Choć z domków letniskowych korzysta się głównie w sezonie wakacyjnym, to jednak przez cały rok są one narażone na to, że może zainteresować się nimi jakiś wandal lub złodziej. Może też się zdarzyć, że nieprzewidywalna aura dokona fatalnych w skutkach zniszczeń.
Aby straty te choć częściowo sobie zrekompensować, można pomyśleć o tym, aby taki obiekt ubezpieczyć. W Wielkiej Brytanii ubezpieczenia domków letniskowych – Holiday home insurance – są bardzo popularne. Na wielu stronach internetowych można znaleźć oferty firm czy brokerów ubezpieczeniowych, takich jak np. Insurance - Choice https://www.insurancechoice.co.uk/products/home-insurance/holiday-home-insurance/. Będąc posiadaczem domku w Polsce, trzeba jednak spełnić pewne warunki, jakie narzucają towarzystwa ubezpieczeniowe.
Zgodnie z przepisami
Według ubezpieczycieli, domek letniskowy jest najczęściej definiowany jako budynek zamieszkiwany czasowo i służący celom rekreacyjnym. Może znajdować się na terenie ogródka lub działki o charakterze rekreacyjnym. Przede wszystkim jednak domek letniskowy powinien być obiektem budowlanym w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o Prawie budowlanym (źródło: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940890414/U/D19940414Lj.pdf). Musi być więc trwale związany z gruntem i wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Ubezpieczyciel będzie wymagał również niezbędnej dokumentacji budowlanej, na czele z projektem, gdyby się okazało, że ewentualne powstałe szkody związane były z błędami konstrukcyjnymi. Aby wykupić polisę trzeba wszelkie otwory w ścianach, stropach, podłogach i dachu zabezpieczyć tak, aby bez użycia siły czy narzędzi nie dostały się do niego żadne osoby trzecie. Z kolei podłogi, ściany czy stropy oraz dach muszą być tak osadzone i zamocowane, aby nie istniała możliwość zdemontowania ich bez wcześniejszego uszkodzenia lub zniszczenia. Podobnie jest z oknami, drzwiami balkonowymi i tarasowymi – nie powinno się móc wyłamać je lub wyważyć bez pozostawienia wyraźnych śladów świadczących o użyciu siły czy narzędzia.
Niedbalstwo niemile widziane
Właściciel domku letniskowego nie może także zapominać o przeglądach technicznych oraz o naprawach wszelkich instalacji, aby funkcjonowały one prawidłowo. Za każde niedbalstwo takie, jak ułatwienie włamania złodziejom przez niezamknięcie drzwi na klucz, pozostawienie otwartego okna podczas deszczu i zalanie budynku itd. ubezpieczyciele nie zapłacą. Tego typu zdarzenia podlegają wyłączeniu od odpowiedzialności.