie doucz a potem pisz

 • Rachmistrz

  Ale spłacasz z własnych dochodów i Twoje zadłużenie się zmniejsza. A nie kredyty na spłatę zadłużenia, potem kredyt na spłatę kredytu, potem kredyt na spłatę kredytu zaciągniętego na spłatę kredytu............ A dług rośnie zamiast zmniejszać się. Widzisz różnicę?

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.