Wiadomości z Świętochłowic

Dzielnicowi sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych w trosce o ich los

  • Dodano: 2020-11-13 06:30, aktualizacja: 2020-11-13 06:46

Niskie temperatury, szczególnie nocą dają się we znaki osobom potrzebującym, a w szczególności niemającym schronienia.

Los takich osób nie jest obojętny świętochłowickim mundurowym, dlatego codziennie sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych i oferują im pomoc. Policjanci sprawdzają ich przygotowanie do trudnych warunków i niskich temperatur oraz przekazują im informacje m.in. o miejscach, gdzie mogą się ogrzać. Apelują przy tym do wszystkich mieszkańców, aby powiadamiali służby o każdej osobie, która mogłaby potrzebować pomocy w zbliżającym się trudnym okresie.

Świętochłowiccy dzielnicowi jeszcze przed zimą sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Mimo dodatniej temperatury w ciągu dnia, wieczorem i nocą jest już coraz zimniej. Taka sytuacja może szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu osób narażonych na wychłodzenia organizmu. Wielu z nich pomimo świadomości zagrożenia wychłodzenia organizmu z powodu niskich temperatur, nie zmienia w tym okresie trybu życia i deklaruje wyraźną chęć pozostania w swoich prowizorycznych domach. Policjanci sprawdzają pustostany, ogródki działkowe, przystanki i klatki schodowe oraz wszystkie te miejsca, o których wiedzą, że mogą tam schronić się osoby potrzebujące.

Wszystko po to, by zapobiec wychłodzeniu takich osób

Podczas prowadzonych kontroli, stróże prawa informują ich o tym, z jakich form pomocy mogą skorzystać m.in. gdzie są wydawane ciepłe posiłki, a także przypominają o możliwości skorzystania z ogrzewalni, gdzie osoby samotne i bez dachu nad głową mogą odpocząć, przespać się i wykąpać.

Ponadto mundurowi, realizując założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas”, współpracują ze społeczeństwem, dzięki czemu zdobywają informacje o osobach samotnych, narażonych na wychłodzenia organizmu i zamarznięcia. Pomocna jest im w tym zakresie także Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie obszary przebywania osób bezdomnych wskazywane są anonimowo na mapę. Mając rozpoznanie w terenie sprawdzają uzyskane informacje. Aby zapewnić schronienie, odwożą osoby potrzebujące schronienie do noclegowni czy do izby wytrzeźwień w przypadku ich stanu nietrzeźwości, chociaż czasami dzieje się to wbrew woli samych zainteresowanych, ale w tym przypadku ratowanie życia i zdrowia jest dla policjantów sprawą nadrzędną.

Apelujemy o czujność i zainteresowanie się osobami, które ze względu na stan nietrzeźwości, stan zdrowia czy też wiek nie mogą o siebie zadbać, czy też nie mają schronienia. Nasze zainteresowanie powinny wzbudzić osoby śpiące na ławkach w parkach czy przystankach autobusowych, zwłaszcza gdy robi się zimno i zapada zmierzch.

Pamiętaj, że jeden Twój telefon może uratować czyjeś życie. Wystarczy zadzwonić na nr alarmowy 112.

Komentarze (1)    dodaj »

  • jorg

    bezdomnym i leniom siedzącym na ławkach dać miotły niech ulice zamiatają liści pełno mieli by co robić

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również