Wiadomości z Świętochłowic

Jak dbać o bezpieczeństwo najmłodszych?

  • Dodano: 2019-11-08 08:45, aktualizacja: 2019-11-12 15:01

Decydując się na pierwsze dziecko młodzi rodzice często nie zdają sobie sprawy, jak wiele zmieni ono w ich dotychczasowym życiu. Okres ciąży jest czasem, w którym przyszłe mamy, a coraz częściej również tatusiowie, starają się zdobyć jak najwięcej informacji o potrzebnej wyprawce, karmieniu, pielęgnacji, obowiązkowych szczepieniach czy też niezbędnych badaniach po urodzeniu dziecka. Wyposażeni w taką wiedzę przemeblowują mieszkania, zmieniają tryb życia, inaczej planują różne codzienne czynności, dokonują przeróżnych zakupów – chcą jak najlepiej przygotować się na przyjście dziecka. Jedną z ważniejszych kwestii, na które będą musieli zwrócić uwagę jest bezpieczeństwo dziecka. Jak szeroki zakres ma to zagadnienie spróbujemy opisać poniżej.

Pierwsze dni – na co zwrócić uwagę?

Świeżo upieczeni rodzice, szczególnie ci, którzy mieszkają sami i nie mogą liczyć na stałą pomoc bardziej doświadczonych osób, często bywają przerażeni wizją powrotu do domu i opieki nad noworodkiem.

Jedną z czynności budzących ich obawy jest kąpiel dziecka. Dobrze byłoby wykonywać ją we dwoje, wtedy można się nawzajem asekurować i pomagać sobie. Tato może trzymać dziecko za rączkę przekładając swoją rękę pod jego pleckami w taki sposób, aby uniemożliwić zanurzenie się w wodzie jego główki. W tym czasie mama może wykonywać czynności pielęgnacyjne. Jeśli rodzicie obawiają się, że dziecko wyśliźnie się im z rąk, mogą włożyć do wanienki specjalny leżaczek, który pomoże utrzymać dziecko w odpowiedniej pozycji. Takie foteliki mogą być wykonane z plastiku, gąbki lub gumy. Najlepsze będą te pierwsze – plastik można łatwo umyć i wysuszyć, co zmniejsza możliwość namnażanie się na nim bakterii.

Wiele mówi się o nieprzespanych nocach, które malutkie dzieci fundują swoim rodzicom. Wynika to z ich częstego płaczu, który powodować może odczuwany przez nie głód, dyskomfort związany z mokrą pieluszką lub po prostu chęć bycia blisko mamy. Jednak jak się okazuje, mamy często nie śpią nawet kiedy dziecko się uspokoi i zaśnie. Boją się, że coś mu się stanie. Obawy te wiążą się głównie ze zjawiskiem bezdechu u noworodków, który może doprowadzić nawet do śmierci. Urządzeniem, które znacznie uspokoi rodziców i zadba o bezpieczeństwo maluszka w tym zakresie jest tzw. monitor oddechu. Jego odbiornik przyczepia się do łóżeczka dziecka. W przypadku gdy zarejestruje on brak oddechu lub dziwne zmiany w jego rytmie, natychmiast powiadomi rodziców sygnałem dźwiękowym.

Podróże samochodem to w obecnych czasach codzienność dla noworodków. Już przy powrocie ze szpitala rodzice powinni mieć odpowiedni fotelik do przewożenia małego pasażera. W niektórych szpitalach położne nie zezwalają na wyjście matki z dzieckiem jeśli nie upewnią się, że będzie ono jechać w foteliku. Co bardzo istotne, musi być to fotelik dobrej jakości. Niektóre z dostępnych na rynku niestety nie zapewniają praktycznie żadnego bezpieczeństwa. Fotelik może być używany, jednak nie może być powypadkowy ani starszy niż 5 lat. Ważne aby dziecko było w nim dość ciasno zapięte – tak, aby pod pas można było włożyć jeden palec. Bez obaw, nie zgnieciemy malca. Dobrze jest przed pierwszym użyciem poćwiczyć zapinanie fotelika w aucie „na sucho”, z instrukcją, aby później zrobić to dobrze i sprawnie. Ktoś próbujący usadzić noworodka przodem do kierunku jazdy na pewno nie przyłożył się do ćwiczeń!

Kiedy dziecko zacznie się przemieszczać

Kiedy rodzicom wydaje się, że opanowali już nieco swojego malca, wiedzą co robić i nie obawiają się o niego co chwilę, ten zaczyna przemieszczać się po podłodze, pełzać, raczkować i tym samym jest narażony na nowe niebezpieczeństwa. Rodzice posiadający w domu schody powinni zaopatrzyć się w bramkę zabezpieczającą. Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby wyposażenie jej w czujnik zbliżeniowy Fibaro, który poinformuje rodziców wysyłając alert na telefon, w przypadku kiedy jednak dziecko pokonałoby zabezpieczenia bramki lub dorosły zapomniałby ją zamknąć.

Na kanty szafek, parapetów, mebli można przykleić paski pianki, które uchronią dziecko przed przykrymi konsekwencjami uderzeń podczas coraz częstszych prób chodzenia.

Kiedy dziecko chodzi i poznaje świat

Dziecko, które chodzi i chwyta wszystko, co jest w zasięgu jego rączek, musi być pod szczególną opieką. Aby jednak nie chodzić za nim krok w krok i pozwolić mu na swobodny rozwój, warto zainwestować w zatyczki do gniazdek elektrycznych, blokady szuflad i szafek, w których znajdują się niebezpieczne przedmioty, blokadę drzwiczek piekarnika oraz blokadę na drzwi, która zablokuje je przed zatrzaśnięciem i nie pozwoli przyciąć palców. To kilka małych rzeczy, które naprawdę potrafią zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.