Wiadomości z Świętochłowic

D. Beger: "Pamięć o zmarłych jest ważna. Jednak jeszcze ważniejsza jest troska o żywych"

 • Dodano: 2022-04-09 12:30, aktualizacja: 2022-04-13 19:34

W niedzielę rano na terenie całego kraju zawyją systemy alarmowe. Nie ma to jednak związku z wojną w Ukrainie. Jest to "akcja w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej". Taki sposób upamiętnienia wzbudził liczne głosy krytyki. Władze Świętochłowic poinformowały, że nie uruchomią syren. Podobną decyzję podjęły m.in. Katowice, Ruda Śląska, Poznań, Łódź czy Sosnowiec. Samorządowcy swoje decyzje argumentują troską o wojennych uchodźców z Ukrainy. 

Jutro na terenie całego kraju zawyją systemy alarmowe

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał dzisiaj w mediach społecznościowych, że w niedzielę 10 kwietnia o 8:41 zawyją syreny alarmowe w całej Polsce w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej.

- Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu, chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę - napisał Mariusz Kamiński.

W komunikacie MSWiA przypomniano, że 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w Rosji zginęło 96 osób, w tym prezydent m.in. prezydent Lech Kaczyński wraz z żoną oraz wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

W Świętochłowicach nie zawyją syreny

W sieci wiele osób skrytykowało pomysł włączenia syren w tym okresie.  Ma to związek z traumą uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy aktualnie przebywają w naszym kraju.

Daniel Beger podjął decyzję, że Miasto Świętochłowice nie weźmie udziału w jutrzejszym treningu sprawności syren alarmowych. Prezydent Świętochłowic zaznaczył, że "pamięć o zmarłych jest bardzo ważna. Jednak jeszcze ważniejsza jest troska o żywych". 

- W naszym mieście przebywa kilkuset uchodźców z Ukrainy, w tym dzieci. Wycie syren w niedzielny poranek mogłoby dla wielu z nich stanowić bodziec wyzwalający traumatyczne przeżycia i przywrócić wojenne obrazy, od których uciekli. Istotne dla naszego kraju, regionu i miasta chwile z historii obchodzimy w takiej formie i w takim czasie, który umożliwia ich wspólne przeżywanie tym, którzy mają taką potrzebę. I niech tak pozostanie - napisał prezydent Świętochłowic.

Daniel Beger zaznaczył także, że test syren powinien zostać przeprowadzony w czasie, który pozwoli na skuteczne uprzedzenie zarówno osób zza wschodniej granicy, jak i mieszkańców o planowanych ćwiczeniach po to, aby zminimalizować towarzyszący nam od wielu tygodni lęk.

- Proponuję, by odbył się w dzień powszedni w godzinach południowych w terminie łatwym do zapamiętania, np. 12 kwietnia o godz. 12.00 - napisał.

Syreny w Polsce. Pomysł krytykowany

Podobną decyzję podjęły m.in. Katowice, Świętochłowice, Poznań, Łódź czy Sosnowiec. Samorządowcy swoje decyzje troską o wojennych uchodźców z Ukrainy. 

- Podjąłem decyzję, że w Katowicach nie będziemy jutro rano uruchamiać syren alarmowych. Taki niespodziewany sygnał byłby ogromną traumą dla tysięcy Ukraińców. Pamiętajmy, że w ostatnich tygodniach ukrywali się oni w swojej ojczyźnie przed bombami najeźdźców w piwnicach i schronach, a sygnał alarmowy za każdym razem przypominał im, że ich zdrowie i życie są realnie zagrożone. Także mieszkańcy Katowic, biorąc pod uwagę rosyjską inwazję, mogliby poczuć lęk i zagrożenie - poinformował prezydent Katowic Marcin Krupa. 

Podobną decyzję podjął też prezydent Sosnowca. 

- To zbyt traumatyczne dla naszych gości z Ukrainy, ale też dla Polaków żyjących w stresie od początku wojny - poinformował prezydent miasta Arkadiusz Chęciński. 

Ruda Śląska również nie weźmie udziału w jutrzejszym treningu sprawności syren alarmowych. Władze miasta tłumaczą, że decyzja ta, to nie polityczny afront, a jedynie troska o wojennych uchodźców z Ukrainy. 

- Dziś w nocy otrzymaliśmy polecenie od służb wojewody, by jutro, 10 kwietnia 2022 r. o godzinie 8:41, przeprowadzić trening sprawności syren  alarmowych. Oświadczam, że nie wykonamy tego polecenia. Obawiamy się, że uchodźcy przebywający w naszym mieście nie będą mieli świadomości, że to tylko próba syren i mogą to błędnie zinterpretować - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer

Wiceprezydent Rudy Śląskiej we swoim wpisie zauważył, że test syren może wywołać u uchodźców niepotrzebny stres. Zaznaczył też, że decyzja ta nie ma nic wspólnego z politycznymi przekonaniami. 

- W naszej ocenie może wywołać to u nich niepotrzebny stres, a przecież jeszcze nie otrząsnęli się z wojennej traumy. Takie sygnały Ukraińcy słyszeli między innymi ukryci w schronach i piwnicach, oczekując na bombardowanie. Czy rzeczywiście chcemy narażać ich na przywołanie tych wspomnień? Od jednej z osób goszczących Ukraińców usłyszałem historię, jak kobieta wpadła w panikę z powodu głośnego odgłosu przejeżdżającego tramwaju... To niepojęte jak wielki uraz psychiczny ci ludzie noszą w sobie - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer. - I jeszcze jedno. Trening syren miał umożliwić jednocześnie upamiętnienie rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Stąd taka data i godzina. Dlatego też od razu odpowiadam na mogące rodzić się pytania i zarzuty. Nasza decyzja to nie żaden polityczny afront. Wspomniane wydarzenie było ogromną tragedią dla rodzin osób, które zginęły, a także dla całego Narodu. Znałem kilkoro ze Zmarłych, stąd mam do tej katastrofy osobisty stosunek. Uważam jednak, że w tym szczególnym czasie powinniśmy ich uhonorować w inny sposób. Cześć Ich pamięci!

Jaka jest Wasza ocena tej sytuacji? Piszcie w komentarzach!

Komentarze (21)    dodaj »

 • kurde bele

  co nos ślonzokow uobchodzi tyn mist ze kongresowki

 • Janka

  Głosowaliśmy na takiego KARIEROWICZA z brakiem kompetencji, no to mamy!

 • Fińskie domki

  Beger to pozer. Zawiało od strony kałolicji obywatelskiej to trzeba robić według ich upodobań. Ach te fińskie domki, są najlepszą wizytówką prezydentury. Ponastawiaj więcej ławek i klombów z kwiatami.

 • Jaq

  Fajnie, ale powiedzcie mi, skoro Ruda nie, Świony nie, to gdzie wyły dziś rano syreny na Korei.

 • an

  no i dziwne ze jak czytam na fb to niby malo byly slyszane a na koreji okna mialam zamkniete a i tka bylo slychac glosno

 • krist

  Korei płn

 • Won ze Swion

  Ogłupieni przez TVN i totalna ANTYPOLSKA agenturę głupcy opluwają własny kraj i cieszą się z polskich niepowodzeń Rozgrywani przez Rosję i Niemcy nawet o tym nie wiedzą bo rozumek za mały Berger kasę od rządu na drogi wziął i tuczy nią MPUK a teraz zbratał się z PO licząc na drugą kadencję

 • :)

  Rząd nie ma własnych pieniędzy!! Rząd łupi samorządy, czego nie rozumiesz orzeszku?

 • jorg

  mosz recht chopie

 • gość

  wypad gorolsko onuco! rząd nie ma ŻADNYCH pieniędzy! to są nasze pieniądze a nie pisu!!!

 • dziadek K.

  kto ci powiedział że rząd nie ma własnych pieniędzy? a spółki skarbu państwa które przynoszą miliardy to czyje są?

 • gość

  spółki też nie są rządu!!! co za analfabeta ekonomiczny!!!

 • dziadek K.

  te ekonomista to czyje są spółki skarbu państwa? jeśli nie polskiego rządu?

 • RAUS

  A ty ogłupiony przez gorolsko propaganda opluwosz własny hajmat, abo żeś je gorolem - tak czy owak RAUS.

 • Ze Świon

  Pisanie pod publika, abo ktoś komuś na złość robi. Syreny ryczały jak gupie....

 • GG

  A jednak wbrew zapewnieniom Prezydenta Begera syreny zawyły

 • Gość

  A jednak zawyły :)

 • Urzednik

  Zawyły tylko w niektórych miejscach, uruchomione z poziomu wojewody.

 • gość

  rozsądnie

 • gość

  no i pisowski (tutaj bardzo dużo niecenzuralnych słów w wielu językach) oczywiście jak komuchy i ruskie onuce postawili na swoim.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również