Wiadomości z Świętochłowic

Gabriela Morawska-Stanecka - kandydatka do Senatu w Okręgu nr 74

  • Dodano: 2023-08-18 10:15

W czwartek, 17 sierpnia, liderzy opozycji ogłosili Pakt Senacki. Z okręgu wyborczego nr 74, w skład którego wchodzą Świętochłowice, startować będzie Gabriela Morawska-Stanecka - obecna wicemarszałek Senatu X kadencji.

Pakt Senacki 2023

Pakt senacki to porozumienie partii opozycyjnych, oraz Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski" na mocy którego jego uczestnicy w jednomandatowych okręgach wyborczych do Senatu nie wystawiają przeciwko sobie kandydatów.

Taki pakt opozycja zawarła przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku i przyniósł on jej większość (51 mandatów) w Senacie. Obecnie opozycja ma liczyć nawet na 60-65 mandatów do izby wyższej. 

W czwartek, 17 sierpnia, liderzy opozycji ogłosili swoich kandydatów do Senatu. W konferencji prasowej udział wzięli: Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń (Lewica), Donald Tusk (Platforma Obywatelska), Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Szymon Hołownia (Polska 2050), a także senator Zygmunt Frankiewicz (PO) i poseł Piotr Zgorzelski (PSL).

- To jest bardzo ważny dzień. Po bardzo ciężkiej, intensywnej i bardzo merytorycznej pracy ustaliliśmy wspólnych kandydatów i kandydatki w pakcie senackim, w tym nadzwyczajnie skutecznym projekcie demokratycznym w wyborach do Senatu - powiedział Donald Tusk.

Zaznaczył, że "pakt senacki ma także wymiar symboliczny". 

- Jestem przekonany, że tak jak nam się udało ze wzajemnym szacunkiem, zrozumieniem własnych racji ustalić wspólną listę do Senatu, tak też po wygranych wyborach będzie nam łatwiej ustalić współpracę - powiedział szef Platformy Obywatelskiej.

Wybory do Senatu: Kto na liście kandydatów w Okręgu nr 74?

Okręg wyborczy nr 74 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miast na prawach powiatu: 

  • Chorzowa, 
  • Piekar Śląskich, 
  • Rudy Śląskiej, 
  • Siemianowic Śląskich 
  • i Świętochłowic.

Z okręgu obejmującego nasze miasto z list opozycji kandydować będzie Gabriela Morawska-Stanecka - obecna wicemarszałek Senatu X kadencji.

Senator urodziła się 17 marca 1968 r. w Szczyrku. W 1991 r. ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, z tytułem magistra prawa. W 1993 r. ukończyła aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Krakowie, zdając z wynikiem bardzo dobrym - egzamin sędziowski. W tym samym roku zdała z wynikiem bardzo dobrym - egzamin radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, uzyskując uprawnienia radcy prawnego. Ukończyła również studia podyplomowe latynoamerykańskie na Uniwersytecie Warszawskim (2008) i studia podyplomowe z zakresu prawa medycznego i bioetyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (2017).

Od 1993 r. pracowała w charakterze radcy prawnego jako wspólnik spółki cywilnej, w latach 1998-2007 wykonywała zawód notariusza, a następnie adwokata. W latach 2009-2018 była partnerem w Kancelarii Adwokatów w Katowicach, a od 2017 r. do 31 października 2019 r.  prowadziła również  Kancelarię Prawa Medycznego w Katowicach.

Jest członkinią Stowarzyszenia Kongres Kobiet i Pełnomocniczką Kongresu w Katowicach. Prowadzi szeroką działalność społeczną oraz edukacyjną, związaną z kwestiami równościowymi, prawami kobiet, ochroną przed dyskryminacją. 

W Senacie X kadencji jest:

  • członkinią Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji,
  • członkinią Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej
  • członkinią Nadzwyczajnej Komisji do spraw Klimatu
  • wiceprzewodniczącą Nadzwyczajnej Komisji do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych

Biuro Senatorskie

ul. Gen. St. Grota-Roweckiego 42-44, lok. 103, 43-100 Tychy, tel. 601 207 027, 722 244 027; e-mail: biuro@gabrielamorawskastanecka.pl
czynne:

  • poniedziałek - 9:00 - 16:00
  • wtorek - 12:00 - 18:30
  • środa - 10:00 - 16:00
  • czwartek - 8:00 - 15:00
  • piątek - 8:00 - 12:00

Filia
ul. Grunwaldzka 20, 41-400 Mysłowice, tel. 722 244 027; e-mail: biuro@gabrielamorawskastanecka.pl

Komentarze (9)    dodaj »

  • ślonsko mara

    ach to takie ciagłe polsze przedwyborcze bla,bla, bla

  • gość

    nienawidzę spadochroniarzy! szczególnie z genami chłopów pańszczyźnianych!

  • tak

    głosuję na tuska dość ROZDAWANIA KASY dość 13 i 14 EMERYTUR , zasiłków i 800+ darmowych leków i niepłacenia podatków do 26 roku życia . pRCA wszystkich DO 67 lat bez wyjątków górnicy , mundurówka itp

  • Zygfryd

    mam nadzieje, że obie zostaną pokonane przez osobę trzecią, ktokolwiek nim jest...

  • tylko PiS

    kto normalny będzie głosował na KO?

  • miejscowa

    Nadzieja matka głupich....

  • miejscowa

    TRZY RAZY NIE i jeszcze więcej.

  • tylko PiS

    kto normalny chce głosować na KO ?

  • Ela

    Mam nadzieję,że pokona D. Tobiszowską

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również