Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma już 6 lat, a także setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać. 1 i 2 lipca będziemy obchodzić święto Metropolii. Sprawdźcie jakie atrakcje czekają na nas w Świętochłowicach!
Kierunek GZM – masz 134 powody do podróży
Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych miejsc. To również okazja do świętowania urodzin. 1 lipca minie 6 lat od powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
– Zapraszamy do wspólnego świętowania oraz do poznawania i doświadczania Metropolii w niecodzienny sposób – zachęca Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. – To zaproszenie dla wszystkich, naszych mieszkańców, jak i ludzi spoza do spędzenia tego lipcowego weekendu z nami. Metropolia to nie tylko atrakcyjne miejsce zamieszkania, pracy czy nauki, ale też świetny kierunek, jeśli chodzi o turystykę, miejsce do odpoczynku i spędzania czasu wolnego – dodaje Karolczak.
W ubiegłym roku w pierwszej edycji Kierunku GZM wzięło udział ponad 14 tysięcy osób.
Program urodzin GZM
W programie święta czekają na nas wydarzenia specjalne w Będzinie i 133 mikrowyprawy po wszystkich 41 gminach tworzących GZM. Uczestnicy tego wydarzenia będą mogli zachwycić się zabytkami, przyrodą, historiami miejsc i ludzi. Do wyboru są mikrowyprawy zaskakujące lub tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, relaksujące bądź sportowe, dla rodzin z dziećmi, dla młodzieży i dla nieco starszych. Jest w czym wybierać, bo gminy GZM są naprawdę niezwykłe.
- Będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Będzie po naszemu. Sąsiedzi zapraszają sąsiadów, aby lepiej się poznać i wspólnie spędzić czas. Po prostu mikro, makro, Metropolia - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Na rowerze, autobusem, a może statkiem?
Tegoroczny program pozwoli doświadczyć Metropolii w niemal każdy możliwy sposób. Z perspektywy rowerowego siodełka będzie można zobaczyć najciekawsze zakątki Rudy Śląskiej, Pyskowic i gminy Gierałtowice. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również rajd rowerowy po terenie gmin południowej części Metropolii. Jego organizatorzy przewidzieli dwa warianty trasy, krótszy dla jeżdżących rekreacyjnie i dłuższy, bardziej wymagający. Oba warianty wystartują w Lędzinach, na górze Klimont.
W ramach festiwalu na Kanał Gliwicki w Pławniowicach wypłynie specjalny statek. Trolejbusem przemierzać będziemy Tychy śladami Ryśka Riedla, zabytkowym Ikarusem przejedziemy z Tarnowskich Gór, przez Świerklaniec, do lotniska.
W Katowicach zorganizowane zostaną spacery w cieniu murckowskich buków, w Bobrownikach uczestnicy będą szukać śladów bobrów, a w Siemianowicach sprawdzą, czy kosmatka owłosiona jest tak groźna, jak mogłaby wskazywać na to jej nazwa.
- Wiele z mikrowypraw zaprowadzi nas w miejsca na co dzień niedostępne. Odwiedzimy nieznane szerszej publiczności zakamarki chorzowskiego teatru, dąbrowskiego pałacu i lotniska. Zachwycimy się najpiękniejszymi klatkami schodowymi w Bytomiu. W Zabrzu zajrzymy za mury aresztu i do fabryki organów. W Tychach trenować będziemy lekkoatletykę, przy okazji zwiedzimy stadion i Tyską Galerię Sportu. W Bieruniu straszyć nas będą utopce, w Radzionkowie – upiory. Piekary Śląskie zwiedzać będziemy śladami przedwojennych fake newsów, Siemianowice i Sosnowiec – przemysłowców - informują organizatorzy.
Jakie atrakcje przygotowane zostaną w Świętochłowicach?
Na uczestników wydarzenia w Świętochłowicach czeka zwiedzanie miasta zabytkowym autobusem z przewodnikiem Marianem Piegzą: autorem wielu książek opisujących Górny Śląsk i śląskie miasta.
Poznajcie dokładny program wydarzenia:
Świętochłowice Puzzle Tour - Niezwykła podóż po zwykłym mieście
- Miejsce:
- Wycieczka dotrze do wszystkich pięciu dzielnic miasta. W każdej dzielnicy uczestnicy poznają jedno miejsce, którego historię przybliży przewodnik. Będą to zarówno miejsca na co dzień dostępne, jak i te, które na co dzień pozostają zamknięte i mogą wydawać się tajemnicze m.in. schron bojowy, budynek dawnego ratusza czy zabytkowe organy w kościele Św. Augustyna w Lipinach. Dodatkowym elementem zabawy jest konieczność zbierania puzzli oraz ułożenia ich w całość. Wycieczka zatrzymuje się w każdej dzielnicy Miasta Świętochłowice – w miejscu, gdzie należy odnaleźć jeden element układanki – będący obrysem danej dzielnicy. Uczestnicy, którzy podczas wycieczki zbiorą wszystkie fragmenty układanki, ułożą z nich mapę Świętochłowic.
- Termin: 1.07.2023
- Godzina startu:
- 10:00
- 13:00
- Trasa:
- OSiR Skałka (miejsce zbiórki) -> Centrum Kultury Śląskiej Zgoda (budynek + schron) –> Ośrodek Pomocy Społecznej (piwnice) -> Kościół Św. Augustyna w Lipinach (zamknięte na co dzień kaplice + organy) -> Ratusz w Chropaczowie (obecnie całkowicie zamknięty) –> Park Heiloo (Pałacyk piaśnicki lub schron nr 39) -> OSiR Skałka (miejsce zakończenia).
- Miejsce zbiórki: OSiR Skałka – teren przy kortach tenisowych.
- Przewodnik: Marian Piegza – historyk, znawca historii Świętochłowic.
- Informacje dodatkowe: Maksymalna liczba osób w jednej turze wycieczki – 40 osób.
- Rezerwacja: Aby zapisać się na wycieczkę, zadzwoń pod numer: 504 436 160 (sekretariat OSiR „Skałka”) lub wyślij maila na adres: sekretariat@osir-skalka.pl
Rezerwacje i transport
Łącznie na program Kierunku GZM złożą się 133 mikrowyprawy i jedno wydarzenie specjalne.
Wszystkie wydarzenia dla ich uczestników są bezpłatne. Na wiele z nich obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja. Kierunek GZM to także bezpłatny transport dla jego uczestników. Aby z niego korzystać, ze strony internetowej święta wystarczy pobrać specjalny kupon.
Szczegółowy program, informacje o dokładnych lokalizacjach, transporcie i rejestracji znajdują się na stronie www.kierunekgzm.pl