Wiadomości z Świętochłowic

Dzisiaj obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Na cmentarzach zapłonęło tysiące zniczy

  • Dodano: 2022-11-01 10:00

Dzisiaj obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. 1 listopada tłumnie odwiedzamy groby swoich bliskich. Na cmentarzach zapłonęło tysiące zniczy.

Dzień Wszystkich Świętych to w tradycji chrześcijańskiej uroczystość ku czci tych zmarłych, którzy dostąpili chwały zbawienia. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.

Uroczystość Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych to jedno z najpopularniejszych świąt w Polsce. Ponad 90% Polaków odwiedza na początku listopada groby swoich bliskich. Kwiaty i znicze pojawiają się też na mogiłach osób zasłużonych. Dla katolików to ważne święto nakazane, mające ten sam status, co Trzech Króli albo Boże Ciało. Wierni mają obowiązek uczestnictwa w mszy świętej. Nie mają tego obowiązku w Zaduszki, choć w praktyce wielu katolików również tego dnia odwiedza cmentarze i kościoły.

1 listopada kościół wspomina nie tylko osoby uznane za święte, ale i te, które swoim życiem dawały świadectwo wiary i miłości bliźnich. Uroczystość wywodzi się z tradycji oddawania czci męczennikom, o których nie wspomina kanon mszy świętej. Początkowo ich święto obchodzone było 1 maja, na pamiątkę poświęcenia przez papieża Bonifacego IV w 610 r.świątyni pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Dopiero od 731 r. zgodnie z wolą papieża Grzegorza III, dniem pamięci o tych, którzy oddali życie za wiarę stał się 1 listopada. Grzegorz IV w 837 r. zdecydował, że w tym dniu Kościół wspominać będzie nie tylko męczenników, ale wszystkich swoich świętych.

Wszystkich Świętych obchodzą katolicy, luteranie, ewangelicy reformowani anglikanie, metodyści i inni protestanci.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Hanus

    Chciałbym zaświecić jednemu panu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również