Wiadomości z Świętochłowic

Edukacyjne place zabaw i debata oksfordzka. Świętochłowicki RAŚ ma ambitne plany na 2020 r

 • Dodano: 2020-01-14 15:15, aktualizacja: 2020-01-14 16:39

Świętochłowickie koło Ruchu Autonomii Śląska ma ambitne plany na rok 2020 – edukacyjne place zabaw na terenie szkół podstawowych, debata oksfordzka na temat ślonskiej godki, a także kolejne Place Śląskie, to tylko część pomysłów, które lokalny RAŚ chce zrealizować.

Świętochłowicki RAŚ chce działać razem z mieszkańcami – powstaną kolejne Śląskie Place

W Świętochłowicach powstały już trzy Place Śląskie - dwa na Lipinach, przy ul. Mickiewicza oraz przy ul. Świdra, a także na terenie Szkoły Podstawowej nr 17, gdzie przy montażu charakterystycznych, żółto-niebieskich mebli pomagali także uczniowie ósmych klas. Jednak członkowie tutejszego koła zapewniają, że takich miejsc powstanie zdecydowanie więcej, bo pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem lokalnej społeczności, a kolejne osoby deklarują, że chciałyby, aby podobne miejsce powstało również w ich najbliższej okolicy.

Zmontowane z palet, pomalowane w regionalne barwy siedziska i stoliki nie wyczerpują jednak pomysłów i ambicji świętochłowickiego RAŚ-u.

Edukacyjne place zabaw, debata oksfordzka, specjalne wybiegi dla psów – pomysłów nie brakuje

Jednym z projektów jest utworzenie specjalnych, edukacyjnych placów zabaw.

Głównym celem projektu jest edukacja regionalna przez zabawę, ale także kreatywne zagospodarowanie wolnych przestrzeni na terenie szkół. Dyrekcja sześciu świętochłowickich podstawówek wyraziła zainteresowanie – to szkoły z Chropaczowa, Lipin i Piaśnik. Konsultujemy temat również z Wydziałem Edukacji w Urzędzie Miasta. Czekamy jeszcze na odpowiedź w tej sprawie na piśmie – mówi przewodniczący Kamil Jarząbek.

Według projektu w szkołach miałyby powstać specjalne strefy, w których pojawiłyby się gry edukacyjne, prezentacje graficzne herbów i flag z regionu, informacje o regionalnych strojach ludowych, a także słownik gwary śląskiej.

Rozpoczęliśmy też przygotowania do zorganizowania debaty oksfordzkiej, której tematem przewodnim będzie nadanie ślonskiej godce statusu języka regionalnego. Do udziału w dyskusji chcemy zaprosić nie tylko naukowców, ale także przedstawicieli świata polityki i mediów. Na razie jeszcze nie ujawniamy szczegółów, ale kilka osób wyraziło już zainteresowanie – mówi Kamil Jarząbek, przewodniczący świętochłowickiego koła RAŚ.

Zarówno debata oksfordzka jak i edukacyjne place zabaw RAŚ chce zrealizować z miejskim Wydziałem Edukacji.

To nie wszystko. W zaprezentowanych projektach znalazły się także specjalne wybiegi dla psów w samym centrum miasta, które miałyby być tworzone wespół z miastem i mieszkańcami - w tym przypadku koło RAŚ będzie się starało o uruchomienie konsultacji społecznych. Ponadto w różnych miejscach mają pojawić się charakterystyczne pojemniki na nakrętki, z napisem „Wciep frop”.

Liczymy, że miasto przychyli się do naszych propozycji. Przy okazji akcji „kawa z prezydentem” przedstawiłem nasze projekty prezydentowi miasta Danielowi Begerowi, który wówczas wyraził zainteresowanie – podsumowuje Kamil Jarząbek.

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • Mieszkaniec

  Brawo panowie, przynajmniej macie plany i je realizujecie bo u innych to tylko puste słowa przed wyborami.

 • Robertt

  Zaś ten RAŚ. Palety wam się skończyły? To kiedy ta ałtonomija?

 • Kiedyś było lepiej

  Tak się zastanawiam, czemu tak Ci przeszkadza to że oni coś przynajmniej robią i to z mieszkańcami a nie siedzą i narzekają?

  • Kiedyś było lepiej
   2020-01-15 22:38
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Baczny obserwator

  Boroki nie slonzoki. Świerk to prawdziwy ruch slązaków. Pra?

 • ??

  Haha

 • Obserwator obserwatora ;)

  Ślązaków może I ja ale co do hanysow to bych sie już zastanawioł ;)

  • Obserwator obserwatora ;)
   2020-01-15 22:36
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • jorg

  wielkie ślonzoki co po ślonsku godać niy umiom !!!

 • Jorg 2

  Noo ja bo ino po tym można określać ludzi ;) brawo!

 • oliwia

  debata oksfordzka? to ci Panowie ze zdjęcia będą debatować?

 • Mieszkaniec

  Czytanie ze zrozumieniem?

 • Pyrsk

  Debata oksfordzka? Tych Panów na zdjęciu? Hmm . Ciekawy projekt. Tylko Begera brak jako swoistej kropki nad „i”

 • Robo

  Panie jarzabek, jak Pan gadasz z begerem to ja nie będę gadać z Panem...

 • KJ

  Ja rozmawiam z każdym ;) nie będę jeszcze bardziej dzielił miasta. Mamy plany i chcemy je realizować. Tym bardziej że są to projekty, które zakładają ich realizację dla mieszkańców z mieszkańcami, nikogo do niczego nie zmuszam i nikomu nie karze wybierać ;) zamiast się dzielić powinniśmy działać razem. A jeżeli nie chce Pan ze mną rozmawiać to ja pana argument rozumiem, jest mi przykro ale postaram się za tem pokazać, że jestem dla ludzi. Niezależnie od tego jakie barwy ich reprezentują.

 • elwer

  I piwoleja Jacka. K.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.