Wiadomości z Świętochłowic

Debata „Mam marzenia – nie uzależnienia” w Centrum Kultury Śląskiej

  • Dodano: 2024-05-27 07:45, aktualizacja: 2024-05-27 07:59

Za nami debata „Mam marzenia – nie uzależnienia”. Wydarzenie odbyło się w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Inauguracji debaty dokonał Komendant Miejski Policji w Świętochłowicach inspektor Jacek Nowak, który przywitał zgromadzonych gości. Wśród prelegentów byli przedstawiciele świętochłowickiej komendy, placówki opiekuńczo-wychowawczej, chorzowskiego sanepidu, uczestnicy programu anonimowych alkoholików oraz ratownicy medyczni.

Uzależnienia tematem przewodnim

Spotkanie było skierowanie przede wszystkim dla uczniów, gdzie prelegenci omawiali wszelkie uzależnienia, w tym alkoholizm i narkomanię, stanowiące poważny problem, który staje się coraz bardziej powszechny i dosięga coraz to młodsze osoby. Młode pokolenie jest przyszłością naszego narodu, dlatego już od najmłodszych lat należy objąć młodzież "parasolem ochronnym", który będzie chronić przed uzależnieniem od używek. Aby zapobiec wzrostowi powyższych uzależnień wśród małoletnich, policjanci Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach podejmują szereg działań profilaktycznych, promujących zdrowy styl życia oraz rozwijających umiejętności radzenia sobie z presją rówieśniczą.

Gospodarz debaty inspektor Jacek Nowak - Komendant Miejski Policji w Świętochłowicach, po przywitaniu gości i prelegentów rozpoczął debatę. Nadkomisarz Krzysztof Kulik przybliżył specyfikę pracy dzielnicowych oraz aplikacji Moja Komenda, natomiast podkomisarz Grzegorz Densław przybliżył funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą których mieszkańcy mają możliwość wskazywania zagrożeń występujących w ich najbliższym otoczeniu.

W zorganizowanym przez mundurowych przedsięwzięciu uczestniczyli przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Chorzowie, Centrum Opiekuńczo - Wychowawczego "Nadzieja" oraz uczestnicy Wspólnoty Anonimowych Alkoholików "Grupa AA Możesz" z Chorzowa, którzy chętnie dzielili się z młodzieżą swoim doświadczeniem.

Pies Dante i pokaz pierwszej pomocy

Podczas spotkania, na uczestników czekały dwie niespodzianki - jedną z nich był pokaz umiejętności specjalnie wyszkolonego psa Danta wraz ze swoim przewodnikiem starszym sierżantem Straży Granicznej Moniką Gomulec.
Drugą niespodzianką była symulowana interwencja policjantów wobec agresywnego i znajdującego się pod wpływem narkotyków napastnika, który po obezwładnieniu doznał utraty przytomności, a następnie nagłego zatrzymania krążenia.

Świętochłowiccy mundurowi, którzy w swoim zakresie posiadają przeszkolenie kwalifikowanej pierwszej pomocy, przy wsparciu medyków z Harcerskiego Klubu Ratowniczego z Tarnowskich Góry zaprezentowali i omówili procedurę postępowania przy zaistnienia takiego zdarzenia.

Na sam koniec debaty rozpoczęła się dyskusja z uczestnikami przedsięwzięcia. Na zadawane pytania, chętnie odpowiadali policjanci poszczególnych pionów oraz zaproszeni prelegenci.

Debata „Mam marzenia – nie uzależnienia” w Centrum Kultury Śląskiej

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: KMP Świętochłowice / fot. KMP Świętochłowice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również