Wiadomości z Świętochłowic

Dawny ogród jordanowski w Świętochłowicach zyska blask i nowe życie!

 • Dodano: 2023-06-09 06:00, aktualizacja: 2023-06-09 06:19

Odtworzenie przedwojennego pasażu nad stawem Magiera z miejscami siedzącymi, ciągiem pieszym i traktem schodowym. Dla entuzjastów wędkarstwa obiekt o lekkiej konstrukcji w miejscu starej rybaczówki, stanowiska dla wędkarzy. Ponadto aleje spacerowe, nowe oświetlenie, nasadzenia ozdobne, a nawet miejsce na małą gastronomię. To wszystko czekać będzie na nas w miejscu tzw. plant w centrum Świętochłowic.

Miasto podpisało umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej rewitalizacji terenu w rejonie ulic Harcerskiej i Sikorskiego – Biurem Projektowym “Aramix” z Sokołowa Podlaskiego.

Wartość projektu to prawie 245 tys. zł.

Tworząc taki projekt dla parku, interesuje nas zarówno przyroda jak i infrastruktura oraz równorzędne traktowanie obydwu tych aspektów. Rozpoczynamy od dokładnego rozpoznania wartości przyrodniczych, a tu po wstępnym rozeznaniu miejsca widzimy już ogromny potencjał. Następnie inwentaryzacja dendrologiczna i program gospodarowania istniejącym zadrzewieniem. Po dokładnym poznaniu terenu przechodzimy do tworzenia koncepcji – wymienia Iwona Kublik, architekt i właściciel biura wykonującego dokumentację, po czym dodaje – gwarantujemy pełne zaangażowanie, fachowość podyktowaną wieloletnim doświadczeniem i deklarujemy współpracę z miastem przy tworzeniu tychże planów.

Obiekt ten będzie alternatywą dla kultowej “Skałki”, gdzie czas wolny spędza wielu mieszkańców Świętochłowic, a nawet miast ościennych.

Mieszkańcy potrzebują terenu do spędzania wolnego czasu. Idziemy za ciosem, bo mając w mieście już przepiękny teren zielony, jakim jest park „ Skałka”, za dwa miesiące odbędzie się oficjalne otwarcie ośrodka rekreacji, który powstaje przy stawie Kalina w dzielnicy Zgoda. Park jordanowski po rewitalizacji będzie kolejnym miejscem na mapie Świętochłowic, które posłuży społeczności lokalnej jako wyjątkowa strefa relaksu. – mówi Prezydent Miasta Świętochłowice, Daniel Beger.

Niegdyś wspominane planty były prawdziwym ogrodem jordanowskim – z piękną roślinnością, a nawet zwierzętami.

Park powstał ok. 1935 r. Opiekowało się nim Towarzystwo Zacisze, stąd nazwa stawu znajdującego się na terenie tzw. plant. Druga funkcjonująca nazwa zbiornika – Magiera – pochodzi zaś od nazwiska osoby, która sprawowała pieczę nad tym miejscem, wynajmując kajaki i łódki. Nad stawem funkcjonowało kiedyś kąpielisko, wokół którego prowadziły aleje i ścieżki spacerowe. Na terenie parku powstał również budynek rekreacji, który obecnie pełni rolę Młodzieżowego Domu Kultury. Główne punkty zabudowy parku wciąż istnieją, rolą miasta będzie przywrócenie ich dawnych funkcji i utworzenie przy wykorzystaniu nowoczesnej  technologii m.in. elementów małej architektury. – wylicza Beata Grzelec-Spetruk, Naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach, która koordynuje projekt. – Wierzę, że możliwe jest przywrócenie temu terenowi jego dawnej świetności. – uzupełnia Pani Naczelnik.

Sporządzenie całej dokumentacji projektowej musi zakończyć się do 30 listopada 2023 roku. Później miasto będzie mogło przystąpić do realizacji inwestycji. W związku z pozyskiwaniem środków na to działanie z funduszy unijnych, magistrat chce, aby projekt umożliwiał realizację etapową zadania – w pierwszej kolejności miałaby się ziścić rewitalizacja terenu pomiędzy budynkiem Młodzieżowego Domu Kultury a stawem Magiera. II etap to rewitalizacja terenu wokół stawu Magiera (inaczej zwanym Zacisze) wraz z otoczeniem przy kapliczce. W kolejnym etapie mogłaby zostać przeprowadzona rewitalizacja i zagospodarowanie terenu wokół sąsiadującego stawu Matylda. Jak zapowiada urząd, działania rewitalizacyjne będą konsultowane ze środowiskami silnie związanymi z tym miejscem – m.in. wędkarzami czy rowerzystami.

Komentarze (20)    dodaj »

 • Hanus

  Fajnie będzie kaj iść na spacer i kija umoczyć. Dobry prezydent zazdrości nam go cała Polska i pół uni europejskiej łącznie z naszymi braćmi Ukraińcami. I wszystko w temacie

 • wstyd

  Wielbiciele PSICH KUP będą mieli pole do popisu .Ten teren mimo ,że w pobliżu jest przedszkole stało się WYCHODKIEM dla psów .Księżniczki z psami wyprowadzają tam swoje pupilki ale jak na księżniczki przystało sprzątać nie raczą Oczywiście straż miejska nie raczy wypełniać PODSTAWOWYCH obowiązków i nie dyscyplinuje psiarzy

 • déjà vu

  smieszna suma te 245 tys.za to nawet porzadnego auta sie nie kupi a oni na wielka skale chca rewitalizowac haha

 • jeszcze parę miesięcy

  Cuda,cuda ogłaszają ciekawe że akurat w tym czasie jest tyle nagle obietnic i robót drogowych. Odpowiedz jest oczywista, wybory już tuż, tuż, Kalina też została dobrze zaplanowana by otwarcie było przed wyborami ale czy mieszkańcy dadzą się kolejny raz nabrać?

 • Świętochłowicki jabol

  Super! Będą udogodnienia dla lumpów z Centrum w spożywaniu taniego piwa! Tylko nie zapomnijcie wybudować punkty widokowe na pobliskie ruiny zamieszkane przez odwiecznych mieszkańców - patoli. Mam nawet propozycję marketingową co do nazwy: Bachmut II. Frekwencja gości z całej Polski gwarantowana!!

 • dziadek K.

  napij sie jabola to ci przejdzie

 • zabrzanin

  Cały Śląsk zazdrości Świętochłowicom takiego prezydenta. Gratulacje.

 • ślonsko mara

  tyś taki zabrzanin-zaburzanin

 • Mariola

  Wymyślając historię Plant i stawu Magiera, władcy Świon powinni zapoznać się z wspomnieniami mieszkańców pamiętającym początki tego miejsca, których śmieszy patetyczny ton informacji o dawnej wspaniałości tego miejsca. Jeżeli dojdzie do utopienia wspomnianej kasy w wyimaginowany projekt, to myślę że tych kilku wędkarzy zasiadających na brzegu Magiery zagłosuje na ponownym wyborem zasiadających w magistracie.

 • Amiga

  Najpierw trzeba było zniszczyć żeby teraz rewitalizować. Czy w Jordanie będzie też basen bo był. Czy będzie na Magerze przystań kajakowa?

 • baczny obserwator

  Idą wybory to trzeba znów naobiecywać gruszek na wierzbie a nóż się uda kolejny raz omotać wyborców!

 • miejscowa

  Fajnie bardzo dobrze...

 • Amiga

  Najpierw trzeba było zniszczyć. Teraz z wielką pompą będziecie rewitalizować. Czy w Jordanie odbudowany zostanie basenik, który tam kiedyś był ? A przystań kajakowa?

 • Troska

  Park w PIOŚNIKACH dewastowany wieczorami przez PATOLOGIĘ a policja i straż miejska śpią wiec co bedzie się działo na Magierze ?

 • miejscowa

  Czy w ŚW-CACH mieszka sama patologia

 • niestety

  Może i nie sama ale rozrost PATOLOGICZNYCH dzielnic poraża , socjal DEGENERUJE i tworzy całe gromady patologii

 • Robertt

  Po co takie wyniosłe artykuły o zamówieniu projektu na rewitalizację czegoś. Dla PR?Ludzi interesują nie zamiary a konkretne prace.Jak już dojdziecie tak daleko od zamiaru do czynu to wtedy ogłaszajcie fanfary.

 • Mateusz

  Najpierw projekt i konsultacje a potem realizacja. Słyszałeś o tym?

 • śpikol

  hej Mateusz znowu ci się nochal wydłużył

 • Mieszkaniec

  Super !!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również