W piątek rano mundurowi ze świętochłowickiej drogówki zatrzymali 48-letniego mieszkańca Chorzowa, który kierował motorowerem, mając w organizmie ponad promil alkoholu, a także przewoził pasażera, który również był pod jego wpływem. Dodatkowo pojazd, którym się poruszał, nie posiadał badań technicznych oraz obowiązkowego ubezpieczenia OC. Chorzowianin za swoje czyny odpowie przed sądem.
Zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy w Świętochłowicach
Policjanci ze świętochłowickiej drogówki zatrzymali 48-letniego mieszkańca Chorzowa, który wykazał się kompletną nieodpowiedzialnością. Mężczyzna kierował motorowerem, mając ponad promil alkoholu w organizmie a pojazd, którym się poruszał, nie posiadał ważnych badań technicznych oraz obowiązkowego ubezpieczenia.
To nie był jednak koniec jego kłopotów. Okazało się, że pasażer podróżujący z miłośnikiem jednośladów również znajdował się pod wpływem alkoholu.
Mandat i punkty karne za jazdę pod wpływem
Mundurowi ukarali kierującego za to wykroczenie mandatem karnym w wysokości 500 złotych oraz nałożyli 10 punktów karnych. Dodatkowo za brak badań technicznych zatrzymali dowód rejestracyjny motoroweru. Co więcej, w związku z brakiem polisy OC, kierujący poniesie odpowiedzialność finansową nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Chorzowianin za jazdę w stanie nietrzeźwości będzie odpowiadać przed sądem.
48-latka i jego pasażera było skrajnie nieodpowiedzialne i stanowiło poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Jazda pod wpływem alkoholu znacząco zwiększa ryzyko wypadków drogowych, które mogą mieć tragiczne skutki zarówno dla kierowców, jak i innych uczestników ruchu.
Bezpieczeństwo na drodze a nietrzeźwi uczestnicy ruchu
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może być wykroczeniem lub przestępstwem, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. O wykroczeniu mówimy, kiedy w organizmie znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Jest to stan po użyciu alkoholu, a kierujący podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. W przypadku przestępstwa stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, wtedy kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości i podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. W obu przypadkach orzeka się sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków.
Z surowymi konsekwencjami musi się liczyć również kierujący rowerem, motorowerem lub motocyklem, który przewozi pasażera w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem grozi za to mandat karny w wysokości 500 złotych i 10 punktów karnych. Wyjątek stanowi przewożenie pasażera w wózku bocznym.