Wiadomości z Świętochłowic

Jak dopasować rozmiar narzuty na łóżko?

  • Dodano: 2020-08-05 08:00, aktualizacja: 2020-08-19 10:51

Narzuta na łóżko pełni nie tylko funkcję typowo użytkową, ale też dekoracyjną. I właśnie z tego względu rozmiar narzuty na łóżko nie powinien być pozostawiony przypadkowi. Zobacz, jak prawidłowo dobrać rozmiar narzuty.

Rozmiar narzuty a rozmiar łóżka

Od razu rozwiewamy mit, iż rozmiar narzuty na łóżko jest tożsamy z rozmiarem łóżka, a ściślej – jego powierzchnią. Tak dobrana narzuta będzie za mała. Jeśli narzuta ma przykrywać łóżko w dzień i być dopełnieniem aranżacji sypialni trzeba ją dopasować inaczej. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy narzuta będzie podwijana pod materac, czy też będzie zwisać luźno z łóżka. Jeszcze inaczej dobierzemy rozmiar narzuty dodatkowej, która nie będzie przykrywała całego łóżka, a jedynie jego część.

Narzuta zawijana pod materac – jak dobrać rozmiar

Zawijanie na dzień narzuty pod materac to jeden ze sposobów na estetyczne pościelenie łóżka. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, przed zakupem narzuty musimy zmierzyć wysokość materaca razem z wysokością pościeli, którą będziemy przykrywać. Jeśli planujemy przykrywanie również poduszek, trzeba wziąć pod uwagę właśnie ich wysokość.

Ostateczny rozmiar narzuty na łóżko otrzymamy, dodając do długości i szerokości narzuty podwójną wysokość materaca z pościelą i doliczając 20 cm na zakładkę pod materac.

Narzuta sięgająca do podłogi

Narzuta sięgająca do podłogi to nie jest określenie umowne. Narzuta musi kończyć się tuż nad podłogą, a nawet na niej leżeć. Tkanina kończąca się kilka lub nawet kilkanaście centymetrów nad podłogą nie będzie wyglądała stylowo. Raczej zasłuży na miano dekoracyjnego faux-pas.

Przy braniu miary na narzutę sięgającą do podłogi pod uwagę musimy wziąć wysokość łóżka razem z materacem i pościelą. Tę podwojoną wysokość dodajemy do szerokości narzuty. Natomiast długość narzuty to osobna kwestia. Tu pod uwagę bierzemy konstrukcję łóżka. Niemal każde łóżko ma zagłówek, a jeśli go nie posiada, to na ogół jest dosunięte do ściany, dlatego narzuta nie będzie sięgała do podłogi z przodu łóżka. Jeśli jest możliwe, by opadała swobodnie z tyłu, wówczas do długości narzuty dodajemy pojedynczą wysokość łóżka z materacem i pościelą. Jeśli nie ma takiej możliwości, długość materaca i długość narzuty są ze sobą tożsame.

Narzuta dekoracyjna – jak dobrać rozmiar

W tym przypadku kwestia jest bardzo indywidualna, bo wiele zależy od tego, jak zamierzamy ułożyć narzuty. Często stosowanym rozwiązaniem jest przykrywanie łóżka jedną narzutą i układanie dwóch kolejnych w nogach łóżka, najczęściej w formie dekoracyjnych pasów. Istotne jest, by wszystkie narzuty kończyły się w tym samym miejscu – były podwinięte pod materac lub sięgały do podłogi. W obu przypadkach długość narzut dodatkowych będzie tożsama z szerokością narzuty głównej.

Narzuta do przykrywania się

Narzuta na łóżko z definicji służy do przykrywania łóżka, jednak często stosowana jest jako zamiennik koca lub lekkiej kołdry. Jeśli kupujemy narzutę z myślą o takim właśnie przeznaczeniu, nie ma sensu mierzyć łóżka. W takim wypadku narzutę dobiera się tak samo, jak kołdrę lub poszwę na pościel. Standardowa długość to 200 cm, natomiast szerokość pozostaje kwestią indywidualną. Warto tylko zauważyć, że narzuta, która ma 160 cm szerokości, będzie odpowiednia, by się nią wygodnie owinąć, np. w ogrodowym fotelu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.