Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Dopalacze kradną życie. Prelekcja w świętochłowickim Zespole Edukacji Wspomagającej

  • Dodano: 2019-11-21 09:15

W świętochłowickim Zespole Edukacji Wspomagającej odbyła się prelekcja dla młodzieży na temat problematyki „uzależnień” w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie trzech klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy

Mundurowa miejscowej komendy, zajmująca się na co dzień profilaktyką społeczną opowiadała młodzieży jak szkodliwe i niebezpieczne jest zażywanie środków psychoaktywnych.

W Zespole Edukacji Wspomagającej w Świętochłowicach uczniowie trzech klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy mieli szansę poznać bliżej tematykę problematyki zażywania środków psychoaktywnych. Głównym tematem spotkania były „uzależnienia” w myśl kampanii MSWiA „Narkotyki i dopalacze zabijają” Poruszona została również problematyka negatywnych konsekwencji ich zażywania. Podczas wykładu wyemitowano spot promujący kampanię, którego celem jest przekazanie słuchaczom jak szkodliwe i niebezpieczne są środki psychoaktywne. Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w spotkaniu. Wszyscy chętnie wzięli udział w ćwiczeniach z wykorzystaniem alko i narko-gogli, które imitują świat widziany oczami osoby po zażyciu narkotyków/dopalaczy lub alkoholu. Na koniec uczniom wręczono broszury informacyjne z hasłem kampanii „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”.

Dopalacze to substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu, sprzedawane w postaci tabletek, proszków, mieszanin ziół, w postaci suszu, kadzidełek, naklejek tzw. „tatuaży”, opakowane w kolorowe, atrakcyjnie wyglądające papierki, nadające im „niewinny” wygląd. Niebezpieczeństwo zażywania tzw. dopalaczy wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Rodzicu/opiekunie pamiętaj!!! Zwracaj uwagę na to, co robią Twoje dzieci!!!

Dopalacze zażywane są zazwyczaj przez dzieci/młodzież pozostawioną samą sobie, bez opieki i nadzoru, nieznajdującą wspólnego języka zrozumienia z rodzicami/opiekunami. Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, nauka asertywności poprzez budowanie wartości dziecka, życzliwość, akceptacja, codzienny kontakt i poświęcony czas na rozmowy o problemach i zainteresowaniach sprawami dziecka – zdecydowanie pomogą uchronić je przed kontaktem z dopalaczami, które mogą stwarzać zagrożenie dla jego życia i zdrowia.
Dlatego też rodzice i opiekunowie powinni poświęcać więcej czasu i uwagi swoim dzieciom, rozmawiać o ich problemach dając poczucie wsparcia i zrozumienia, co może ustrzec je przed niebezpiecznym „eksperymentowaniem” z dopalaczami, wielokrotnie kończącym się tragicznie.

Gdzie szukać pomocy:

  • 800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
  • 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
  • 800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
  • 800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.