Wiadomości z Świętochłowic

II Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy

  • Dodano: 2022-09-30 08:30, aktualizacja: 2022-09-30 08:46

W dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, 2 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Wydział Rozwoju i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Przystań”, Komenda Miejska Policji, Centrum Integracji Społecznej oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Świętochłowicach, zapraszają do udziału w II Miejskim Tygodniu Przeciwko Przemocy, który odbędzie się w dniach od 2 października do 8 października.

Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy jest doskonałą okazją do mówienia wprost o różnych formach przemocy, a także o problemie uzależnień od alkoholu i narkotyków, które to często potęgują zachowania związane z użyciem przemocy. Wydarzenie zorganizowane zostało pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Świętochłowice.

Przemoc to problem, który dotyczy zarówno kobiet, dzieci, osób starszych i mężczyzn, przyjmując różne oblicza. Jest zjawiskiem, które występuje powszechnie, niezależnie od kultury, wykształcenia, szerokości geograficznej, obejmuje wszystkie środowiska społeczne i grupy wiekowe. Wpisuje się w pejzaż codzienności. To skłonność do zachowania czynnego lub werbalnego skierowanego przeciwko komuś lub czemuś. Skutki zawsze są podobne. Z tym zjawiskiem związany jest nieodzownie ból, cierpienie, łzy, upokorzenie, krzywda.

W ramach Miejskiego Tygodnia Przeciwko Przemocy planowane są liczne wydarzenia:

  • niedziela 2 października – od godz. 14.00 do godz. 18.00 – Piknik Rodzinny na terenie OSiR „ Skałka” w Świętochłowicach. W programie: malowanie twarzy, gry i zabawy dla całych rodzin, grill/ognisko z pieczeniem kiełbasek, słodki poczęstunek. Atrakcją będą także pokazy z udziałem ratownika z psem oraz grupy MotoPogorianie.
  • poniedziałek 3 października – konkurs dla dzieci (pokaz mody) na najlepsze przebranie „Z jakim sportem się utożsamiasz?”. Konkurs ma służyć promowaniu aktywnego spędzania czasu oraz angażowaniu się w różne inicjatywy społeczne. Wydarzenie zostanie zorganizowane na terenie Szkoły Podstawowej Nr 19 im. Bolesława Chrobrego w Świętochłowicach. Laureaci konkursu wybrani przez komisję konkursową zostaną nagrodzeni podczas Miejskiej Konferencji w dniu 04.10.2022 r.
  • wtorek 4 października – od godz. 9.30 do godz. 15.00 – II Miejska Konferencja Przeciw Przemocy pod nazwą: „Stop hejtowi”, która odbędzie się w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Na konferencji będą poruszane następujące obszary tematyczne: przemoc w rodzinie, problem uzależnień behawioralnych, przemoc rówieśnicza i cyberprzemoc.
  • środa 5 października i piątek 7 października – zamieszczenie na stronach internetowych Miasta, Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Przystań”, Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej oraz Ośrodka Pomocy Społecznej artykułów na temat hejtu i mowy nienawiści wśród rówieśników oraz cyberprzemocy.
  • czwartek 6 października – szkolenie z zakresu przemocy w rodzinie dla funkcjonariuszy Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach. Poruszana tematyka będzie dotyczyć przemocy w rodzinie z perspektywy osoby doznającej przemocy, z szczególnym uwzględnieniem przemocy psychicznej, która nie jest widoczna gołym okiem. Szkolenie ma na celu uwrażliwienie i poszerzenie wiedzy na temat przemocy, będzie także obejmować elementy interwencji kryzysowej (jak rozmawiać z osobami doznającymi przemocy, z szczególnym uwzględnieniem dzieci). Szkolenie będzie miało charakter warsztatowy. Odbędzie się na terenie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Przystań” w Świętochłowicach.
  • sobota 8 października – prezentacja na stronach internetowych: Miasta, Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Przystań”, Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej, Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętochłowicach nagrania podsumowującego Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy.
II Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również