Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Jak miasto przygotowane jest do "akcji zima"?

 • Dodano: 2019-01-08 10:45, aktualizacja: 2019-01-10 15:48

W Świętochłowicach do odśnieżenia jest ponad 81 kilometrów dróg. Miasto do "akcji zima" przygotowało 5 pługopiaskarek, 5 traktorów, ponad 200 ton soli oraz 140 ton piasku.

Obecnie za zimowe utrzymanie dróg w mieście odpowiada spółka MPUK. Do prowadzenia odśnieżania i posypywania dróg w Świętochłowicach do dyspozycji jest 5 pługopiaskarek oraz 5 traktorów. Zamówienie składa się z dwóch zadań — obejmujących drogi I oraz II kolejności zimowego utrzymania. Łącznie stanowi to blisko 81 km.

W zależności od kategorii dróg tworzona jest kolejność jej odśnieżania. W pierwszej kategorii znalazły się m.in.: Drogowa Trasa Średnicowa, ul. Chorzowska, Bankowa, Bytomska, Dworcowa czy Hajduki. Od wystąpienia zjawiska atmosferycznego drogowcy muszą zareagować w ciągu 2 godzin. Śnieg luźny może leżeć na tych drogach do 2 godzin, a błoto pośniegowe już do 4 godzin.

W drugiej kategorii zimowego utrzymania znalazły się takie ulice jak ul. Górnicza, Chopina, Ligonia czy Morcinka. W tej kategorii śnieg luźny może zalegać na drogach do 3 godzin, a błoto pośniegowe do 4 godzin od wystąpienia zjawiska atmosferycznego.

Ponadto do odśnieżenia na terenie miasta są chodniki, parkingi, przystanki komunikacji miejskiej i inne o łącznej powierzchni ponad 149 tys. metrów kwadratowych.

Mieszkańcy mogą przez całą dobę informować dyspozytora MPUK, które drogi wymagają odśnieżenia. Firma dysponuje całodobowymi numerami telefonów: 32 34 51 70, 882 027 539.

Warto przypomnieć, że miasto odpowiada wyłącznie za odśnieżanie dróg, których jest zarządcą. Za utrzymanie przejezdności dróg wewnętrznych, które nie są własnością gminy, odpowiadają ich zarządcy. Podobnie sprawa wygląda z odśnieżaniem chodników. Właściciele nieruchomości we własnym zakresie muszą też odśnieżać i likwidować lód z bramy i podwórza swojej posesji, a także usuwać sople i zwały śniegu z dachu budynku i zabudowań gospodarczych znajdujących się na ich terenie. Odgarnięty przy tym śnieg powinien być składowany w miejscu, w którym nie będzie powodował zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów.

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • mieszkaniec

  Czy w tej drugiej kategorii znalazły się tylko te cztery ulice z racji iż mieszka w ich pobliżu Pan radny Nowak czy więcej??

 • ...trzeba myśleć!

  Dzisiaj na drodze osiedlowej w pewnej dzielnicy jeździł mały traktorek z pługiem z przodu. Zastanawiam się tylko po co jeździł jeśli nie robił do końca tego do czego był przeznaczony... Szczerze to nie było widać znaczących efektów w postaci odśnieżonej drogi... Więcej rozjechał niż zgarnął leżącego śniegu...

 • Kasia

  W tamtym tygodniu kiedy tak mocno sypało jechałam 100 km , fatalne warunki zaczęły się w Tarnowskich Górach. Od Tarnowskich Gór poprzez Bytom nie spotkałam ani jednego pługu , dopiero pierwszy na tyle kilometrów jechal w Świętochłowicach.

 • Mieszkanka Piaśnik

  Moim zdaniem nieźle. PIERWSZY RAZ widziałam pracowników sypiących piasek w niedzielę o 7.30 na Piaśnikach ( koło SP 1 ) oraz na Lipinach ( koło kościoła ). Chodniki są odśnieżone, DTS na "naszym" odcinku nie odbiega od części "chorzowskiej" czy "katowickiej". Dlatego wkurzają mnie wpisy Karcza na FB, jak to biało w mieście pod rządami Begera :-( Jasne, za "jego czasów" wszystko było lepsze. I mniej śniegu było i choinka jaśniej świeciła. Kiedy w końcu ten duet ( Delfin również celuje w takich wpisach na FB ) zajmą się ROBOTĄ, a nie wbijaniem szpili nowej władzy. Krytyka jak najbardziej. Ale KONSTRUKTYWNA i poparta jakimiś faktami. Bo ja jakoś nie zauważyłam, że nagle się wszystko gwałtownie pogorszyło w mieście pod nowymi rządami. Wręcz przeciwnie.

 • Ave

  W zeszłym tygodniu w piątek ok 19;20 jechałem byś, była TRAGEDIA! Barlickiego biała, wierzbowa biała, nowa biała, slabo to wygląda w tym roku, nie wiem czy to z racji mniejszych funduszy niz zwykle, ale jest duzo gorzej niz lata wstecz gdzie zawsze powtarzalem, ze inne miasta moga brac przyklad z Świętochłowic.

 • Mieszkaniec

  Zima to biało a co ha byc piaskowo?Masz [...]zke za kierownicą zimą?To wypad na komunikację miejską.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.