Wiadomości z Świętochłowic

Elektryczne Rowery Metropolitalne będą służyć w pracy świętochłowickim urzędnikom

 • Dodano: 2020-02-28 12:15, aktualizacja: 2020-02-28 13:18

Elektryczne Rowery Metropolitalne będą służyć w pracy świętochłowickim urzędnikom. Dzięki projektowi Metropolii GZM "Rowerem lub na kole" pracownicy Urzędu Miasta oraz Straży Miejskiej zamiast w teren jeździć samochodem, przesiądą się na jednoślad!

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wydała 2 mln zł na zakup 230 elektrycznych rowerów. Mają one służyć nie tylko urzędnikom, ale też strażnikom miejskim oraz policjantom z 41 miast i gmin wchodzących w skład Metropolii. Inwestycja ma być promocją zrównoważonej mobilności miejskiej i zdrowego trybu życia.

– Popularyzowanie rowerów jako równorzędnego środka transportu stanowi jeden z elementów naszych działań strategicznych do 2022 roku. Chcemy w ten sposób promować zrównoważoną mobilność miejską oraz zdrowe nawyki – mówiła Karolina Wadowska, członek zarządu GZM.

Dostawy zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszych ponad 40 rowerów przyjechało do Metropolii na przełomie lipca i sierpnia ubiegłego roku. Po jednym rowerze przekazano do wszystkich miast i gmin członkowskich, a kilka pozostało do dyspozycji pracowników Urzędu Metropolitalnego. Kolejne rowery zostały dostarczone przez wykonawcę właśnie teraz. Najwięcej jednośladów trafiło do Katowic (11 sztuk), natomiast po 10 trafiło do Bytomia, Gliwic, Zabrza i Sosnowca. Do Świętochłowic wczoraj trafiło 7 rowerów.

Rowery elektryczne w ramach programu "Rowerem lub na kole" będą do dyspozycji urzędników i służb mundurowych przez cały czas. Dodatkowo przez najbliższe trzy lata za ich serwisowanie będzie odpowiedzialna firma, która wygrała przetarg.

Alternatywa dla samochodu?

Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy jest przekonany, że jeśli ktoś choć raz spróbuje jazdy na rowerze elektrycznym, to chętnie będzie do niego wracał. 

Sam korzystam z roweru elektrycznego i od tego czasu, gdy myślę o rowerze w kontekście komunikacyjnym, czyli chcąc np. dojechać z domu do pracy, to jest on moim pierwszym wyborem. Warto pamiętać, że wspomaganie nie zwalnia tutaj użytkownika z pedałowania, ale dzięki jego zainstalowaniu, wysiłek jest znacznie mniejszy. Można byłoby go porównać do nieco szybszego marszu, a więc odbywanie podróży służbowych w stroju oficjalnym na takim rowerze jest tutaj jak najbardziej możliwe – mówi Dworak.

Wylicza również, że pokonanie pieszo 1 km zajmuje nam średnio ok. 15 min, rowerem bez wspomagania ok. 4 min. Czas ten ulega jeszcze większemu skróceniu, gdy jedziemy na rowerze elektrycznym.

Program "Rowerem lub na kole", to nie jedyne działanie Metropolii w zakresie polityki rowerowej

Wśród nich znalazło się m.in. opracowanie "Standardów i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej”. Celem tego dokumentu jest ujednolicenie standardów, jakie powinny spełniać drogi rowerowe w Metropolii. Chodzi tu m.in. o szerokość jezdni czy rodzaj stosowanej nawierzchni. W czerwcu 2019 roku dokument ten został wpisany w wojewódzki plan rozwoju infrastruktury rowerowej i oficjalnie przyjęty przez Zarząd Województwa Śląskiego.

W 2018 roku opracowane zostało również "Studium tras rowerowych”, w którym zaprezentowano „rowerowy układ krwionośny” Metropolii, czyli propozycję przebiegu ponad 1500 km dróg rowerowych.

Warto również wspomnieć, że Metropolia planuje uruchomić wypożyczalnię rowerów miejskich, której celem jest poszerzenie oferty transportowej i poprawa mobilności jej mieszkańców. W programie działań strategicznych do roku 2022, na uruchomienie programu pilotażowego Roweru Metropolitalnego przewidziano 23 mln złotych.

Google NewsSubskrybuj Swiony.pl z Google News

Komentarze (27)    dodaj »

 • Hanys

  Niema co komentować.Na wiosna bydom szukać rowerów jak drona po Kostemskim .Boły i nima.

 • Mis

  Wytłumaczcie mi do prezydenta kraju spotyka się w koszuli a na odebranie rowerów w krawacie?

 • H.

  Mis tłumaczę ,to taka mentalność małorolnych,na wsi rower zawsze był ważniejszy od sołtysa.

 • lokator

  Przekażcie z połowę tych zabawek do Miejskiej Patologii Gminnych Lokali może w końcu zainteresują się tym za co człowiek płaci! Bo kasę brać to i owszem, natomiast wywiązywać się z swoich obowiązków to już nie.

 • szprycha

  Jak słyszę ekologia to mnie śmiech ogarnia! Wszystko od du...y strony! Zamiast zadbać o podłączenie budynków ogrzewanych węglem do C.O to te cepy będą wozić się rowerkami elektrycznymi i przy okazji wdychać pył i inne szkodliwe związki z kominów.Du...ni ekolodzy tylko że to wszystko pic na wodę,wywalone niepotrzebnie pieniądze w błoto,można było te pieniądze faktycznie zainwestować w walkę z niską emisją a tak znowu widać jakie miernoty podejmują takie decyzje i marnują nasze pieniądze na zakup zabawek dla urzędasów.

 • K polip

  1000% trafiony komentarz. Projekt podłączenia budynków do sieci został zatrzymany bo miasto nie ma środków na współrealizacje projektu z tauronem- podobno szukają możliwości pozyskania środków z innych źródeł, (chyba szukają tak żeby nie znaleźć, po co kolejny problem na głowie). A te rowerki za 2 mln w urzędach będą tylko tylko bezużytecznym problemem dla pracowników- w godzinach pracy się pracuje,chyba że będą dojeżdżać do petentów, a kto będzie dojeżdżał na spotkania na 25 kg rowerze i taszczył go ze sobą żeby do nie ukradli

 • Jon elektron

  Kto będzie płacił za serwis tych rowerów i ubezpieczenie,bo chyba są ubezpieczone na wypadek kradzieży.Mistrzowie ekologi. Widzę że ta metropolia to kolejny twór do trwonienia naszej kasy na [...]y! Można było te pieniądze przeznaczyć na rozwiązanie problemów z utylizacją śmieci,ale po co jak można podnieść opłaty i po problemie kasa na następne zabawki będzie jak znalazł.K...a melexy jeszcze zakupcie to będziecie mogli wozić po cztery zady jednorazowo a i ukraść go będzie trudniej bo kto to kupi.

 • Tj

  Wątpię żeby jakiś urzędnik w czasie pracy jeździł rowerem z własnej nieprzymuszonej woli.

 • mieszkaniec

  Na sesji bańka spekulacyjna o nazwie stowarzyszenie przyjazne Świętochłowice pękła, jak guma w badkach.

 • długi

  No to wykrakał, że to będzie rok przestępczy, przyjaźni popisali się w tym zakresie.

 • pff

  Szarzy obywatele z tego co słyszałem bardzo chętnie korzystali z rowerów miejskich, które zlikwidowano. A teraz taki news. Świony to jeden wielki cyrk, tylko tak jakoś bardziej smutno niż śmieszno.

 • zefel

  Według mnie bardziej wskazane byłyby tradycyjne rowery. Raz że bardziej ekologiczne a dwa zdrowsze dla użytkowników.

 • mieszkaniec

  Jo tyż chca takie koło, kaj idzie dostać?

 • Rex

  Czy Beger to tylko prezydent (serce boli) , czy także urzędnik, jeżeli to drugie to rower się należy,auto może zostać pod blokiem (trochę szkoda kilometrówki ale jak pisze UM "dla zdrowia i czystych Sw-c" chyba to poświęci).Szefuncio na prawie wszystkich oficjalnych imprezach , np cięcie szarfy do lodówki ,uroczysta zapowiedź ocieplenia ruder tzw. fińskich domków itp.... ,bywa w parze z jednym ze swych vice i tu jest problem ,który jedzie na rurce ,który na siodełku (chyba wg funkcji).Tu apel do Metropoli GZM,proszę przydzielić jeden TANDEM ELEKTRYCZNY dla najważniejszych urzędników SW-C..Można by jeszcze pomyśleć o hulajnogach dla S.Miejskiej, ale to temat na następną sesję rady miasta.

 • Dzierzgoń'SKY

  Temat nie na następną sesję a na następną kadencję Słońca Magistratu

 • Jo

  A tak po polsku?

 • Tj

  Fajny sarkazm w pewnym sensie nie jest powód do śmiechu bo właśnie ciekawe czy Beger chociaż na pokaż wejdzie na ten rower wzorem Biedronia czy normalnie będzie korzystać chociażby w wiosenne/letnie pogodne dni czy raczej z g_a nie zejdzie jakim są naliczane km kia sportage.

 • mieszkaniec

  Tu mu zrobili wręcz szach mat, jak jest taki oszczędny to zamiast kilometrówek, ma co chciał czyli rower.

 • Tj

  Tu ma pole do popisu aby się wykazać, zdobyć punkty i zarazem pochwalić jaki jest zaje...i w tym temacie Eco pod publikę oczywiście na FB wkleić foto jak w czasie pracy udał się służbowo na kole to tam to tu, chociażby do coś,mzbn itp.Ciekawie jestem czy jest na tyłe inteligentny

 • Mariola

  Nie ma już ważniejszych potrzeb by wydawać ciężko wydarte na Metropolię pieniądze?

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również