Agregaty prądotwórcze stanowią niezastąpiony element wyposażenia przydatny w sytuacjach awaryjnych, kiedy to dostęp do zasilania elektrycznego jest utrudniony. Obok urządzeń większej mocy, stacjonarnych czy spawalniczych, można zakupić także agregaty prądotwórcze inwerterowe. Czym się charakteryzują i w jakich sytuacjach są niezastąpione?
Rodzaje agregatów prądotwórczych
Dostępnych jest wiele różnych rodzajów agregatów prądotwórczych, które możemy podzielić z uwagi na:
-
rodzaj paliwa,
-
liczbę faz,
-
sposób zabudowy,
-
mobilność,
-
rodzaj rozruchu.
Tradycyjne agregaty prądotwórcze działają na zasadzie silnika spalinowego, który napędza prądnica wytwarzająca prąd elektryczny. Tego typu urządzenia mogą być zasilane benzyną, dieslem czy gazem płynnym. Są dostępne w wielu wariantach mocy, dzięki czemu łatwo je dostosować do indywidualnych potrzeb. Potencjalną wadą może być jednak rozmiar i waga, co skutkuje ograniczoną mobilnością.
Czym jest i jak działa agregat prądotwórczy inwerterowy?
Agregaty prądotwórcze inwerterowe to odpowiedź na wyzwania związane z ograniczonym dostępem do prądu w terenie. Także tu występuje silnik spalinowy, prądnica czy szereg elementów kontrolnych i pomocniczych. Różni się za to sposób wytwarzania prądu. Przez zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych w agregatach inwerterowych jest wykorzystywana zdecydowanie mniejsza prądnica, która pomimo swojego niewielkiego rozmiaru bezproblemowo konkuruje z tradycyjnymi rozwiązaniami
Agregaty inwerterowe to sprzęty, które charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i pracują w technologii wygładzonej sinusoidy. Dzięki temu można nimi zasilać urządzenia czułe na zmianę napięcia, takie jak telefony, laptopy, telewizory czy słuchawki bezprzewodowe bluetooth.
Agregat Prądotwórczy Fogo F 3001 IS
Jaki agregat prądotwórczy inwerterowy wybrać?
Wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego inwerterowego powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Zakup urządzenia o większej mocy czy dodatkowych funkcjach może nie być uzasadniony ekonomicznie. Podczas procesu decyzyjnego warto wziąć pod uwagę:
-
moc – niezbędna jest analiza zapotrzebowania energetycznego urządzeń, które miałyby być potencjalnie nim zasilane,
-
pobór paliwa – ma wpływ na późniejsze koszty eksploatacyjne, (w przypadku agregatów inwerterowych jest on mniejszy niż u tradycyjnych urządzeń),
-
poziom hałasu – agregat prądotwórczy inwerterowy jest urządzeniem cichym, jednakże w tej grupie można znaleźć modele o różnym poziomie generowanego hałasu,
-
pojemność zbiornika na paliwo – im większy, tym dłużej będzie pracowało urządzenie,
-
dodatkowe funkcje – przykładowo czujnik niskiego poziomu paliwa, tryb eco zmniejszający obroty przy braku obciążenia,
-
producenta – wiarygodna marka to nie tylko wysoka jakość wykonania i bezpieczeństwo użytkowania, ale też serwis gwarancyjny (przykładami polecanych producentów są Fogo, Wacker Neuson czy HOLIDA).
Jeśli szukasz agregatu prądotwórczego inwerterowego, koniecznie odwiedź sklep internetowy GOTEX!
Co wybrać: agregat prądotwórczy inwerterowy czy tradycyjny?
Nowe i używane agregaty prądotwórcze inwerterowe są lżejsze i mniejsze, a przez to bardziej mobilne. Ich transport nie nastręcza trudności. Z łatwością możemy użytkować je: podczas imprez plenerowych, kempingu i podróży, na sesjach zdjęciowych w terenie czy w mobilnych studiach nagraniowych. Idealnie nadają się do zastosowań przy urządzeniach czułych na zmianę napięcia, w związku z czym można je wykorzystać w domu czy biurze. Tradycyjne agregaty zalecane są z kolei przy zasileniu urządzeń odpornych na takie skoki, a więc w fabrykach, szpitalach czy na robotach budowlanych.
Agregat prądotwórczy inwertorowy Holida WM6000ei 5,5kW