Wiadomości z Świętochłowic

Fiasko rozmów z rządem. Strajk nauczycieli może ulec zaostrzeniu

 • Dodano: 2019-04-09 18:00, aktualizacja: 2019-04-09 19:20

W Polsce strajkuje 74,2 proc. szkół. Jutro rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, a dziś o godzinie 15.00 zaplanowano rozmowy przedstawicieli rządu z nauczycielami w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog. Niestety, nie udało się zawrzeć porozumienia. Dodatkowo, pojawiły się także informacje o zaostrzeniu strajku, a nawet o okupacji szkół.


Rozmowy przedstawicieli rządu z nauczycielami zakończyły się fiaskiem. Rząd ponownie zaproponował porozumienie, które wcześniej zostało podpisane z Solidarnością. Nie może zatem dziwić, że ZNP odrzucił tę propozycję.


- Jesteśmy gotowi do dalszych rozmów i szukania kompromisów – deklaruje wicepremier Beata Szydło.


Podkreśliła także, że oferta podpisania porozumienia ze stroną rządową jest aktualna.

 
- Apelowaliśmy, żeby na czas egzaminów strajk zawiesić lub złagodzić jego formę – dodała Szydło. 


Zaznaczyła także, że propozycja przedstawiona dziś związkowcom kwotowo nie różniła się od poprzednich.

 
- Jesteśmy w trakcie realizacji budżetu. Nie możemy doprowadzić do tego, żeby system finansów państwa był zagrożony. Musimy prowadzić odpowiedzialną politykę budżetową, dlatego proponujemy rozmowy o przyszłości – dodała Szydło. 


Argumenty te nie przemawiają do związkowców.


- Nie przyjmujemy do wiadomości faktu, że jesteśmy w trakcie realizacji budżetu – ripostuje przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.


Podkreślił, że strona rządowa nie wykazała woli zawarcia porozumienia. Broniarz zaznaczył, że dokładnie 3 miesiące temu rozpoczęli procedury sporu zbiorowego, po to aby naprawić to, co jest złe i to, co zostało zepsute. 


- 4 marca związki zawodowe ogłosiły datę strajku, który dziś realizujemy. Rząd przez 3 tygodnie nie odniósł się do propozycji debaty – mówił Broniarz. - Jeżeli strona rządowa dzisiaj chciała z nami rozmawiać, to byliśmy przekonani, że pojawią się propozycje, które będzą korespondowały z tymi, o których mówią związki zawodowe – dodaje.


W związku z powyższym podtrzymano decyzję o kontynuacji strajku.


- Spotkanie było stratą czasu. Rząd nie przedłożył żadnej nowej propozycji. Podtrzymał niedzielne porozumienie zawarte z NSZZ Solidarność, jako propozycję do rozmów z nami, mimo, że zostało to odrzucone przez związki zawodowe w niedzielę. Nie ma żadnych przesłanek do tego, żebyśmy rozważali zawieszenie, bądź ograniczenie akcji strajkowej – powiedział Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata" Forum Związków Zawodowych.


Mówił też o złej woli strony rządowej oraz o zerowej reakcji na propozycje związkowców.


- Zaproponowaliśmy rozłożenie podwyżki wynagrodzeń zasadniczych o 30 proc. na 3 raty. Rząd odrzucił to bez chwili zastanowienia – podkreśla Wittkowicz.

Komentarze (10)    dodaj »

 • oszczędny

  Mam nadzieję ze te nieroby nie dostaną ani złotówki za każdy dzień strajku! Niech sobie w wakacje strajkują.

 • Gosc

  Takie nie roby według licznych mugoli że rodzice teraz nie wiedzą gdzie podrzucić dzieci. Prawda jest taka że szkoła zamknięta 3 dni a rodzice se palcem do [...]y już nie umia trafić... Jesteście uzależnieni od tych "NIEROBÓW".Narzekacie ludzie ze "skoro się nauczycielom nie podoba to niech nie pracują, niech zamkną szkole-więc nie pracują, zamknęli szkole, STRAJKUJA a Wy pokazujecie że bez tych NIEROBOW nie dajecie rady?

 • Dzierzgoń'SKY

  Odnoszę wrażenie jakby nad komentarzami "czuwało" " Koszmarowe" świętochłowickie "Olgino"

 • mieszkaniec Świon

  Mam nadzieje że obecny Pan Prezydent (na którego sam głosowałem) postąpi zgodnie z prawem i za czas strajku nie będzie wypłacał nauczycielom wynagrodzeń.Jeśli to zrobi przy obecnych naszych finansach miejskich będzie to kpina i sam zgłoszę to gdzie będzie trzeba jako niegospodarność.

 • Gość

  Możesz podać podstawę prawną ? Czy jednak trudno to ogarnąć.

 • Tj

  Zonie by nie dal?No co ty.Wiesz jak ciężko wyżyć za 12 240zl miesięcznie?

 • lajtung wodny

  Zapomniałeś o jeszcze ponad 4 000 zł za "zasiadanie" w wodociągach utrudniających przeżycie.

 • emigrant socjalny

  Do " tego" co ten portal jego. Nie widzę info w remacie spotkania prezydenta z mieszkancami w muzeum.Nie ma info czy i za ile poszła 'limuzyna" Czyżby grupa trzymająca władzę miała dosyć negatywnych opini na swój temat,ze teraz będziecie informować o bzdurach.Wydaje mi się ,ze mieszkańcy ,którzy za pracą muszą wyjezdzać,tez mają prawo wiedzieć co się dzieje na świonach . Po co tysiąc informacji na temat strajku nierobów skoro NIEMA w nich informacji co zarobić teraz z dziećmi,Czy nasza grupa trzymajaca wladze wpadła na jakiś pomysł w temacie zajęć zastepczych, zeby ludzie mogli spokojnie isc do roboty?!!!!!A co na to specjalista od dziecięcego image-u,jasnie przewodniczacy pan NOWAK.Nagle niema nic do powiedzenia i zrobienia??!.Ciekawe???!!!!

 • Klaus

  'Kolego' co do samochodu SŁUŻBOWEGO prezydenta miasta Świętochłowic dlaczego Berger king w ramach OSZCZĘDNOŚCI także nie wystawi NOWYCH VOLVO śmieciarek?

 • Swoj

  Klaus wiesz co piszesz chcesz utonac w smieciach pomysl troche

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również