Wiadomości z Świętochłowic

Dzisiaj obchodzimy 102. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego

  • Dodano: 2023-05-02 09:00, aktualizacja: 2023-05-02 10:41

W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie. Dzisiaj obchodzimy 102. rocznicę tego wydarzenia. 

Plebiscyt na Górnym Śląsku

Głosowanie odbyło się 20 marca 1921 roku i było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach tej ziemi. Górnoślązacy mieli możliwość zadecydowania o przynależności państwowej tego regionu. Jak istotna była to kwestia, świadczy fakt, że w plebiscycie wzięło udział 97,5% uprawnionych do głosowania (w tym dniu na Śląsk przybyło ich około 190 tys.).

Za Polską opowiedziało się 479 365 uczestników głosowania, co stanowiło 40,4% uprawnionych. Za Niemcami oddano 707 393 głosy, co ukazywało preferencje 59,5% uczestników. Głosów nieważnych było 3990, stanowiło to 0,3% wyborców.

Wynik głosowania, zgodnie z postanowieniem traktatu wersalskiego, stanowił jeden z elementów pomocnych przy podejmowaniu decyzji o przebiegu granicy między Polską a Niemcami, zostawiając ostateczną decyzję w rękach mocarstw zwycięskich.

Korfanty: Zwycięstwo za wszelką cenę

Przez wynik głosowania Komisja Międzysojusznicza nie potrafiła dojść do porozumienia w sprawie podziału terenu plebiscytowego. Zaproponowano przyłączenie do Polski jedynie powiatów rybnickiego i pszczyńskiego, omijając ważne tereny przemysłowe. Skłoniło to Wojciecha Korfantego do obmyślenia własnego rozwiązania. Zaproponował wyznaczenie granicy przebiegającej od południa wzdłuż biegu rzeki Odry, a potem do Olesna. Brak poparcia komisji skłonił Korfantego do podjęcia decyzji o wywołaniu powstania.

– Zwycięstwo osiągniemy za wszelką cenę i nie ma takiego mocarza na świecie, który by mógł nas okuć ponownie w kajdany germańskie – pisał w odezwie do rodaków Wojciech Korfanty. 

Trzecie Powstanie Śląskie było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku

Powstanie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, walki trwały dwa miesiące do 5 lipca. Zakończyło się podjęciem decyzji o korzystnym dla Polaków podziale Górnego Śląska. Polska dostała 29 procent obszaru plebiscytowego i 46 procent ludności. Powstanie trwało dwa miesiące i składało się z czterech etapów. 

Strona polska podpisała rozejm już 11 czerwca, a niemiecka dopiero 25 czerwca. Obie strony zaczęły ewakuację swych sił. W III Powstaniu Śląskim wzięło udział około 60 tys. Polaków. Straty walczących stron szacuje się łącznie na prawie 4 tys. zabitych. 

W wyniku tego zrywu Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Ruda Śląska, Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

Z obszaru plebiscytowego Niemcy otrzymali 7794 km2, czyli 71% terytorium, oraz 1116,5 tys. mieszkańców, natomiast Polska 3214 km2, czyli 29% terytorium, oraz 996,5 tys. mieszkańców.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Hanys

    "Za wszelką cenę": to dlatego Korfanty jeździł do Warszawy - po wskazówki, jak później polscy komuniści jeździli do Moskwy. "Cooo!? Hanysy chcą do Niemiec!? A w d..ę, mamy tylko kartofle w kraju, potrzebujemy śląskich kopalń i hut! Poślijcie po Wojtka, powiemy mu, co robić. Tylko zanim wejdzie do Belwederu, niech się okąpie z obornika. A po wszystkim wymyśli się coś, żeby go zamknąć xd"

  • gość

    to było takie powstanie jak w donbasie w 2014. żołnierze wojska polskiego przebrani w cywilne ubrania w obozie sosnowieckim zaatakowali francuską bronią kraj bez armii i spwodowali, że przeciętny hanys stracił 65%wartości majątku. a potem zdziwienie , że blisko dwie dekady późnie polska stała się celem rewanżu i to rewanżu przez wielkie R!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również