Wiadomości z Świętochłowic

Drogówka przypomina o obowiązujących zasadach wakacyjnych kontroli autokarów

 • Dodano: 2021-06-29 06:00, aktualizacja: 2021-06-29 06:07

Zaledwie kilka dni zostało do ostatniego szkolnego dzwonka. Zbliżający się okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu pojazdów przewożących zorganizowane grupy na wycieczki, obozy i kolonie. Dlatego też mundurowi ze świętochłowickiej komendy będą zwracać szczególną uwagę na kontrolę autokarów i kierowców wiozących dzieci i dorosłych na letni wypoczynek.

Przypominamy o obowiązujących zasadach kontroli autokarów w naszym mieście

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w ciągu letniego wypoczynku jest jednym z priorytetów dla świętochłowickich policjantów. Dlatego istotnym elementem troski o bezpieczeństwo są wakacyjne kontrole autokarów, wiozących zorganizowane grupy osób na taki wypoczynek. W czasie kontroli stróże prawa będą sprawdzać przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach informuje organizatorów, przewoźników i uczestników wycieczek autokarowych dla dzieci, że policyjne kontrole autokarów w naszym mieście odbywają się na:

parkingu przy budynku tutejszej komendy - ulica Wojska Polskiego 16 c.

Zgłoszenia dotyczące przeprowadzenia kontroli przez policjantów należy kierować z kilkudniowym wyprzedzeniem (min. 3-dniowym) w formie pisemnej lub telefonicznej pod numerem:

47 85 44 290 (sekretariat Wydziału Ruchu Drogowego KMP Świętochłowice, w godzinach 8.00 – 15.00),

47 85 44 255 (Oficer Dyżurny KMP Świętochłowice).

W trakcie zgłoszenia podać należy:

 • datę i godzinę wyjazdu,
 • miejsce kontroli (wyjazdu) autokaru,
 • liczbę autokarów.

Aby nie dublować wielokrotnie zgłoszeń o kontroli, uprasza się zgłaszających do wydelegowania osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli. Wzór pisemnego zgłoszenia można pobrać z dolnej części strony.

Wskazany termin pozwala racjonalnie zaplanować kontrole, w celu usprawnienia przeprowadzanych czynności przez mundurowych w dniach, w których zgłoszono kilka kontroli autobusów. Organizator powinien przeznaczyć na kontrolę autokaru około jednej godziny przed planowaną godziną odjazdu. Przeprowadza się również kontrolę z pasażerami, lecz wówczas należy pamiętać, że w przypadku ujawnienia złego stanu technicznego autobusu i zatrzymania dowodu rejestracyjnego, dalsza jazda przeważnie jest niemożliwa, co nie nastraja pozytywnie już siedzących na swoich miejscach i czekających na wyjazd pasażerów. Przewoźnik lub organizator w tej sytuacji organizuje podstawienie kolejnego autobusu, którego kontrolę można ustalić już telefonicznie z Oficerem Dyżurnym KMP w Świętochłowicach lub bezpośrednio z policjantami dokonującymi pierwszej kontroli.

Ponadto, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę bezpiecznyautobus.gov.pl, która pozwala każdemu sprawdzić zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej, za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej możemy dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:

 • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
 • ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,
 • jaka jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe,
 • nie figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.

WSZYSTKIM KIEROWCOM ŻYCZYMY SZEROKIEJ I BEZPIECZNEJ DROGI.

Komentarze (1)    dodaj »

 • tak ino pytom

  Jak co roku jest możliwość również zgłaszania do WITD (szczegóły na ich stronie internetowej).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.