Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Domki Fińskie nie zostaną zburzone!

 • Dodano: 2018-12-05 10:00, aktualizacja: 2018-12-06 12:59

Domki Fińskie nie zostaną zburzone, a mieszkańcy nie zostaną wykwaterowani! Taką informację za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał dzisiaj prezydent Daniel Beger.

- Zapewniałem na długo przed kampanią, że będę bronił tzw. domków fińskich przed wyburzeniem. Teraz, mając realny wpływ na decyzje w mieście, mogę ogłosić, że dotrzymuję obietnic. Już wkrótce zorganizujemy dedykowane spotkanie w temacie dalszej przyszłości domków – napisał na swojej stronie Daniel Beger.

Przypomnijmy od wiosny tamtego roku, niepewny był los pięciu domków fińskich przy ulicy Chorzowskiej, które miały zostać wyburzone z powodu złego stanu technicznego. W każdym z pięciu domków o powierzchni około 120 m2 znajdują się trzy lokale. Obecnie kilka mieszkań stoi pustych, większość jest jednak zadbana i po remontach. W ramach rekompensaty mieszkańcom proponowano trzyletnie zwolnienie z czynszu oraz pomoc przy większych remontach w nowych lokalach. Żadna z rodzin jednak nie zdecydowała się na opuszczenie domu. Teraz mogą już być spokojni.

Decyzją nowych władz miasta, osiedle domków fińskich przy ul. Chorzowskiej zostanie zachowane, a mieszkańcy osiedla nie zostaną wykwaterowani. W najbliższych dniach mają oni otrzymać pisma z MPGL o wycofaniu zamiaru wykwaterowań. Planowany jest również remont wszystkich budynków. Teren nie zostanie sprzedany deweloperowi.

Podobna decyzja została wydana dla budynków znajdujących się przy ul. Góra Hugona. Tam również mieszkańcy otrzymywali wezwania do wykwaterowań i zamiany mieszkań, z uwagi na zainteresowanie terenem jednego z deweloperów. Mieszkańcy także tych budynków nie będą musieli opuszczać swoich mieszkań.

Komentarze (68)    dodaj komentarz »

 • hanus

  Te domy to ruina i trzeba mieć dobrze zryty beret by mówić o remoncie tych tz domów. Do wyburzenia i koniec

 • Anka z zaścianka

  Poprzedni prezes MPGL puścił w miasto fake newsa, iż lokatorzy domków fińskich nie płacą czynszów i zrobiono z nich patoli i cwaniaków. Nie powiedział jednak, że kilka mieszkań od około 10 -12 lat jest niezamieszkałych za które nikt nie płaci. Nikt nie mówi głośno, że domki nie zostały zburzone 30 lat temu bo trzeba było zapewnić mieszkania dla mieszkańców Zabrza i okolic. Dla autochtonów zabrakło 15 mieszkań (1 klatka w budynku 4 piętrowym osiedla na wzgórzu), nikt nie powie głośno, iż 15 rodzinom głosujących w wyborach nie warto było remontów przeprowadzać (to tylko mniej więcej 20 kart w urnach). To, że dziś są to rudery to wina kolejnych prezesów MPGL i radnych, którzy grzeją ławki na sali sesyjnej od 28 lat (kto na nich jeszcze głosował nie mogę pojąć). Cytując klasyka "wszyscy wszystko wiedzieli' i nikt z tym nic nie robił. Nikt się nie dowie, że mieszkańcy na ile ich było stać sami malowali klatki, wymieniali żarówki, sprzątali. A co do kosztów utrzymania to też żaden profit, czynsz około 400 zł x 12 miesięcy tj. 4800,- + ok.3 tony węgla x 800 tj. 2400 razem 7200 + drewno, wychodzi około 8000 tysięcy rocznie podzielić przez 12 miesięcy daje 660 zł kosztów utrzymania lokalu, plus popiół i wiecznie ubabrane ręce. Do tego rozjeżdżone podwórko dzięki otwartej ulicy Zubrzyckiego w jednym kierunku.

 • Tj

  Potrzebował bym 60m2 za 1zl.Jest juz lista?

 • szczfaniak

  To nie płać czynszu a będziesz miał nawet z 0 zł.

 • Mieszkaniec

  Wielu z was przeciwnych tej decyzji to wyborcy Bergera ktory nie ukrywał tej inicjatywy z tymi domkami.Wiec dlaczego sie oburzacie i nie zgadzacie? Popatrzcie w lustro.

 • hajer

  Pan Nowy Prezydent obiecał wyremontować nie tylko te domki.Ciekawe co z zalegającymi za czynsz.Paranoja jakaś.Cóż .Czego się nie zrobi dla poparcia.

 • Wspólnotowiec

  Skoro wielu tak zależy na tym aby te "finy" nadal stały tam gdzie stały to wyjście jest iście salomonowe.Miasto sprzedaję dotychczasowym mieszkańcom ich mieszkania za przysłowiową złotówkę a mieszkańcy powołują Wspólnotę Mieszkaniową (jeżeli mieszkań jest do 7 to tzw. "małą" ) i dotychczasowi mieszkańcy a potem właściciele mieszkań mają pełne pole do popisu aby "finy" zachować. Wtedy właściciele mieszkań - tak zgodni aby "finy" zachować - będą o tym decydować. A co oznaczą pojęcie "mała Wspólnota Mieszkaniowa" ? - zalecam przeczytać w Ustawie o Własności Lokali.

 • zorientowany

  Proponuję zaprzestać tych pomysłów z kapelusza. Od tego nie jest forum na portalu ale władze miasta. A jak się komuś nie podoba to jego sprawa.

 • Wspólnotowiec

  Miło było z tymi "pomysłami z kapelusza" wtedy pretendenta a teraz Prezydenta.

 • W temacie

  W małej wspólnocie to środki na remont będą zbierać aż do śmierci chyba że podniosą sobie fundusz remontowy na 1000 zł miesięcznie. To za jakieś dziesięć lat coś tam zrobią. Można jeszcze zaciągnąć kredyt ale wtedy powodzenia życzę przy tej ilości lokali.

 • Wspólnotowiec

  No i to chciałem im uświadomić. Nic za darno. Płacić tak jak i płacę

 • Wspólnotowiec

  Skoro wielu tak zależy na tym aby te "finy" nadal stały tam gdzie stały to wyjście jest iście salomonowe.Miasto sprzedaję dotychczasowym mieszkańcom ich mieszkania za przysłowiową złotówkę a mieszkańcy powołują Wspólnotę Mieszkaniową (jeżeli mieszkań jest do 7 to tzw. "małą" ) i dotychczasowi mieszkańcy a potem właściciele mieszkań mają pełne pole do popisu aby "finy" zachować. Wtedy właściciele mieszkań - tak zgodni aby "finy" zachować - będą o tym decydować. A co oznaczą pojęcie "mała Wspólnota Mieszkaniowa" ? - zalecam przeczytać w Ustawie o Własności Lokali.

 • Realista

  Tymczasowe drewniane domki przewidziane na 20-30 lat, stają już prawie... 100 lat. To powinna być odpowiedź co z nimi zrobić.

 • SW

  Podobno większa część mieszkańców tych domów ma zaległości w czynszu. Jako mieszkaniec Świętochłowic nie zgadzam się na żadne prace remontowe dopóki zaległości nie będą uregulowane!!(dotyczy wszystkich lokali w naszym mieście)

 • Edzio

  Czlowiekowi nie dogodzisz, wyburzą źle, wyremontują źle, nie pasuje, przeprowadz sie na wieś !

 • Jo

  Ty mozesz jedynie baranka z przytupem w ścianę.

 • Mieszkaniec domków fińskich

  Bzdury kto to Ci powiedział

  • Mieszkaniec domków fińskich
   2018-12-06 09:59
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • krist

  masakra te rudery zwane fińskimi domkami mieli już dawno zburzyć po co na siłę to utrzymywać ?

 • Ech

  Są gorsze budynki w Świętochłowicach, niektóre popękane aż strach w nich mieszkać. Fińskie domki nie są technicznie takie złe

 • urodzony w świonach

  Narazie idzie dobrze Rudemu!!!Zostawi stare budy ,których remont kosztuje krocie,,,brawo....w imię sentymentu może zacząć odbudowę starych chlewików i latryn na placach ,bo to też sentymentalne i ktos w takich klimatach sie urodził?!Teraz ,żeby sprzedać nowe auto na gwarancji w okresie największej straty,trzeba mieć inteligencję pantofelka, a i tak na fińskie nie starczy.Ale nie swoim majątkiem łatwo rozporządzać!!!!!!Narazie decyzje PANA Begera na poziomie przedszkola, i to grupy maluchów.Narazie populizm populizm i nic poza tym.

  • urodzony w świonach
   2018-12-05 19:51
  • Ocena:
  • odpowiedz

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.