Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Ferie 2019 w Świętochłowicach. Oto 7 propozycji na zimową przerwę w mieście

 • Dodano: 2019-02-08 15:00, aktualizacja: 2019-02-13 07:16

Ferie 2019 w Świętochłowicach: 7 instytucji miejskich przygotowało niemalże 90 rozmaitych zajęć odbywających się w ciągu dwóch tygodni. Program jest imponujący! Młodzi świętochłowiczanie nie będą mogli narzekać na nudę podczas tegorocznych ferii zimowych, które rozpoczynają się już 11 lutego i trwają do 24 lutego. Miasto przygotowało dla nich moc atrakcji. W programie przewidziano m.in. zajęcia muzyczne, plastyczne, czy sportowe. Dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego. Oto program:

 1. Centrum Kultury Śląskiej
 2. Muzeum Powstań Śląskich
 3. Młodzieżowym Domu Kultury
 4. Miejska Biblioteka Publiczna
 5. Ośrodek Pomocy Społecznej
 6. Ognisko Pracy Pozaszkolnej
 7. OSIR Skałka

1. Centrum Kultury Śląskiej

Ferie w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach upływać będą pod znakiem interdyscyplinarnej wędrówki przez świat nauki i sztuki. W programie ujęto też kilka wycieczek.

 • W poniedziałek, 11 lutego, o godz. 9.00 mali świętochłowiczanie zobaczą spektakl "O krzykliwym Skrzaciku i Magicznej księdze" (CKŚ Zgoda). Po jego zakończeniu przewidziano czas na zabawy z aktorami Teatru Moralitet. Dzień później w CKŚ Lipiny odbędą się zajęcia plastyczne, których tematem będzie właśnie rodzina skrzatów. W czwartek, 14 lutego, zaplanowano wycieczkę do Centralnego Muzeum Pożarnictwa Mysłowice, a w piątek mali poszukiwacze wiedzy wezmą udział w zajęciach z robotyki oraz przeprowadzą eksperymenty chemiczne w Fabryce Naukowców (CKŚ Zgoda).
 • Drugi tydzień ferii zostanie zainaugurowany 18 lutego spektaklem teatralnym. Tym razem mali teatromani zobaczą "Komputerowego Czarodzieja", a po przedstawieniu będą mieli okazję pobawić się z aktorami Teatru Moralitet (CKŚ Lipiny). Na wtorek, 19 lutego, zaplanowano zabawy z teleskopem i sterowanie łazikiem marsjańskim (CKŚ Zgoda). Trzeci dzień przysporzy świętochłowiczanom wiele emocji, ponieważ odwiedzą Papugarnię Carmen w Katowicach. Zwieńczeniem tegorocznych ferii będzie wielki bal przebierańców, który odbędzie się w czwartek, 21 lutego o godz. 9 w CKŚ Lipiny.

2. Muzeum Powstań Śląskich

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach mieszczące się w zabytkowym gmachu, wybudowanym w 1907 roku według projektu Emila i Georga Zillmannów, podczas ferii otwiera swe podwoje nie tylko dla miłośników historii.

 • W poniedziałek, 11 lutego, odbędą się tutaj warsztaty filmowe "Śladami Soli ziemi czarnej", podczas których uczestnicy poznają historię związaną z kultowym śląskim filmem, stanowiącym pierwszą część tzw. "Tryptyku Śląskiego" Kazimierza Kutza. Przypomnijmy, że zdjęcia do filmu kręcono m.in. na nieistniejącej już Kolonii Marcina "Martinschacht" w Świętochłowicach.
 • Drugiego dnia (12 lutego) ferii dzieci wezmą udział w warsztatach teatru cieni "Gyszynk dla Powstańca". Natomiast 14 lutego, kiedy obchodzone są walentynki, także i warsztatowicze poczują tę wyjątkową atmosferę biorąc udział w warsztatach plastycznych "Dziubka dej moja roztomiła”.
 • Drugi tydzień ferii z Muzeum Powstań Śląskich (18 lutego) rozpocznie się od zajęć prowadzonych przez edukatorów  Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, którzy przybliżą dzieciom obrzędy i zwyczaje występujące na Górnym Śląsku. Kolejnego dnia na świętochłowiczan czekać będą gry planszowe, natomiast 21 lutego zaplanowano zajęcia plastyczne, których motywem przewodnim będą śląskie zwyczaje, tradycje i stroje. Udział we wszystkich zajęciach jest płatny, a ich koszt to 5 zł. Obowiązują wcześniejsze zapisy (tel. 32-2452 388 lub mail: biuro@mpsl.pl).

3. Młodzieżowy Dom Kultury

Ferie w Młodzieżowym Domu Kultury to głównie zajęcia plastyczne, wokalne oraz muzyczno-ruchowe, a także teatralne. Odbywać się będą od 11 do 21 lutego, w godzinach 10 - 13.35. Zgłoszenia uczestnictwa przyjmowane są w sekretariacie MDK. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona. Wszystkie zajęcia dzielone są na dwie grupy: młodszą - od lat 5 do ukończenia 4 klasy szkoły podstawowej, oraz starszą rekrutującą się spośród uczniów szkół podstawowych po ukończeniu 4 klasy oraz młodzieży szkół ponadpodstawowych.

4. Miejska Biblioteka Publiczna

Mówi się, że książka to najlepszy przyjaciel człowieka. Stwierdzenie to postarają się udowodnić pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świętochłowicach, którzy zapraszają dzieci i młodzież na organizowane przez siebie zajęcia.

 • W filii nr 1 (ul. Chorzowska 37) na 11 lutego zaplanowano rozmaite łamigłówki, quizy, zagadki oraz projekcję filmową "Kot w butach. Uwięziony w baśni". We wtorek, 12 lutego, odbędą się zajęcia szachowe oraz Turniej Gier Planszowych. Z kolei dzień później zaplanowano zajęcia literacko-plastyczne oraz projekcję filmową "Dzieciak rządzi znowu w grze”. Walentynki w MBP upłyną pod znakiem zajęć szachowych oraz kolejnego Turnieju Gier Planszowych, a 15 lutego poza projekcją filmową "I Ty możesz zostać bohaterem”, dzieci wezmą też udział w zajęciach plastyczno-literackich "Kim jest ilustrator?”.
 • Drugi tydzień ferii zainaugurują prezentacje teatralne, zabawy animacyjno-ruchowe "Jestem bohaterem swojej bajki", które odbędą się 18 lutego. Z kolei na 19 lutego zaplanowano zajęcia szachowe i Turniej Gier Planszowych. W środę, 20 lutego, uczestnicy warsztatów stworzą maski i kostiumy karnawałowe oraz obejrzą bajkę "Mój brat niedźwiedź”. W czwartek, 21 lutego, odbędą się ponownie zajęcia szachowe oraz Turniej Gier Planszowych. Ukoronowaniem dwóch tygodni zabaw będzie "Parada bajkowych bohaterów”, czyli bal karnawałowy, który rozpocznie się 22 lutego o godz. 16.30.
 • Filia nr 2 (ul. Łagiewnicka 55) organizuje zajęcia plastyczne 12 i 14 lutego o godz. 10, a 19 lutego – zimowy quiz wiedzy.
 • Z kolei filia nr 4 (ul. R. Dmowskiego 21/23) postawiła na zajęcia literackie, które odbędą się 11 i 18 lutego, zajęcia plastyczne (13 lutego), a 20 lutego zaplanowano "Zimową zgaduj-zgadulę”. Wszystkie aktywności rozpoczynają się punktualnie o godz. 11.00
 • Filia nr 5 (pl. Krauzego 1) włączy się w organizację zimowych atrakcji dla najmłodszych w drugim tygodniu ferii. Na 18 lutego zaplanowano zajęcia plastyczne, 20 lutego – krzyżówki i rebusy, a na 22 lutego - zajęcia literacko – plastyczne. Wszystkie warsztaty startują o godzinie 11.00.
 • Filia nr 6 (ul. Chorzowska 73) 12 i 14 lutego o godz. 10.00 oraz 18 i 20 lutego o godz. 12.00 zaprosi małych świętochłowiczan do świata gier, zabaw i rozmaitych łamigłówek.

5. Ośrodek Pomocy Społecznej

Podczas ferii zimowych 2019 Sekcja Organizowania Społeczności Lokalnej organizuje akcję "Wyciągamy dzieci z bramy". W programie przewidziano zajęcia sportowe, plastyczne, muzyczne, filmowy, a nawet karaoke. Odbywać się będą wyłącznie w środy i piątki od godziny 14.00 do godz. 16.00. Natomiast młodzież może skorzystać z zajęć realizowanych w ramach Klubu Okejka od wtorku do piątku od godz. 17.00 do 20.00, a także w soboty od godz. 11.00 do godz. 14.00.

6. Ognisko Pracy Pozaszkolnej

Tradycyjnie w organizację zimowego wypoczynku włączyło się także Ognisko Pracy Twórczej. Tutaj zajęcia odbywają się od 11 do 15 lutego, w godzinach od 10.00 do 13.00. Pierwszego dnia zaplanowano gry i zabawy na świeżym powietrzu, drugiego dnia zajęcia plastyczne, natomiast trzeciego – zajęcia komputerowe. Młodych rudzian czeka także wycieczka na lodowisko, a cykl warsztatów zwieńczy piątkowa projekcja "Filmów, które warto obejrzeć”.

Co jeszcze czeka nas podczas ferii?

7. OSIR Skałka

 • Przypominamy także, że w czasie ferii lodowisko OSiR Skałka czynne będzie od godz.10.00 do godz. 20.00 (z pewnymi wyjątkami).
 • W pawilonie Ośrodka Fitness Club i Sauna czynne od poniedziałku do piątku w godz.11.00 – 21.00, a w soboty w godz.10.00 - 15.00.
 • Kąpielisko Miejskie w Świętochłowicach czynne od poniedziałku do soboty w godz. 6.00 - 21.45, a w niedziele w godz. 8.00 – 19.45                                         
 • Siłownia przy Kąpielisku Miejskim czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 21.00.
 • Pawilon wielofunkcyjny na kąpielisku OSiR "Skałka” z siłownią i boiskami do squasha otwarty od poniedziałku do soboty w godz.10.00 – 22.00 oraz w niedziele w godz. 8.00 – 20.00.
 • 15 lutego o godz. 9.00 odbędzie się Otwarty Turniej Piłki Nożnej LIPINY CUP ( Dom Sportu)
  22 lutego o godz. 16.00 na Lodowisku OSiR Skałka zaplanowaną zabawę karnawałową dla dzieci i młodzieży na lodzie

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

 • Tala

  Super rozpiska

 • Mieszkaniec

  1)Czy aby początek spektakli juz o godz.:9:00 to nie za wcześnie?6) wszystko fajnie tylko dlaczego tak 'DROGO", sam bym z chęcią korzystal ale nie przy takiej polityce cenowej jak chociazby squash-cena za wejscie osobno cena za rakiete i piłeczkę NO WAY :DA ośrodek swieci pustkami,doaczego?Dwa co by się stało aby mieszkaniec Świętochłowic miał zniżkę?(i nie myślę tu o 5% )Zamiast czerpać korzyści łyżeczka to odnoszę wrażenie że włodarze chca chochla a i zwyczajne maja to w du...

 • dawid szubrawiec

  to wina delfina

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.