Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Działania SMOG na świętochłowickich drogach - podsumowanie

 • Dodano: 2019-04-12 08:45, aktualizacja: 2019-04-12 09:02

Świętochłowiccy policjanci przeprowadzili działania "smog", których celem było zwrócenie uwagi na prawidłowy stan techniczny pojazdów i nadmierną emisję spalin do atmosfery.

Akcja prowadzona była od godziny 6.00 do godziny 22:00. W tym czasie policjanci prowadzili działania ukierunkowane na wyeliminowanie z ruchu niesprawnych technicznie pojazdów, a w szczególności tych, które charakteryzują się nadmierną emisją spalin do atmosfery.

Mundurowi skontrolowali 46 pojazdów oraz zatrzymali 7 dowodów rejestracyjnych

W działaniach wzięło udział 10 policjantów świętochłowickiej drogówki. Stróże prawa skontrolowali 46 pojazdów, zatrzymali 7 dowodów rejestracyjnych oraz obsłużyli dwa zdarzenia drogowe.

Przypominamy

Art. 66. ust. 1, pkt 3) Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2013 r. nr 32 poz. 951).

§ 9. 1. Pojazd powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby:

1) w spalinach pojazdu z silnikiem o zapłonie iskrowym zawartość tlenku węgla (CO), węglowodorów (CH) i współczynnik nadmiaru powietrza λ (lambda) nie przekraczały wartości podanych w tabeli „Poziomy emisji zanieczyszczeń gazowych i współczynnika nadmiaru powietrza λ”, stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia, z tym że:

a) dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy do dnia 31 grudnia 1996 r., wyposażonego w silnik o pojemności skokowej poniżej 700 cm3, dopuszcza się wartości określone w kolumnie 5 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia;

b) dla pojazdu, dla którego w świadectwie homologacji potwierdzono wartości wyższe, stanowiące dla tego pojazdu kryterium oceny, wartości podanych w kolumnach 6, 7, 8, 9, 10 i 11 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia nie stosuje się;

c) wymagania dotyczące współczynnika nadmiaru powietrza λ (lambda) stosuje się do pojazdu wyposażonego w odpowiednią sondę.

2) zadymienie spalin pojazdu z silnikiem o zapłonie samoczynnym, mierzone przy swobodnym przyspieszaniu silnika w zakresie od prędkości obrotowej biegu jałowego do maksymalnej prędkości obrotowej, wyrażone w postaci współczynnika pochłaniania światła, nie przekraczało: 2,5 m-1, a w odniesieniu do silnika z turbodoładowaniem 3,0 m-1, a w przypadku pojazdów wyprodukowanych po dniu 30 czerwca 2008 r. nie przekraczało 1,5 m-1.

Art. 132. ust. 1. pkt 1) c) Ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku, policjant nie może zezwolić na używanie pojazdu przez kierującego.

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • siwuszka

  fajna akcja, pożyteczna z pewnością. Dodać do tego skuteczną walkę z węglem i starymi kopciuchami i za kilka lat może pożegnamy się ze smogiem na dobre. Ale zamiast tylko gadać zaczęłam zmiany od siebie - wymieniłam z męzem starego kopciucha z piwnicy na nowoczesny kompaktowy kocioł od Kostrzewy (https://kostrzewa.com.pl/produkty/twin-bio-luxury-compact-ne) z certyfikatem ecodesign. Nie musze latać jak starego nie ma co chwilę do tych lochów z pająkami i dorzucać do pieca :D

 • 73r

  Nie wiem jak to jest że w latach 80 wróble były czarne i śnieg w zimie biały był jak spadł na drugi dzień było widać na nim pełno sadzy wszyscy byli zdrowi jak zachorowałem to mama poszła z mną do lekarza przepisał biseptol i było po sprawie a teraz zakłady pozamykane wróble wyglądają jak kanarki powietrze pewnie jest czystsze a ciągle słyszę wszędzie o smogu a pokolenie z teraźniejszego okresu najlepiej chodziłoby w maskach przeciwgazowych i ciągle chodziło do lekarza badać się na alergię i szczepiło się przeciw grypie .

 • michu

  Całe szczęście na hybrydy nie zwracają uwagi, rav4 w hybrydzie mam już 2 rok jeszcze żadnej kontroli nie miałem jeżeli chodzi o spalanie

 • Krysia

  No co ty nie powiesz. ...

 • michu

  tak właśnie powiem, dlatego nie rozumiem dlaczego ludzie negują hybrydy, jak moim zdaniem to idelany napęd na te czasy, aby auta mieściły się w normie spalin.

 • zebi

  Może przyniesie to jakieś pozytywne skutki i uświadomi co niektórych :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.