Wiadomości z Świętochłowic

Drogówka podsumowała działania "Zebra"

  • Dodano: 2022-04-05 07:30, aktualizacja: 2022-04-05 09:19

Na terenie Świętochłowic policjanci Ruchu Drogowego przeprowadzili działania „Zebra”. Ich głównym celem było ograniczenie niebezpiecznych zdarzeń na drogach i przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń. W ręce drogówki wpadło m.in. dwóch kierujących, którzy zignorowali pierwszeństwo pieszych oraz pirat drogowy, który wyprzedził inny pojazd na pasach.

Policyjne działania "Zebra"

Pod koniec minionego tygodnia na terenie Świętochłowic policjanci z miejscowej drogówki przeprowadzili działania o nazwie „Zebra”. Ich głównym celem była poprawa bezpieczeństwa przede wszystkim niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim oraz egzekwowanie stosowania się uczestników ruchu do przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy.

Policjanci szczególną uwagę zwracali na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy sami piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Zwracali także uwagę na rowerzystów oraz ich stan trzeźwości. Nadzorem objęto rejon największych skrzyżowań, które są szczególnie niebezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego w tym te, na których najczęściej dochodziło do zdarzeń drogowych. Ponadto na skrzyżowaniu ulicy Bytomskiej i Sikorskiego wykorzystano monitoring miejski.

W trakcie działań w ręce stróżów prawa wpadło między innymi trzech nieodpowiedzialnych kierujących. Dwóch z nich nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu na pasach, dlatego policjanci ukarali ich mandatem w wysokości 1500 złotych. Z kolei wobec trzeciego skierowano wniosek o ukaranie do sądu, bowiem dopuścił się wyprzedzania innego pojazdu na oznakowanym przyjściu. O wymiarze jego kary zadecyduje wkrótce sąd. W dwóch przypadkach policjanci ukarali mandatem karnym pieszych, którzy przechodzili przez jednię w miejscu niedozwolonym.

Nowy taryfikator mandatów

Zgodnie z nowym taryfikatorem, który obowiązuje od początku 2022 roku, wykroczenia kierujących w rejonach przejść dla pieszych są surowo karane i należy liczyć się z grzywną minimum 1500 złotych.
Wyprzedzanie oraz omijanie na pasach lub w bezpośrednim ich pobliżu to jedne z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drogach. To właśnie na przejściu dla pieszych niechroniony uczestnik ruchu drogowego, czyli pieszy powinien czuć się bezpiecznie. Kierujący samochodem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, zbliżając się do przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa osobom, który się na nim znajdują.

Policjanci przypominają, że bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym mamy my sami. Dlatego warto pamiętać o obowiązujących zasadach szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania do pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że pieszy i rowerzysta podczas zderzenia z pojazdem są najbardziej zagrożeni. Dbajmy o własne bezpieczeństwo i poruszajmy się zgodnie z przepisami.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Apel do policji

    a na Metalowców wieczorem wyścigi aut w tym ciężarowych .Wyprzedzanie na ciągłej i na pasach bo kierowcy wiedzą ,ze policji po 21 brak i można szaleć .Tam nikt nie jedzie prawidłowo

  • gość

    czwarty artykuł w ciągu dwóch tygodni na ten sam temat.... o co chodzi?

  • Zajączek

    O jajco ! Święta idą

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również